Saturday, 18 July 2015
21 February 2020
خبرهای ورزشی

«دستور برای فردوسی‌پور، جریمه به جای پنالتی تلفظ شود»

2014 June 12

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دستور برای فردوسی‌پور، جریمه به جای پنالتی تلفظ شود

فرهنگستان عبارت «سریار» saryarرا برای کاپیتان(captain)، بازی‌نما را برای اسکوربورد (scoreboard)، کنج را برای کرنر (corner)، توپ‌رهایی را برای دراپ‌بال (Drop ball)، جریمه را برای پنالتی(penalty) و تک را برای تکل(tackle) برگزیده است.

در آستانه جام‌جهانی فوتبال و در حالی‌که قرار است تب فوتبال یک ماه ایران را مانند همه دنیا فرا بگیرد، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، می‌خواهد‌ از این رهگذر واژگان مصوب خود را در حوزه فوتبال همه‌گیر کند و برای همین هم نشستی با گزارشگران فوتبال، برنامه‌سازان و مسوولان صدا‌و‌سیما برگزار کرده تا هم‌کاری آنان را برای استفاده هر چه بیشتر از این واژگان به‌دست آورد.

ferdawsipor

اما همه‌گیر نشدن این واژه‌ها و کارکرد معکوس آن‌ها در میان عموم فارسی‌زبانان موجب شده تا شورای واژه‎گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دست به دامن صدا‌و‌سیما شود تا با استفاده از همه‌گیر بودن این رسانه ملی، بخواهد واژگان مصوب خود را به ‌مکالمات روز‌‌مره، رسمی و غیر‌رسمی مردم وارد کند. فرهنگستانی‌ها پیشتر‌ از ‌‌هم‌کاری نکردن صدا‌و‌سیما در فرهنگ‌سازی برای کاربردی کردن این واژه‌ها نالیده بودند، ولی هم‌اکنون از هم‌راهی کردن صدا‌و‌سیما برای عمومی کردن واژه‌های فوتبالی خبر می‌دهد.

در نگاهی گذرا به لیست لغات مصوب فرهنگستان، چندین و چند واژه فوتبالی را می‌بینیم که به نظر می‌آید، معادل چندان آشنایی نداشته باشند تا گزارشگرانی که می‌خواهند مسابقات فوتبال را پرحرارت گزارش کنند از آن بهره ببرند.

گران‌‌ترین مربیان حاضر در برزیل

لیست گران‌ترین مربیان حاضر در جام‌‌جهانی منتشر شده که در این میان سرمربی تیم‌ملی ایران با دریافت رقمی بالغ بر یک میلیون و دویست‌و‌پنجاه هزار پوند در رده سیزدهم قرار دارد.

لیست گران‌قیمت‌ترین مربیان حاضر در جام‌جهانی ٢٠١۴  برزیل منتشر شده است که در این میان «فابیو کاپلو» سرمربی ایتالیایی تیم‌ملی فوتبال روسیه با دست‌مزدی به ارزش شش میلیون و ششصد‌و‌نود‌و‌سه هزار و هفتصد‌و‌پنجاه پوند در جایگاه اول قرار دارد.

پس از این مربی ایتالیایی، «روی هاجسون» سرمربی تیم‌ملی انگلیس با سه میلیون و پانصد هزار پوند دوم است و «چزاره پراندلی» سرمربی تیم‌ملی ایتالیا با دو میلیون و پانصد‌و‌هفتاد‌و‌پنج هزار پوند در مکان سوم قرار دارد.

«فیلیپه اسکولاری» سرمربی برزیل و «اوتمار هیتسفلد» سرمربی سوئیس هم رده‌های چهارم و پنجم را در اختیار دارند.

gharardad

در این میان «کارلوس کی‌روش» سرمربی پرتغالی تیم‌ملی فوتبال ایران با دست‌مزدی به ارزش یک میلیون و دویست‌و‌پنجاه هزار پوند در مکان سیزدهم قرار دارد.

نکته جالب توجه این است که دست‌مزد سرمربیان رقیبان ایران در گروه ششم جام‌جهانی اختلاف فاحشی با کی‌روش دارد.

در این میان «آلخاندرو سابه‌یا» با چهارصد‌و‌هشتاد‌و‌پنج هزار پوند در مکان بیست‌و‌دوم است، «استفان کشی» سرمربی نیجریه با دویست‌و‌سی‌و‌سه هزار و هفتصد‌و‌پنجاه پوند در رده بیست‌و‌هشتم است و «سافت سوسیچ» سرمربی بوسنی با دویست‌و‌ده هزار پوند در مکان بیست‌و‌نهم قرار دارد.

در این میان «میگوئل هررا» سرمربی مکزیک با صد‌و‌بیست‌و‌پنج هزار پوند ارزان‌ترین سرمربی حاضر در جام‌جهانی است.

حسین رضازاده قهرمان المپیک سیدنی را مقصر دوپینگ دانست

آقای «رضازاده» می‌گوید: از مربیان شهرستانی می‌خواهم که روی داروهای ممنوعه دقت بیشتری داشته باشند.

رضازاده صحبت‌های خود را در خصوص دوپینگ این‌گونه آغاز می‌کند: آخر من چه حرفی دارم که در این مورد بزنم؟ خود «حسین توکلی» باید پاسخگو باشد. یک زمانی همه فدراسیون را می‌کوبیدند که چرا «کوروش باقری» را برنمی‌دارید. ما این کار را کردیم و توکلی را آوردیم. حالا باید خودش در این زمینه پاسخگو باشد.

رضا‌زاده این را گفت و ادامه داد: ما نامه‌ای از دوپینگی‌ها، البته به غیر از خلیلی در اختیار داریم که نوشته‌اند و اثر انگشت زده‌اند که مربیان شهرستانی‌شان باعث دوپینگ آنها بوده‌اند. حال من نمی‌دانم در این رابطه باید چه کار کنم. نمی‌توانم که به جای توکلی حرف بزنم و اظهار‌نظر کنم. البته من با خود او که حرف زدم می‌گفت این چیزها نیست. به هر حال باید خودش حرف بزند و در این زمینه توضیحات لازم را بدهد.

hosaintawakoli

رییس فدراسیون وزنه‌برداری یک خواهش از مربیان شهرستانی دارد: ورزشکاران ما دو سال محروم شده‌اند. من از مربیان شهرستانی خواهش می‌کنم که مسایل مربوط به دوپینگ و داروهای ممنوعه را رعایت کنند. ما چندین همایش برگزار کردیم و قرار شده بود تا هر شش ماه فهرست داروهای ممنوعه را به اطلاع مربیان و ورزشکاران برسانیم. ۴ سال بود که از این اتفاق‌ها در فدراسیون ما نیفتاده بود. متاسفانه بعضی از مربیان ما خودشان را برتر از بقیه می‌دانند. آنها حتا فکر می‌کنند که از مربیان تیم‌ملی چیزهای بیشتری درباره داروهای ممنوعه می‌دانند. آنها برای این‌که خودشان را مطرح کنند و بگویند شاگرد ما در تیم‌ملی است کارهایی می‌کنند که دودش به چشم فدراسیون می‌رود.البته مربیان زحمت‌کش هم زیاد داریم اما باید همه چیز تحت کنترل فدراسیون باشد.

رضازاده در جواب این سوال که اگر این اتهام‌ها ثابت شود قطعن حسین توکلی را از هدایت تیم‌ملی برمی‌دارید، گفت: هنوز که چیزی مشخص نیست و ما هم تصمیمی نگرفته‌ایم. باید ببینم نادو درباره دوپینگی‌ها چه کار می‌کند و یک‌سری از اتفاق‌ها را هم باید بررسی کنیم.

 

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,