Saturday, 18 July 2015
27 January 2020
عباس عراقچی اعلام کرد

«در صورت عدم توافق ایران غنی‌سازی ٢٠ درصدی را از سر می‌گیرد»

2014 June 13

خبر / رادیو کوچه

 

«عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که دستیابی ایران و گروه ١+۵ به توافق جامع هسته‌ای ممکن است، اما دو طرف هنوز در برخی موضوعات اختلافات زیادی دارند.

خبرگزاری «ایسنا» روز جمعه بیست و سوم خرداد ماه به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال»، گزارش داده است، «عباس عراقچی»معاون وزیر امور خارجه ایران در نشست شورای اروپایی در روابط خارجی در رم، گفته است: مذاکرات هم‌اکنون در مرحله بسیار حساسی قرار دارد. ما برای از بین بردن اختلافات نیاز به کار سخت، خردورزی و خلاقیت داریم.

بنابه این گزارش اگرچه عراقچی با اشاره به وجود اختلافات میات طرف‌های مذاکره‌کننده تاکید کرده است که دسترسی به یک توافق ممکن است، اما در عین حال افزوده است، که اگر مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسد ایران به غنی‌سازی ٢٠ درصدی اورانیوم باز می‌گردد.

eraghchi

به نوشته «وال استریت ژورنال»، اگر ایران و شش قدرت جهانی نتوانند تا پایان ضرب‌الاجل ٢٠ ژوئیه به توافق هسته‌ای دست پیدا کنند، ممکن است توافق اولیه ژنو بین این کشورها شش ماه دیگر تمدید شود.

بنابه نوشته همین روزنامه، دیپلمات‌ها ابراز نگرانی می‌کنند که تا ضرب‌الاجل ٢٠ ژوئیه فرصت زیادی باقی نمانده و احتمال تمدید این توافق وجود دارد، اما از طرف دیگر نگرانی‌هایی وجود دارد که افزایش مدت زمان این توافق می‌تواند مشکلات دیگری به وجود آورد و در نتیجه دستیابی به توافق را سخت‌تر کند.

طبق توافق اولیه ژنو که در نوامبر سال گذشته به دست آمد، ایران در ازای کاهش برخی تحریم‌های اقتصادی غرب، غنی‌سازی اورانیوم خود در سطح ٢٠ درصد را به حالت تعلیق در آورده است.

ایران در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات با ١+۵ در وین به منظور پیش بردن این مذاکرات طی هفته گذشته مذاکرات دوجانبه‌ای را با مقامات آمریکایی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در ژنو برگزار کرد. این کشور همچنین روز پنج‌شنبه با مقامات روس مذاکرات دوجانبه‌ای را انجام داد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,