Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
زیر یه خم

«پیش‌بینی عجیب و رای به شکست ٣ بر صفر ایران»

2014 June 14

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هم‌راه شما خواهیم بود با برنامه زیر یه خم شماره بیست و هشتم و با توجه به این‌که ورزش دنیا زیر چادر جام‌جهانی قرار گرفته است، امروز این برنامه نیز در راستای افتتاحیه روز گذشته جام‌جهانی ضبط شده است.

روند برنامه امروز با هفته‌های گذشته متفاوت خواهد بود و امیدواریم از اخبار جام‌جهانی لذت کافی را ببرید.

«پیش‌بینی عجیب و رای به شکست ٣ بر صفر ایران»

سایت (ibtimes) در یک پیش‌بینی عجیب اعلام کرد ایران در دیدار خود با نیجریه با حساب ۳ بر صفر شکست می‌خورد.

تیم‌ملی فوتبال ایران به هم‌راه نیجریه، بوسنی‌و‌هرزگوین و آرژانتین در گروه F جام‌جهانی قرار گرفته است.

1

سیزدهمین دیدار جام‌جهانی بین تیم‌های ایران و نیجریه انجام خواهد شد، جایی که نیجریه امیدوار است با پیروزی بر تیم ضعیف‌تر از خود، سه امتیاز این دیدار را از آن خود کرده و امیدهایش برای صعود به مرحله بعد را زنده نگه دارد.

تیم‌ملی فوتبال ایران دوره آماده‌سازی خوبی برای جام‌جهانی نداشت. تساوی بدون گل مقابل بلاروس و مونته‌نگرو موجب شد تا نگرانی‌هایی در مورد گلزنی این تیم در جام‌جهانی به وجود آید اما ایرانی‌ها سرانجام مقابل آنگولا گلزنی کردند تا به تساوی یک بر یک دست پیدا کنند.

آخرین دیدار تدارکاتی ایران مقابل ترینیداد و توباگو بود که با پیروزی ٢ بر صفر این تیم هم‌راه بود. ایرانی‌ها نتوانسته بودند به جام‌جهانی ٢٠١٠ راه یابند اما «کارلوس کی‌روش»، دستیار پیشین «الکس فرگوسن» در منچستریونایتد موفق شد به هم‌راه این تیم به عنوان تیم نخست گروه A منطقه آسیا راهی جام‌جهانی شود. آنها در آخرین دیدار گروهی در خاک کره جنوبی با یک گل به پیروزی رسیدند تا بلیت برزیل  را رزرو کنند.

در دیدار مقابل نیجریه، ایران می‌تواند روی «اشکان دژاگه» حساب کند که فصلی بسیار خوب را در فولام انگلیس سپری کرده است.

از نیجریه همواره به عنوان یک غول‌کش بزرگ یاد شده است. آنها ٣ بر ٢ موفق به شکست اسپانیا در جام‌جهانی ١٩٨ فرانسه شده بودند. این چهارمین بار است که نیجریه در پنج جام‌جهانی اخیر به هم‌راه آرژانتین در یک گروه قرار می‌گیرد. نیجریه قهرمان کنونی جام ملت‌های آفریقاست. این تیم بازیکنان خوبی از جمله «ویکتور موزز» و «امانوئل امنیکه» در ترکیب خود دارد. تماشای بازی‌های آنها جذاب است اما آنها از جام‌جهانی ١٩٩٨ فرانسه تاکنون موفق به صعود از گروه خود در جام‌جهانی نشده‌اند. آنها می‌خواهند در این جام با تاریخ بجنگند.

ایران و نیجریه در تاریخ فوتبال خود تنها یک دیدار با هم برگزار کرده‌اند که نیجریه آن را یک بر صفر برده است.

بازیکنان کلیدی: ایران: رضا قوچان‌نژاد، اشکان دژاگه، کریم انصاری‌فرد. نیجریه: ویکتور موزز، ویکتور اوبینا، امانوئل امنیکه

پیش‌بینی: ایران شانسی برای گرفتن امتیاز مقابل عقاب‌ها ندارد و ٣ بر صفر شکست می‌خورد.

«جام‌جهانی برزیل با دزدی آغاز شد»

سایت «اوله» آرژانتین با توجه به عمل‌کرد داور ژاپنی و اعلام یک خطای مشکوک به سود برزیل نوشت که جام‌جهانی با یک دزدی آغاز شد.

تیم فوتبال برزیل موفق شد با نتیجه سه بر یک کرواسی را در دیدار افتتاحیه مغلوب کند.

قبل از به ثمر رسیدن گل دوم برزیل، داور ژاپنی در موقعیتی مشکوک یک خطا به سود شاگردان اسکولاری در محوطه جریمه کرواسی گرفت که اعتراضات گسترده‌ کروات‌‌ها را به هم‌راه داشت.

lopez

بر این اساس سایت اوله آرژانتین تیتر اول خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت که جام‌جهانی برزیل با یک دزدی آشکار آغاز شد و کرواسی با هدیه داور مقابل برزیل مغلوب شد.

«گزارشی از واکنش رسانه‌ها به قضاوت نیشیمورا»

برزیل در دیدار افتتاحیه جام‌جهانی در شرایطی از سد کرواسی گذشت که خیلی‌ها معتقدند که پنالتی روی فرد به هیچ‌وجه درست نبوده و تصمیم بحث برانگیز داور ژاپنی بوده که باعث شده میزبان در اولین بازی خود به پیروزی برسد.

رسانه‌های جهان یک روز پس از آغاز جام‌جهانی تیتر یک خود را به بازی افتتاحیه اختصاص دادند و علاوه بر پوشش اخبار و عکس‌های مربوط به بازی برزیل و کرواسی نوشته‌اند که داور ژاپنی بازی را برای میزبان در‌آورد! روزنامه‌ها و سایت‌های ورزشی کرواسی هم که مثل مربی تیم کشورشان از تصمیم داور ژاپنی عصبانی بودند تیترهایی با این مضمون زدند که (نیشیمورا! خجالت نمی‌کشی؟)

روزنامه‌ اوله آرژانتین: برزیل با هدیه بزرگ داور ژاپنی کرواسی را برد. فرد خود را روی زمین انداخت و مدافع حریف را خطا‌کار نشان داد. اگر برزیلی‌ها به همین گونه کمک بگیرند کارشان در ذهن‌ها خواهد ماند. این روزنامه‌ در صفحه نخست سایت خود هم نیشیمورا را در لباس برزیل به تصویر کشیده است.

‌روزنامه‌ «ال‌پائیس» اسپانیا: نیمار بهتر از کمک نیشیمورا. برزیل با کمک داور به بازی برگشت.

روزنامه‌ «اکیپ» فرانسه: برزیل با نیمار و داور ژاپنی نتیجه‌ را برگرداند.

1

روزنامه‌ «گاردین» انگلیس: نیمار پیروزی اول را برای برزیل به دست آورد. و ناگهان یک پنالتی از ناکجا آباد!

روزنامه‌ «گاتزتا دلو اسپورت» ایتالیا: برزیل به کمک نیمار رو به جلو حرکت می‌کند. اسکار و نیمار فرصت‌های خوبی را خلق کردند، اما زمانی‌که تساوی محتمل‌ترین نتیجه‌ بود، نیشیمورا سرنوشت را عوض کرد.

روزنامه‌ «گلوبو اسپورت» برزیل: نیمار ناجی شد. داور هم اشتباه کرد.

روزنامه‌ «دیلی‌میل» انگلیس: برزیل خوش‌شانس. میزبان برد را با شیرجه فرد به دست آورد. یکی از سخت‌گیرانه‌ترین پنالتی تاریخ و دو گل از نیمار.

«انفجار مواد محترقه در اطراف کمپ تیم‌ملی»

تمرین بامداد جمعه تیم‌ملی فوتبال ایران در برزیل درحالی برگزار شد که صدای انفجار مواد محترقه در اطراف کمپ، به‌خصوص پس از به ثمر رسیدن گل برای برزیل شنیده می‌شد.

بازیکنان تیم‌ملی تمرینات خود را بعدازظهر دیروز و پیش از دیدار افتتاحیه برگزار کردند. تمرین عصر پنجشنبه به وقت محلی (بامداد جمعه به وقت تهران) و برخلاف هوای ابری صبح شهر سائوپائولو، در هوای نسبتن آفتابی و گرم‌تر برگزار شد.

در این تمرین بازیکنان تمرینات خود را با دویدن و گرم کردن بدون توپ در زمین تمرین کمپ آغاز کردند. از نکات جالب توجه حضور «هاشم بیگ‌زاده» در تمرین و گرم کردن با سایر بازیکنان بود. البته بیگ‌زاده پس از گرم کردن و در زمان انجام تمرینات تاکتیکی بازیکنان به هم‌راه برونو و لوسیانو، مربیان تجزیه و تحلیل بدنی به صورت اختصاصی تمرین کرد.

بازیکنان تیم‌ملی پس از گرم کردن با توپ، به زمین اصلی کمپ آمده و تمرینات اختصاصی و تاکتیکی خود را در زمین کوچک و با فوتبال فشرده ادامه دادند.

t

در تمام طول تمرین تیم‌ملی و با توجه به شروع مسابقات جام‌جهانی و این‌که مسابقه افتتاحیه جام‌جهانی بین تیم‌های برزیل میزبان و کرواسی در شهر سائوپائولو برگزار می‌شد، صدای انفجار مواد محترقه در اطراف کمپ و البته تا دور‌دست‌ها و به‌خصوص پس از به ثمر رسیدن گل برای برزیل شنیده می‌شد.

همان‌طور که پیش از این هم اعلام شده بود، بازیکنان تیم‌ملی یک نیمه از دیدار تیم‌های برزیل و کرواسی را در کمپ و نیمه دوم را در هتل محل اقامت و به صورت دسته‌جمعی و با حضور همه اعضای تیم و کادر فنی تماشا کردند.

«اعلام دیدارهای امشب و شنبه جام‌جهانی»

مسابقات فوتبال جام‌جهانی طی روزهای جمعه و شنبه با برگزاری ۶ دیدار پیگیری می‌شود که در یکی از این دیدارها، اسپانیا برابر هلند صف‌آرایی می‌کند؛ دیداری که تکرار فینال جام‌جهانی ٢٠١٠ است.

رقابت‌های مرحله گروهی جام‌جهانی ٢٠١۴ برزیل طی روزهای جمعه و شنبه با برگزاری ۶ مسابقه پیگیری می‌شود که علاقه‌مندان به فوتبال یکی از مهمترین دیدارهای مرحله گروهی و هم‌چنین دیرترین بازی این مرحله را در میان این ۶  دیدار شاهد خواهند بود.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، دومین مسابقه جام بین دو تیم مکزیک و کامرون انجام می‌شود، دیداری که از گروه A این رقابت‌ها برگزار خواهد شد. سومین و آخرین بازی روز نخست جام هم نبرد اسپانیا و هلند است، جایی که تیم‌های قهرمان و نایب‌قهرمان جام‌جهانی گذشته ٢٠١٠ آفریقای جنوبی برابر هم صف‌آرایی می‌کنند.

این بازی را می‌توان یکی از فینال‌های زودرس جام و یکی از مهمترین دیدارهای مرحله مقدماتی دانست، جایی که هلند برای انتقام شکست فینال دوره گذشته مسابقات به‌ میدان می‌آید و اسپانیا برای نمایش توانایی و دفاع از عنوان قهرمانی‌اش برابر نارنجی‌پوشان صف‌آرایی خواهد کرد.

شیلی-استرالیا، دومین دیدار گروه B است، مسابقه‌ای که نخستین تیم آسیایی برابر شیلی به میدان می‌رود، که از آن به عنوان یکی از شگفتی‌سازان جام بیستم نام می‌برند. این نخستین مسابقه از دومین روز جام‌جهانی برزیل است.

دیرترین دیدار مرحله مقدماتی هم بازی ساحل عاج و ژاپن از گروه C  است، مسابقه‌ای که ساعت ۵:٣٠ دقیقه بامداد شنبه برگزار می‌شود. این تنها بازی مرحله مقدماتی جام است که در این ساعت انجام خواهد شد.

j

کلمبیا – یونان، دیگر مسابقه از گروه C است که ساعت ٢٠:٣٠ دقیقه روز شنبه انجام می‌شود که «علیرضا فغانی» به عنوان داور چهارم و «حسن کامرانی‌فر» به عنوان کمک داور ذخیره در کنار تیم داوری آمریکایی، در قضاوت این مسابقه نقش خواهند داشت.

دیدار تیم‌های اروگوئه و کاستاریکا نخستین دیدار از گروه D و آخرین بازی روز شنبه است که تا بامداد یکشنبه هم ادامه خواهد داشت. با توجه به حضور دو تیم ایتالیا و انگلستان، هر کدام از این دو تیم که مدعی صعود از گروه خود هستند، باید در این بازی پیروز شوند تا شانس خود را برای رسیدن به مرحله دوم افزایش دهند.

برنامه کامل و زمان برگزاری این بازی‌ها به شرح زیر است:

جمعه ٢٣/٠٣/٩٣

گروه A:

مکزیک – کامرون، ساعت ٢٠:٣٠، ورزشگاه داس دوناس شهر ناتال

گروه B:

اسپانیا – هلند، ساعت ٢٣:٣٠، ورزشگاه فونته نووا شهر سالوادور

شنبه ٢۴/٠٣/٩٣

es

گروه B:

شیلی – استرالیا، ساعت ٠٢:٣٠، ورزشگاه پانتانال شهر سویابا

گروه C:

ساحل عاج – ژاپن، ساعت ٠۵:٣٠، ورزشگاه پرنامبوچو شهر رسیف

کلمبیا – یونان، ساعت ٢٠:٣٠، ورزشگاه مینیرائو شهر بلو هوریزنته

گروه D:

اروگوئه – کاستاریکا، ساعت ٢٣:٣٠، ورزشگاه کاستلائو شهر فورتاله‌زا

«این سیرک است نه جام‌جهانی»

«نیکو کواچ» سرمربی تیم‌ملی کرواسی قضاوت «یوئیچی نیشیمورا» داور ژاپنی بازی افتتاحیه را که با نتیجه ٣ بر یک به سود برزیل به پایان رسید افتضاح توصیف کرد.

کواچ سرمربی تیم‌ملی کرواسی که تیمش در دیدار افتتاحیه رقابت‌ها با نتیجه ٣ بر یک مغلوب برزیل میزبان شد در کنفرانس خبری بعد از بازی به شدت از عمل‌کرد داور ژاپنی انتقاد و عنوان کرد اگر تصمیم‌های داور درست بود بهتر است برویم در خانه و دیگر بازی نکنیم.

k

کواچ گفت: دو میلیارد آدم دیدند که آن صحنه پنالتی نبود. واقعن تصمیم داور روی آن صحنه مسخره بود و اگر این‌طور ادامه داشته باشد سیرک خواهیم داشت نه جام‌جهانی. اگر آن صحنه پنالتی بود بهتر است دیگر فوتبال بازی نکنیم و برویم خانه و به جایش بسکتبال بازی کنیم.

دیدار افتتاحیه رقابت‌های جام‌جهانی با پیروزی ٣ بر یک برزیل به پایان رسید.

«حمایت مردم سائوپائولو از تیم‌ملی برزیل فرا‌زمینی بود»

سرمربی تیم‌ملی فوتبال برزیل گفت:‌ حمایت مردم سائوپائولو از تیم‌ملی برزیل شگفت‌انگیز بود و نمونه آن را در هیچ کجای کره خاکی نمی‌توانید ببینید.

«لوئیز فیلیپ اسکولاری» سرمربی تیم‌ملی فوتبال برزیل در مورد عمل‌کرد بازیکنانش در دیدار مقابل کرواسی گفت: بازیکنانم عالی بودند و با آرامش بازی کردند به طوری‌که در یک بازی حساس مثل افتتاحیه جام‌جهانی خوب ظاهر شدند و بازی توام با آرامش انجام دادند که در بازی افتتاحیه جام‌جهانی انجام چنین کاری کار هر بازیکنی نیست اما بازیکنان من این کار را انجام دادند.

وی ادامه داد: از هواداران تیمم تمجید می‌کنم چرا که آنها لیاقت این پیروزی را داشتند و حتا بیشتر از اینها لیاقت آنها است حمایت از تیم‌ملی برزیل آن هم در سائوپائولو با این وضعیت شگفت‌انگیز بود. این نوع حمایت خارج از کره خاکی بود که هیچ‌کس حتا نمی‌تواند آن را تصور کند. البته پیش از این شایعاتی وجود داشت که مردم سائوپائولو از تیم‌ملی حمایت نمی‌کنند آما آنچه امروز اتفاق افتاد باعث می‌شود که کسی نتواند دیگر در مورد سائوپائولو چنین صحبتی انجام دهد.

b-k

سرمربی تیم‌ملی فوتبال برزیل در خصوص تیم کرواسی که با ٣ گل مغلوب شاگردانش شد، خاطرنشان کرد: کرواسی تیم بسیار خوبی است و بازیکنان این تیم مهارت بالایی در بازی دفاع و عقب زمین دارند و بازیکنان تیم کرواسی شایستگی زیادی دارند و می‌توانند لیاقت خودشان را در ادامه بازی‌ها نشان دهند.

اسکولاری در پایان در مورد پنالتی که نیشیمورا برای بازیکنان برزیل گرفت، افزود: پنالتی که برای ما گرفته شد کاملن درست بود.

«خوشحالم که ۲ گل از ۳ گل برزیل را من زدم»

مهاجم تیم‌ملی فوتبال برزیل گفت: گل‌هایی که زدیم به سختی به‌دست آمد و کار راحتی نبود.

«نیمار» زننده ٢ گل از ٣ گل به کرواسی در خصوص این بازی گفت: این بازی بهترین افتتاحیه‌ای بود که می‌شد رقم بخورد و من هم خوشحالم که با ٢ گل کارم را در جام‌جهانی آغاز کردم.

وی افزود:‌ ما می‌خواستیم در این بازی برنده شویم و سرانجام هم به هدفی که خواستیم رسیدیم و من خیلی خوشحالم که ٢ گل از ٣ گل برزیل را وارد دروازه کرواسی کردم.

مهاجم تیم‌ملی فوتبال برزیل افزود: اگر به گل‌هایی که زدیم دقت کنید خواهید دید که زدن این ٣ گل کار بسیار سختی بود و من در شرایط سخت توانستم برای تیم‌ملی برزیل گل بزنم.

نیمار در مورد گل اولی که وارد دروازه کرواسی کرد، خاطرنشان کرد: گل اولی که زدم توپ را از بین پای بازیکن حریف زدم که البته زیاد قدرت نداشت اما مهم این بود که توپ وارد دروازه شود که خوشبختانه این اتفاق افتاد اما در مورد ضربه پنالتی باید بگویم که من روی ضربات پنالتی تمرین کردم و در تمرینات پنالتی را محکم می‌زدم که امروز هم همین کار را انجام دادم. البته دروازه‌بان حریف تا حدودی توپ من را گرفت اما خوشبختانه این توپ وارد دروازه شد.

مهاجم تیم‌ملی فوتبال برزیل در پاسخ به این سوال که آیا «مودریچ» بازیکن تیم کرواسی که در رئال‌مادرید بازی می‌کند را عمدن با خطا سرنگونی کردی اظهار داشت: من کاری به این مسایل ندارم و فوتبالم را بازی می‌کنم و اگر به فوتبال حاشیه‌ای نگاه کنم برایم بد خواهد شد بعد از آن صحنه من از مودریچ عذرخواهی کردم چون واقعن‌ او را در آن صحنه ندیدیم.

«اسپانیا بهتر از هلند است»

سرمربی هلند پیش از رویارویی با اسپانیا تاکید کرد از این‌که لاروخا تیم بهتری نسبت به آنها است آگاهی دارد.

es-ho

دیدار تیم‌های ملی فوتبال اسپانیا و هلند امشب (جمعه) و از ساعت ٢٣ و ٣٠ دقیقه به وقت تهران در ورزشگاه فونته نووا آغاز خواهد شد.

«لوییس فان خال» در مورد این دیدار گفت: تیمم آماده است. سه هفته است که در کنار هم حضور داریم و برای این دیدار برنامه‌ریزی کردیم. همه ما از این‌که اسپانیا در رنکینگ فیفا در رده نخست قرار دارد آگاه هستیم. در حال حاضر ما پانزدهم هستیم که این نشان می‌دهد اسپانیا از ما قوی‌تر است. بر این باور هستم که تیم ما هم خیلی سخت شکست می‌خورد. ما هم شانس‌های خودمان در این پیکار را دارا هستیم. مهم این است که از این شانس‌ها استفاده کنیم. به خاطر دارم که چهار سال پیش در فینال جام‌جهانی مقابل اسپانیا شکست خوردیم اما اگر «آرین روبن» از یکی از شانس‌هایی که داشت استفاده می‌کرد هلند قهرمان جهان می‌شد.

فان خال افزود: اسپانیا تیم خوبی است و بازیکنانش کنار هم خیلی خوب بازی می‌کنند. می‌خواهیم دیدار را برایشان خیلی سخت کنیم. با این سیستم به مقابله با آنها خواهیم پرداخت. ما دچار محدودیت بازیکن هم شده‌ایم. تمام دنیا را برای پیدا کردن یک مدافع چپ گشتم اما حتا یک بازیکن در این پست پیدا نکردم. در هر حال باید بگویم اکنون بازیکنان خوبی در ترکیب تیمم دارم. توانایی شکست هر تیمی را داریم اما ممکن است جام در آمریکای جنوبی بماند. برزیل و آرژانتین توانایی قهرمانی دارند اما اگر قهرمان از یک تیم اروپایی مشخص شود، آلمان و اسپانیا هم جزو شانس‌های نخست هستند.

«شیرینی ایران در جام‌جهانی رسید»

شیرینی تیم‌ملی در جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل به بازار عرضه شد.

با آغاز رقابت‌های جام‌جهانی ٢٠١۴ برزیل، بازار اجناس و سایر موارد جانبی در حاشیه‌ این رقابت‌ها به شدت داغ شده و جالب این‌که یک شیرینی‌پزی، شیرینی‌هایی را به بازار عرضه کرده که منقش به پرچم کشورهای شرکت کننده در جام‌جهانی از جمله تیم‌ملی ایران است.

sh

«تغییر سیستم اسپانیا اشتباه خواهد بود»

سرمربی تیم‌ملی فوتبال اسپانیا اعلام کرده تغییر سیستم این تیم در جام‌جهانی اشتباه خواهد بود.

«ویسنته دل بوسکه» در مورد این دیدار گفت: از هیچ‌کس و هیچ‌چیز نمی‌ترسیم زیرا در بهترین شرایط قرار داریم. بازیکنان تیم فوق العاده کار کرده‌اند و بدون شک به خاطر تمام افتخارهایی که پیش از این کسب کرده‌اند در این جام حضور نیافته‌اند. تیم‌ملی زیر ٢١ ساله‌های اسپانیا در اروپا قهرمان شده و ما هم برخی از آنها را به تیم‌ملی دعوت کردیم. البته می‌توانم اسم تیم‌ کنونی را تیم کهنه‌کارها بنامم زیرا بازیکنان با تجربه بسیاری هم در ترکیب‌مان داریم.

دل بوسکه افزود: سیستم بازی‌های اسپانیا روشن است. می‌خواهیم در همه دیدارها و به خصوص در رویارویی با هلند مالک توپ و میدان باشیم. این فلسفه فوتبالی را در طول چند سال اخیر حفظ کردیم. اگر بخواهیم آن را عوض کنیم اشتباه کرده‌ایم. می‌خواهیم تا پایان بجنگیم. فکر می‌کنم با حفظ این سیستم یا بهترین عمل‌کرد را خواهیم داشت و یا تجربه بدی برایمان خواهد بود.

«پنالتی و گل برزیل درست نبود»

داور بین‌المللی سابق فوتبال ایران گفت: عمل‌کرد نیشیمورا در دیدار افتتاحیه هیچ ارتباطی به «علیرضا فغانی» داور ذخیره افتتاحیه ندارد.

«سعید مظفری‌زاده» در مورد عمل‌کرد پر انتقاد نیشیمورا داور ژاپنی در دیدار افتتاحیه جام‌جهانی گفت: اول از هر چیز باید بگویم حضور دو ایرانی در دیدار افتتاحیه جام‌جهانی افتخاری برای فوتبال و داوری ایران بود. این‌که فغانی به عنوان داور ذخیره و کامرانی‌فر به عنوان کمک داور پنجم این دیدار نامشان در افتتاحیه درخشید برای ما ایرانی‌ها از همه چیز مهمتر است. ضمن این‌که باید بگویم عمل‌کرد نیشی‌مورا در دیدار افتتاحیه هیچ ارتباطی به علیرضا فغانی به عنوان داور ذخیره ندارد.

وی ادامه داد: نیشیمورا دوندگی و جایگیری‌های خوبی داشت و حتا کارت زردی که به نیمار هم نشان داد درست بود اما در یکی دو صحنه مرتکب اشتباه شد که مهمترین آن پنالتی بود که به سود برزیل اعلام کرد. آن‌طور که از تصاویر تلویزیونی برآمد بازیکن کرواسی نیرویی برای بر هم زدن تعادل مهاجم برزیل وارد نکرد و خطای پنالتی اعلام شده، درست نبود.

داور بین‌المللی سابق فوتبال ایران با اشاره به گل سوم برزیل گفت: صحنه‌های آهسته گل سوم هم را ما از تلویزیون ندیدیم اما به نظر می‌رسید که در آن صحنه هم مهاجم برزیل با خطا صاحب توپ شده و آن گل هم به نظر خطا می‌رسید.

مظفری‌زاده تصریح کرد: با توجه به بازتاب‌های قضاوت نیشیمورا، فیفا قطعن از داورانش حمایت خواهد کرد اما در داخل خودشان تصمیم نیشیمورا قابل هضم نخواهد بود.

وی در مورد این‌که ممکن است این قضاوت باعث حذف نیشیمورا از جام‌جهانی شود، گفت: بستگی دارد آنالیز و کمیته داوران چه باشد و در نهایت آنها در این مورد تصمیم می‌گیرند اما واقعیت آن است که پنالتی برزیل به هیچ عنوان درست نبود.

«اعتماد به نفس بالای برزیل باعث شد این تیم گل بخورد»

کارشناس فوتبال ایران گفت: اعتماد به نفس بالای تیم‌ملی برزیل باعث شد این تیم در ابتدای مسابقه گل بخورد.

«هادی طباطبایی» در مورد پیروزی ٣ بر یک برزیل مقابل کرواسی گفت: بازی پر‌گل و جذابی بود. برزیل بر خلاف انتظار در همان ابتدا گل اول را دریافت کرد. معمولن تیمی که حمله‌ای کار می‌کند در دفاع کمی متزلزل می‌شود. با وجود این‌که مدافعان برزیل نسبت به دوره‌های قبل بسیار بهتر هستند اما این تیم خیلی زود گل اول را دریافت کرد.

وی افزود: برزیل پرس را از زمین حریف انجام می‌داد و در جنگ‌های یک به یک بازیکنان این تیم برنده بود. بعد از دریافت گل اول برزیل سراپا حمله شد. در نیمه دوم بازی کمی افت کرد. حملات برزیل تا پایان بازی ادامه داشت و داور هم کمی کمک کرد تا این تیم در اولین بازی خود برنده شود.

طباطبایی با اشاره به این‌که بیستمین دوره جام‌جهانی با یک بازی جذاب آغاز شد، عنوان کرد: وقتی بازی پر‌گل می‌شود، بدون شک زیبا بوده است. گل زود هنگام کرواسی مهم‌ترین عامل زیبایی مسابقه شد.

 

برای اطلاعات بیشتر به فایل صوتی برنامه رجوع کنید.

 

مطالب مرتبط

جام‌جهانی و پیش‌بینی نتایج ایران بر روی کاغذ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,