Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
بحث فقط داعش نیست

«نگاهی به غائله عراق تاکنون»

2014 June 14

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست.  اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

عبدالسلام سلیمی / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

١. بنده در چند روز گذشته حداقل روزی ٨ ساعت این ماجرا رصد کردم، از گزارش و تحلیل بگیر تا گفت‌وگو با شخصیت‌های مختلف عربی و غیرعربی، چه رو در رو و چه از طریق چت و کامنت. چه بسا حوادث دیگری در این دنیای پر تب و تاب رخ دهد که موجب تغییر نظرم شود. بنده نیز ابایی ندارم که بگویم اشتباه کردم.

٢. دوستان بنده، نیک می‌دانند که من سنخیتی با رادیکالیسم مذهبی ندارم تا چه رسد به القاعده و داعش. سخنان من علیه داعش و متهم نمودن آن‌ها به همدستی با بشار، در کنار برانگیختن خشم طرفداران بشار، کدورت جوانان حماسی اهل سنت نیز برایم در برداشته است.

daesh

٣. الان دیگر بحث فقط داعش نیست، بلکه ماجرا تبدیل به قیام مسلحانه در جامعه اهل سنت عراق شده است. نباید برای سرکوب این قیام آن را متهم به داعش کرد. همه گروه‌های سنی عراق در این قیام مسلحانه شرکت  و مردم مناطق اشغال شده و نشده هم از آن استقبال کرده‌اند.

این‌که داعش تنها نیست خود یک فرصت و جای امیدواری برای حل ماجراست. داعش داعش کردن، یعنی پاک کردن صورت مساله. نباید مثل قضیه سوریه باز به تله تبلیغات بشار و ایران و مالکی افتاد. این‌ها با این تبلیغات می‌خواهند المالکی را از پاسخ‌گوی معاف کنند. الان افکار عمومی اهل سنت در سراسر جهان دارند از این قیام حمایت می‌کنند.

۴. بحث خوب یا بدی این قیام نیست. بحث این است که اگر با جریانی که این همه طرفدار دارد برخورد خشن شود، باز ما در سطح منطقه و جهان اسلام قافیه را باختیم. اگر به خاطر دارید، حتا سرکوب القاعده در افغانستان نیز برای امریکا گران تمام شد، چون بن‌لادن با حمله به برج دوقلوها محبوبیت کسب کرده بود. بن‌لادن شد قهرمان جهان عرب. یا آقای خمینی در ١٠ سال اول انقلاب علی‌رغم همه سلبیاتی که داشت به خاطر شعار مبارزه با اسراییل و امریکا محبوب مسلمانان و کشورهای فقیر شد و برخورد آمریکا با ایران باعث نفرت آن‌ها از آمریکا شد. الان ایران به خاطر حمایت از بشار اسد در سطح جهان به‌ویژه جهان اسلام و المالکی به خاطر فساد و تبعیض و استبداد و سرکوب و سانسور در داخل عراق بدجور منفورند، حتا بزرگان شیعه عراق هم دل خوشی از وی ندارند. در این زمینه از دکتر علی معموری جوان فرهیخته شیعه عراقی که به چند زبان دنیا مسلطه بپرسید. از خود بپرسیم چرا آمریکا گفته مداخله نظامی نمی‌کنیم. چرا پارلمان عراق با طرح قانون فوق العاده مالکی موافقت نکرد. چرا آیت‌اله صدر آن بیانیه حکیمانه را صادر کرد. یک دلیلش این است که نمی‌خواهند با افکار عمومی مواجه شوند و وجهه خود را نزد مردم از دست بدهند.

daesh

همه از جمله ایران باید به بقیه گروه‌های شرکت کننده در این قیام مسلحانه بها دهند تا خار داعش کند و نقشش کم‌رنگ شود. در درون داعش هم طیف‌های متفاوتی وجود دارد، مثل جبهه النصره که از داعش برید و به سمت نیروهای معتدل اپوزیسیون مانند جیش الحر رفت، البته نه این‌که دیگه مشکلی نداشته باشه. نباید با اتهام به بقیه و با کاربرد خشونت، آن‌ها را نیز به سمت داعش هل داده شوند.

۵. حضور بقیه انقلابیون در این جنبش مسلحانه تاکنون نیز اثر خود را گذاشته و شاهد حداقل خشونت بوده‌ایم و گرنه داعش حاضر نبود مفت و مجانی ۵٠ هزار اسیر را در تکریت آزاد کند. می‌توانستند با برگه این گروگان‌ها بازی‌ها کنند. خوش‌بختانه قتل عامی صورت نگرفته، بلکه تمام سربازان ارتش (اسرا) را آزاد کرده‌اند. در آستانه ماه رمضان، ماه رحمت و معنویت و حکمت هستیم. دنیا رو صفر و یک نبینیم. شیطان نفس را به زنجیر کشیم و با دشمن هم حکیمانه رفتار کنیم. از فوتبال و والیبال نیز لذت ببریم. یا حق

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,