Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
با ابداع جدید فیزیک‌دان ایران‌الاصل

«به چالش کشیده شدن هم‌ارزی انشتین»

2010 March 07

فیزیک‌دان ایرانی‌الاصل هم‌ارزی انشتین را به چالش می‌کشد. دکتر شروین تقوی‌، پژوهش‌گر و متخصص فیزیک اتمی در آژانس فضایی موفق به ابداع نوع جدیدی ازساعت‌های اتمی با ویژگی‌های خاص شده که در صورت موفقیت آزمایش‌ها و تست‌های نهایی در حال انجام بر روی آن می‌تواند برخی از اساسی‌ترین فرضیه‌های علم فیزیک را به طور جدی به چالش کشیده و تحولی را در عرصه فیزیک اتمی رقم بزند.

به گزارش ایسنا،  این دانشمند جوان ایرانی در ساعت اتمی خود برای نخستین بار از دو ایزوتوپ اتم جیوه استفاده می‌کند که اگر بتوان ثابت کرد که باندهای اندرونی (hyperfine structure) آن‌ها با زمان تغییر می‌کنند برای نخستین بار در تاریخ فیزیک، وزن ذرات بنیادی تشکیل‌دهنده هسته اتم به صورت مستقیم محاسبه می‌شود.

با اثبات این که این وزن با زمان تغییر می‌کند، برخی فرضیه‌های فیزیک اتمی اولویت داده شده و بر عکس برخی فرضیه‌های بزرگ فیزیک مثل فرضیه برابری انشتین با چالشی جدی مواجه می‌شود.

دکتر شروین تقوی در گفت‌و‌گویی تلفنی با خبرنگار علمی ایسنا خاطرنشان کرد: «ساعت اتمی، ابزاری برای سنجیدن زمان با دقت فوق‌العاده بالاست که اتم را به عنوان مرجعی برای میزان کردن ساعت‌ها به کار می‌برد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,