Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
گزارش ورزشی

«آیا خیابان‌های ایران امشب غرق شادی می‌شود»

2014 June 16

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کی‌روش مرد مرموزی که با استراتژی مورینیو به مصاف نیجریه می‌رود چند ساعت تا نخستین بازی تیم‌ملی در نیجریه فرصت باقی است و سخنان «کارلوس کی‌روش» در کنفرانس خبری چند ساعت پیشش، موجی از امیدواری را در دل ایرانی‌ها پدید آورده است: ما نه یک سورپرایز بلکه چندین سورپرایز در‌ مسابقات خواهیم داشت و امیدوارم بتوانیم به گونه‌ای بازی کنیم که با افتخار به ایران برگردیم.

تا پیش از آغاز جام‌جهانی، ایران کم‌شانس‌ترین تیم حاضر در گروه خودش بود و رسانه‌های جهان، چندان به تیم‌ملی ایران توجه نمی‌کردند و برخوردها ‌چنان بود که کارلوس کی‌روش به اعتراض گفت: همه جوری صحبت می‌کنند که انگار در این گروه سه تیم حضور دارند.

kirosh

عمده تحلیل‌های رسانه‌های جهان از تیم‌ملی ‌اطلاعات ناقصی بود که از ایران داشتند؛ تیمی که چندان بازی تدارکاتی انجام نداده و بازیکنان کمی در لیگ‌های معتبر دارد و به همان میزان که می‌تواند تیم ضعیفی به نظر آید، می‌تواند تیم مرموز و ناشناخته‌ای هم باشد که ‌یک‌باره شگفتی‌ساز شود. همین چند روز پیش کسی روی کاستاریکای گمنام فکری نمی‌کرد، ولی حالا آن‌ها با شکست دادن اروگوئه پا به سن گذاشته پدیده جام شدند.

هم‌اکنون نیز سخنان امید‌بخش کنفرانس خبری کارلوس کی‌روش، موجب شده تا رسانه‌های جهان تحلیل‌های متفاوتی ‌از وضعیت تیم‌ملی ایران انجام دهند. سایت foxnews در تحلیل کوتاهی از تیم‌ملی می‌نویسد: کارلوس کی‌روش که تلاش دارد فشار را از روی بازیکنانش بردارد تاکید کرده، هیچ تیمی در جام‌جهانی روی ایران حساب نکرده و این تیم هم‌چنان ناشناخته مانده که این موضوع کمک بزرگی به آنهاست.

سرمربی تیم‌ملی ایران دیروز در پاسخ به پرسشی درباره ترکیب ایران گفت: نیجریه بازیکنان بسیار خوبی دارد و «استفان کشی» هم مربی خیلی خوبی است!

t-m

این سایت هم‌چنین با اشاره به عبارات بالایی که کی‌روش در کنفرانس خبری‌اش گفته، مدعی می‌شود، ‌این مربی بزرگ پرتغالی با استراتژی خوزه مورینیو به مصاف نیجریه می‌رود و می‌نویسد: کی‌روش پیش از رویارویی تیمش با نیجریه از استراتژی «خوزه مورینیو»، هم‌وطنش که هدایت چلسی انگلیس را به دست دارد، استفاده کرد. او در آستانه انجام نخستین دیدار ایران در جام‌جهانی به تمجید از تیم حریف پرداخته و این استراتژی اغلب نتیجه خوبی ‌دارد.

جدا از تحریم‌هایی که علیه کشور ایران در نظر گرفته شده و تاثیر بدی روی این تیم هم داشته است، ایرانی‌ها در دوران آماده‌سازی تیم‌‌ملی کشورشان نتوانستند دیدارهای دوستانه خوبی هم ترتیب دهند‌.

سایت «مترو» هم یکی از چندین‌و‌چند وب‌سایتی است که در آستانه بازی ایران و نیجریه به بررسی وضعیت دو تیم پرداخته و می‌نویسد، بسیاری از مردم دنیا در جریان پیشرفت فوتبال در ایران نیستند.

شاهزاده‌های پارسی، یکی از پرافتخار‌ترین تیم‌های قاره آسیا هستند؛ آنها سه بار قهرمان آسیا شده‌ و چهار بار در مسابقات غرب آسیا مدال طلا گرفته‌اند و یکی از معروف‌ترین دربی‌های آسیا یعنی استقلال و پرسپولیس در این کشور برگزار می‌شود؛ افزون بر آن‌که بهترین گلزن ملی دنیا یعنی «علی دایی» هم اهل این کشور است.

fotbal

همه اینها را گفتیم تا برسیم به این پرسش که آیا تیم کنونی ایران توان صعود از گروهش در جام‌جهانی را دارد یا نه؟!

سرمربی این تیم کارلوس کی‌روش است که در دنیای فوتبال مربی بزرگی به شمار می‌رود. او تیمش را در کارهای دفاعی بسیار قدرتمند کرده و ‌‌نمی‌توان به سادگی دروازه این تیم را باز کرد.

این وب‌سایت سپس به بررسی خط به خط بازیکنان تیم‌ملی ایران می‌پردازد و «سید‌جلای حسینی»، «اندرانیک تیموریان»، «اشکان دژاگه» و «رضا قوچان‌‌نژاد» را بازیکنان کلیدی تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی می‌داند و در پایان می‌نویسد: ‌با این‌که کمتر کسی روی موفقیت تیم‌ملی در جام‌جهانی شرط‌‌بندی کرده، ایران تیم سختی است و به آسانی شکست نمی‌خورد و با داشتن مربی چون کارلوس کی‌روش، حتا آرژانتین هم کار آسان و ساده‌ای جلو‌ این تیم نخواهد داشت.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,