شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
08 September 2016
طی سخنانی در مجلس عوام

«وزیر خارجه بریتانیا زمان بازگشایی سفارت در ایران را مناسب می‌داند»

۱۳۹۳ خرداد ۲۷

خبر / رادیو کوچه

 

«ویلیام هیگ»، وزیر خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه هفدهم ژوئن در سخنانی، تصمیم خود به بازگشایی سفارت این کشور در تهران را اعلام داشت اما گفت که سفارتخانه در ابتدا تنها قادر است خدمات محدودی را ارایه دهد.

به گزارش وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی»وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی در مجلس عوام این کشور گفت که روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران، پیشرفت در بهبود روابط دو کشور و علاقه مشترک به ادامه حرکت به سوی برقراری روابط دوجانبه را بررسی کرده است.

بنابه این گزارش، گفته شده است که وضعیت بحرانی عراق و پیشروی نیروهای داعش در این کشور باعث افزایش تماس بین کشورهای غربی و ایران شده است.

«ویلیام هیگ»در سخنان خود در مجلس عوام یادآور شد که در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، یک کاردار غیرمقیم برای ایران منصوب کرد و افزود که “در آن زمان گفتم که تصمیم ما به پایان دادن به ترتیبات مربوط به حفاظت رسمی از منافع دو کشور نشانه افزایش اطمینان به رسیدگی مستقیم به روابط با ایران به جای ارتباط غیرمستقیم به واسطه سفارتخانه‌های سوئد و عمان است.

اشاره آقای هیگ به قبول مسوولیت حفاظت از منافع ایران در بریتانیا از سوی سفارت عمان در لندن و قبول مسئولیت حفاظت از منافع بریتانیا در ایران توسط سفارت سوئد در تهران است.

wiliam heyg

وزیر خارجه بریتانیا گفت که طی چهار ماه گذشته، ارتباط بین دو دولت گسترش یافته و شماری از مقامات بریتانیایی و ایرانی به پایتخت‌های یکدیگر سفر کرده‌اند و افزود که این سفرها به ما امکان داد تا یک رشته اقدامات را جهت بهبود عمل‌کرد سفارتخانه‌های خود به اجرا بگذاریم.

آقای «هیگ»در گزارش خود به مجلس عوام گفت که «دو موضوع مهم در بررسی بازگشایی سفارتخانه بریتانیا در تهران وجود داشته است. اول کسب اطمینان در مورد امنیت کارمندان سفارت و دوم، برخورداری آنان از شرایط مناسب برای فعالیت عادی بدون مواجهه با موانع و مشکلات.»وی افزود که در هر حال، «هرگز تردیدی در این مورد نداشته است که در صورت تحقق شرایط لازم، باید در تهران سفارتخانه داشته باشیم.»

در پاییز سال ١٣٩٠ تظاهراتی در اعتراض به سیاست بریتانیا در قبال جمهوری اسلامی در برابر ساختمان‌های سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد و گروهی از تظاهرکنندگان، با عبور از صف ماموران نیروهای انتظامی، وارد این ساختمان‌ها شدند. مقامات بریتانیایی با انتشار تصاویری، این افراد را به تخریب و غارت اموال سفارتخانه متهم کردند.

در پی این وضعیت، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که تمامی کارکنان سفارت این کشور را از ایران خارج کرده و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن نیز دستور داده است فوری خاک این کشور را ترک کنند.

مطالب مرتبط

کاردارهای غیرمقیم ایران و بریتانیا معرفی شدند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,