Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران

«تمرکز بر متن توافق‌نامه احتمالی در دور پنجم مذاکرات هسته‌ای»

2014 June 18

خبر / رادیو کوچه

 

پس از پایان اولین نشست عمومی دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۵+۱در روز سه‌شنبه هفدهم ژوئن، «مایکل مان»، سخن‌گوی «کاترین اشتون»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تمرکز بر متن توافق‌نامه احتمالی خبر داده است.

سخن‌گوی خانم «اشتون»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توییتر خود نوشت که تمرکز نشست عمومی صبح «بر متن توافق‌نامه احتمالی» بود و پس از پایان این نشست، کارشناسان طرفین وارد گفت‌وگو با یک‌دیگر بر سر شماری از موضوعات شده‌اند.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۵+۱که روز دوشنبه در وین، پایتخت اتریش آغاز شده بود، با هدف دستیابی به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شود.

نشست امروز به ریاست مشترک «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران و خانم «اشتون» و با حضور نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان برگزار شد.

zarif_ashton

این پنجمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان محسوب می‌شود که پس از توافق موقت ژنو در آذر ماه گذشته انجام می‌شود.

دور پیشین این مذاکرات اما نتیجه چندانی در پی نداشت و آن‌گونه که طرفین اذعان داشتند، اختلافات همچنان باقی ماند.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای در حالی آغاز می‌شود که حدود یک ماه به پایان فرصت تعیین‌شده برای رسیدن به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران باقی مانده است، هرچند بر اساس توافق‌نامه ژنو، این فرصت برای شش ماه دیگر قابل تمدید است.

آقای «ظریف» در هنگام ورود به وین با اشاره به بحث‌های متعدد با گروه ۱+۵در ماه‌های اخیر گفته بود: «فکر می‌کنم باید در این مرحله کار نگارش متن توافق نهایی آغاز شود.»

مطالب مرتبط

در صورت عدم توافق ایران غنی‌سازی ٢٠ درصدی را از سر می‌گیرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,