Saturday, 18 July 2015
09 December 2019
گزارش ورزشی

«علی‌رضا حقیقی دروازه‌بانی که پس از بازی، سوپر‌استار هالیوودی شد»

2014 June 18

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«علی‌رضا حقیقی»، دروازه‌بان ایران که شب سختی را در برزیل برابر نیجریه گذرانده بود مرد شماره یک توئیت‌هایی بود که او را با ستاره‌های هالیوودی مقایسه می‌‎کردند. محبوبیت عجیب حقیقی در میان کاربران خارجی توئیتر و فیس‌بوک حتا او را به یکی از خبرهای یاهوی امروز هم بدل کرد.

ایران در دهمین بازی خود در تاریخ جام‌های جهانی توانست برای نخستین بار دروازه خود را بسته نگه دارد و به یاری همین کلین شیت یک امتیاز کسب کند. هرچند بازی تیم‌ملی ایران با موقعیت‌‌های جذابی برای تیم‌ملی هم‌راه نبود و بیشتر روی تاکتیک‌های دفاعی تمرکز داشت، از آنجا که با یک استراتژی منطقی توانست برای اولین‌بار ایران را تا پایان مرحله گروهی در جام نگه دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

نخستین بازی تیم‌ملی ایران واکنش‌های فراوانی را در فضای مجازی برانگیخت؛ از اعتراضات گسترده به صدا‌و‌سیما که تمام وقت در نود دقیقه بازی با زیرنویس‌های تبلیغاتی روی اعصاب مردم رفت تا واکنش‌های جهانی به تیپ و قیافه بازیکنان تیم‌ملی که گویا بعد از اولین بازی تیم‌ملی حسابی محبوبیت پیدا کرده‌اند.

haghighi

ساعتی از بازی ایران نگذشته بود که صفحه رسمی توئیتر رییس‌جمهور ایران، تصویری از «حسن روحانی» منتشر کرد که در منزل خود مشغول دیدن بازی ایران و نیجریه است. دکتر روحانی در این صفحه این تساوی را به بازیکنان تیم‌ملی تبریک گفته و نوشته است: به بازیکنان‌مان افتخار می‌کنم که توانستند اولین امتیاز را در جام‌جهانی کسب کنند. امیدوارم این اولین امتیاز از چند امتیازی باشد که آنها در این مسابقات به دست خواهند آورد.

حساب توییتر (KHameni.ir) منتسب به دفتر رهبری ایران هم شب گذشته حسابی حال و هوای فوتبالی به خود گرفته بود. در این حساب توئیتر نوشته شده: «اما همین‌طور که نشسته بودم ناگهان با گل آقای استیلی مواجه شدیم! دیگر خواب از سرم رفت و نشستم تا آخر بازی را تماشا کردم!» این یکی از چندین و چند توئیت حساب کاربری در شب بازی ایران و نیجریه است.

آغاز دور پنجم مذاکرات هسته‌ای وین هم در روز بازی ایران و نیجریه از قبل این نوید را به ما می‌داد که تصاویر جالبی از تماشای مسابقه حین مذاکرات منتشر شود. چه این‌که در دور قبلی مذاکرات، دکتر ظریف با پیمودن یک مسافت طولانی، خود را از وین به محل برگزاری اردو‌ تیم‌ملی رساند تا در اردو‌ تیم‌ملی حاضر شود. دکتر ظریف شب گذشته در کنار تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور ایران به دیدن بازی ایران و نیجریه نشست که تصاویر آن بازتاب گسترده رسانه‌ای در فضای مجازی داشت.

rohani

اما برای کاربران ایرانی، فضای مجازی حاشیه‌های بازی جذابیت بیشتری داشت؛ تصاویری که در قاب تلویزیون جایی نداشت در فضای مجازی دست به دست می‌گشت. از هم‌وطنانی که با نماد یوز ایرانی و با صورت‌هایی رنگ کرده، بازی نگاه می‌کردند تا یک تماشاگر بامزه که «چلوکباب ایرانی» را به عنوان نماد ایران روی کاغذی نوشته ‌و رو به دوربین‌ها گرفته بود.

اما هرچه تصاویر تماشاگران ایرانی حاضر در برزیل برای کاربران ایرانی فضای مجازی جذابیت داشت، تیپ و قیافه بازیکنان ایرانی مورد توجه کاربران خارجی این شبکه‌ها قرار گرفت. علیرضا حقیقی، دروازه‌بان ایران که شب سختی را در برزیل برابر نیجریه گذرانده بود مرد شماره یک توئیت‌هایی بود که او را با ستاره‌های هالیوودی مقایسه می‌‎کردند. محبوبیت عجیب حقیقی در میان کاربران خارجی توئیتر و فیس‌بوک حتا او را به یکی از خبرهای یاهوی امروز هم بدل کرد. کافی است، هشتگ (Haghighi) یا (Iranian goalkeeper) را جستجو کنید تا با نتیجه جالبی روبه‌رو شوید. حتا برخی از کاربران توئیتر عکس یا تصویر نمایه خود را به حقیقی تغییر داده‌اند.

اما نخستین تساوی جام بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی هم داشت. دیلی‌میل و ایندیپندنت نوشتند ‌نحسی سیزده بازی ایران و نیجریه را گرفت تا این بازی تنها بازی جام باشد که گلی نداشته است.

ASاسپانیا که این روزها از شکست تحقیر‌آمیز تیم کشورش در نخستین بازی برابر هلند زخم خورده است با مقایسه خطایی که دیشب روی حقیقی صورت گرفت و داوران آن را تشخیص دادند و صحنه مشابهی در بازی اسپانیا با هلند که منجر به گل هلند شد از داوری در جام انتقاد کرد.

t-m

روزنامه ASاسپانیا با مقایسه این دو صحنه اعلام کرد داور مسابقه خطایی را روی حقیقی تشخیص داد که چند روز قبل روی کاسیاس به وضوح دیده شد و داور مسابقه آن صحنه را گل تشخیص داد، در حالی‌که در بازی ایران و نیجریه، این صحنه گل تشخیص داده نشد. در هر دو صحنه مهاجمان حریف با آرنج به دست دروازه‌بان زدند.

اما در حالی‌که رسانه‌‌های غربی، نخستین امتیاز کسب شده تیم‌های آسیایی در جام‌جهانی را حاصل «ضعیف‌ترین» بازی جام‌جهانی دانستند، گری لینه‌کر و ریو فردیناند کارشناسان شبکه‌های‌‌ ورزشی از «کارلوس کی‌روش» و تیمش تمجید کردند. ریو فردیناند که یکی از کارشناسان اختصاصی بی‌بی‌سی برای جام‌جهانی ٢٠١۴ است، پس از پایان این دیدار گفت: کارلوس کی‌روش توانست از تیم ایران، تیم قدرتمندی بسازد و همه جزییات بازی را به دقت ‌بررسی کرده بود. به جرات می‌توانم بگویم کی‌روش برای هر دقیقه از بازی برنامه داشته است. کی‌روش مربی بسیار خوبی است و در سال‌های گذشته، توانسته تیم‌ملی ایران را دچار تحول کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. Mehrshad
    1

    hehehhe läs den första raden jag dög av garv :)))