Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
علی‌رغم فوایدی که این طرح دارد

«مشکلات جدی طرح تحول سلامت در ایران»

2014 June 18

گزارش / رادیو کوچه

 

دکتر حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از آغاز سال جدید شمسی طرحی به نام طرح تحول سلامت را به اجرا گداشته است که به ظاهر هدف آن  ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی می باشد. علی‌رغم فوایدی که این طرح دارد به ذکر پاره‌ای از مشکلات جدی آن اشاره می‌کنیم.

این طرح شامل حداقل دو بخش اصلی می‌باشد:

١.  تحت پوشش قراردادن کل جمعیت کشور تحت بیمه ای به نامه بیمه سلامت

٢.  کنترل و پایین آوردن قیمت‌های دارو، تجهیزات  پزشکی  و به  طور کلی خدمات درمانی

در توضیح قسمت اول لازم است بدانیم که بیمه سلامت که با این طرح آغاز شده همان بیمه خدمات درمانی است که همه ایرانیان، حتا در هنگام بستری و یا ترخیص از بیمارستان، بدون هیچ سابقه قبلی امکان استفاده از آن را داشته‌اند و بیمه سلامت هیچ‌گونه تفاوتی با بیمه خدمات درمانی ندارد. از ابتدای آغاز طرح نیز نام دفترچه‌های بیمه خدمات درمانی به بیمه سلامت تغییر پیدا کرد و در واقع این بیمه جز شانتاژ خبری نیست.

در مرحله بعد، به عنوان مثال در بخش چشم پزشکی، وزارت بهداشت در هماهنگی با شرکتی به نام Alcon که دارای یکی از گران‌ترین محصول چشم پزشکی و نه با کیفیت‌ترین می‌باشد، با ترفندی جدید، که تشکیل کمیته‌های بررسی قیمت و کیفیت بود، کلیه شرکت‌ها را از بازار چشم پزشکی جدا کرد و گران‌ترین  را به صورت انحصاری برای تامین نیازهای وزارت بهداشت انتخاب نمود و مقدار قابل توجهی ارز با قیمت مبادلاتی در اختیار این شرکت قرار داد.

hospital

در حالی‌که محصولات مشابه بسیار معتبر آمریکایی و اروپایی  نیز در بازار حضور داشتند، با این سیاست، بازار را به صورت کاملن انحصاری در اختیار یک شرکت قرار داده است. قطعن با این سیاست شرکت مذکور پس از حذف دیگر رقبا، بازاری بلامنازع را در اختیار این شرکت آمریکایی قرار خواهد داد تا در آن زمان با هر شرایط و قیمتی بازار ایران را به کنترل خود در آورد. این سیاست در کلیه شاخه‌های دیگر پزشکی نیز جریان دارد.

باید متذکر شد که در ۵-۶ سال گذشته، وزارت بهداشت با طرحی جامع، کلیه کالاها را در سیستم کامپیوتری آنلاین خود ثبت کرده بود که استقرار آن با زحمات بسیار کارشناسان آن وزارت‌خانه به انجام رسیده بود. این سیستم اجازه کنترل اطلاعات و قمیت کالاهای پزشکی را به هر کسی از جمله بیماران می‌داد.

لازم به اشاره است که دکتر هاشمی، وزیر بهداشت، مالک  مجهزترین (به دید عموم) و گرانترین کلینیک چشم پزشکی ایران، کلینیک چشم پزشکی نور می‌باشد که در اوایل فعالیت با مونوپل کردن پروسه جراحی لیزیک رشد بسیاری داشته که بنا بر گفته خیلی از چشم ‌پزشکان و دست اندرکاران، تحقق این موفقیت با اعمال نفوذ در وزارت بهداشت و جلوگیری از واردات دستگاه لیزیک در سال‌های اولیه و به مدت ١٠ سال بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,