Saturday, 18 July 2015
02 June 2020
استاتوس

«پول‌های نیست شده ایران ۵٠ برابر اختلاس ٣ هزار میلیاردی است»

2014 June 18

مسیب سروندی و الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

با یکی دیگر از برنامه‌های استاتوس هم‌راه شما خواهیم بود و در این استاتوس به موضوع پول‌های معوقه بانکی ایران می‌پردازیم که به صد‌و‌پنجاه هزار میلیارد تومان رسیده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هم‌چنین موضوع برنامه این هفته نیز در رابطه با چنین اتفاقات اقتصادی در ایران می‌باشد که از شما می‌خواهیم برای ما استاتوس‌هایی را در این رابطه کامنت کنید.

خبر تنوری

«رقم واقعی معوقات بانکها ١۵٠ هزار میلیارد تومان است»

وزیر امور اقتصادی و دارایی رقم واقعی معوقات بانکی را بالغ بر صد‌و‌پنجاه هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: کارگروهی در حال بررسی وضعیت بدهکاران بزرگ بانکی است.

«علی طیب‌نیا» در جلسه کمیسیون تلفیق مجلس در جمع فعالان صنعتی و تولیدکنندگان با اشاره به این‌که فهرست پانصد‌و‌سی بدهکار بزرگ بانکی توسط بانک مرکزی به قوه قضاییه ارایه شده است گفت: همه این بدهکاران بزرگ بانکی اعلام می‌کنند که تولیدکننده هستند اما کارگروهی در حال بررسی مستندات و مدارک آن‌ها بوده تا وضعیت آنها را مشخص کند.

وی با اشاره به این‌که طبق بررسی‌های انجام شده تنها دوازده تا چهارده درصد از کل واگذاری‌های انجام شده به بخش خصوصی واقعی بوده است، افزود: نظر ما این است که اکنون در شرایط رکود فعلی، افزایش نرخ مالیات نباید اعمال می‌شد و حتا معتقدم افزایش دو درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ابتدای سال جاری کار درستی نبود.

bankmarkazi

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این‌که وضعیت فعلی اقتصاد کشور وضعیت خطیر و بی‌سابقه است گفت: عمده مشکلاتی که در حال حاضر اقتصاد کشور با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند مربوط به دولت قبل است و همه می‌دانند که اگر همان وضعیت و مدیریت ادامه می‌یافت کشور دچار چه وضعیتی می‌شد.

طیب‌نیا با اشاره به این‌که رقم واقعی مطالبات بانکی بالغ بر صد‌و‌پنجاه هزار میلیارد تومان است گفت: بخشی از این مطالبات نیز مربوط به استمهال واحدهای تولیدی بوده که مدام بدهی آنها به تعویق افتاده اما پرداخت نشده است.

وی درباره بنگاه‌داری بانک‌ها نیز توضیح داد: استدلال بانک‌ها دراین زمینه این است که وظایف بانکداری آن‌ها به خودی‌خود زیان‌ده است و اگر آنها وارد بنگاه‌داری نشوند نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

سوتی هفته

در آیتم سوتی هفته در این برنامه به دنبال جمله‌های به یاد‌ماندنی برخی از مسوولین در دوره ریاست‌جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» رفتیم و برای شما تعدادی از آنها را جمع‌آوری کرده‌ایم.

سردار «رادان»: قرار گرفتن چکمه بر روی شلوار به دلیل نشان دادن بخشی از برجستگی بدن از مصادیق شرع است و تبرج به حساب می‌آید.

آیت‌اله «جوادی آملی»: دانشمندان فیزیک، شیمی، باران‌شناسی و زمین‌شناسی بدون پسوند اسلامی نفهمند.

«حسنی»، امام‌جمعه ارومیه: اگر فرد مشرکی را وقتی فهمیدیم که واقعن مشرک شده، باید او رابسوزانیم؛ اگر با گلوله هم بود اشکالی ندارد.

«شکوفه گلخو»، رییس دانشگاه الزهرا: بدحجابی زنان موجب فعال شدن غده هیپوفیز مردان در تولید مثل می‌شود.

قرائتی: ما آخوندها همیشه مثل گاز اشک‌آور عمل می‌کنیم؛ فقط بلدیم گریه مردم را در آوریم.

«محمود احمدی‌نژاد»: ما یک کشور آزاد هستیم.

«سید‌حسین مرعشی»: احمدی‌نژاد نه فقط معجزه هزاره سوم، که معجزه هزاره چهارم هم هست.

«آیت‌اله خزعلی»: حجاب موجب بالا رفتن معدل دانشجویان می‌شود.

«محمود احمدی‌نژاد»: در ایران همجنس‌گرا نداریم.

«محمود احمدی‌نژاد»: ایران قدرت اول جهان است.

«آیت‌اله حسنی»: اگر مومنین غسل جمعه را انجام ندهند مشکلات کمبود گاز مرتفع می‌شود.

soti

وزارت اطلاعات: سنجاب‌های جاسوس در مرز دستگیر شدند.

«محمود احمدی‌نژاد»: نفت را سر سفره مردم می‌آوریم، … بعد از انتخابات: نفت خوردنی نیست که سر سفره‌ها بیاوریم.

آقای «الهام»، سخن‌گوی دولت: نفت را سر سفره مردم نمی‌آوریم، بوی بد می‌دهد.

مسوولین نیروی انتظامی در ملاقات با یک گروه از وزارت کشور آلمان آمادگی خود را برای تامین امنیت بازی‌های جام‌جهانی (در آلمان) اعلام کردند.

«اسماعیل ططری»، نماینده سابق کرمانشاه: آلمانی‌ها اگر بشر بودند یک زن رقاص رییسشان نمی‌شد»

«محمود احمدی‌نژاد»: اینها …. به اندازه بزغاله هم از دنیا فهم و شعور ندارند.

«علی لاریجانی» در جریان رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران: با شکلات راضی نمی‌شویم.

«لاله افتخاری»، نماینده مجلس شورای اسلامی: در سرزمین اسلامی نباید یک مریض زن به‌دست نامحرم مداوا شود.

«شکراله عطارزاده»، نماینده مجلس هفتم: «کوندالیزا رایس» یک پیر‌دختر آمریکایی ولگرد است که ناکامی‌های جنسی وی موجب عقده شده است.

سخن‌گوی دولت، پس از تصویب لایحه بودجه: دولت مسوول گرانی‌های سال آینده نخواهد بود.

وزیر کشور (در مورد انتخابات): آن‌قدر که به فکر آفتابه‌لگن هستیم به فکر تقویت محتوای برنامه‌ها نیستیم.

«محمود احمدی‌نژاد»: آمریکا به ایران حمله نمی‌کند چون من مهندسم و مسایل را تحلیل می‌کنم.

«محمود احمدی‌نژاد»: یه دختر بچه دو ساله … زبونشنون اسپانیولیه .. یه نیگاه کرد به من، گفت: این محموده ، این محموده.

«محمود احمدی‌نژاد»: یکی از شخصیت‌های شرق آسیا، از مسوولین درجه یک اومد به دیدن ما ..خلاصه حرفش این بود که اومده بود زنبیلش رو بذاره تو صف بگه ما مشتری شما هستیم.

«محمود احمدی‌نژاد»: دختر ۱۶ ساله‌ای در خونه‌شون انرژی هسته‌ای را کشف کرده.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین «مهدی‌پور»، محقق و پژوهشگر مهدویت: رواج بی‌بندو‌باری در یک جامعه باعث بروز زلزله می‌گردد.

نوبلی‌ها

«لینوس کارل پاولینگ دارنده دو جایزه نوبل»

«لینوس کارل پاولینگ» (Linus Carl Pauling) ۲۸ فوریه ۱۹۰۱ متولد و در تاریخ ۱۹ اوت ۱۹۹۴ درگذشت. وی دانشمند، فعال صلح، نویسنده و استاد دانشگاه اهل ایالات متحده آمریکا بود. مقیاس پاولینگ در الکترونگاتیوی به نام او نامیده شده‌ است. پاولینگ دوبار برنده جایزه نوبل شد، یک‌بار در شیمی (۱۹۵۴) و یک‌بار در صلح (۱۹۶۲)

nobel

پاولینگ در سال ۱۹۵۴ نخستین جایزه نوبل خود را به خاطر پژوهش در پیوند شیمیایی‌ بین اتم‌ها در رشته شیمی ‌دریافت کرد. در سال ۱۹۶۲ به خاطر پیشگامی در مبارزه علیه سلاح‌های‌ اتمی، جایزه صلح نوبل به او داده شد. تنها کسی ‌بود که هفت سال پس از دریافت جایزه نوبل شیمی ‌و یک‌سال پیش از دریافت جایزه نوبل صلح، دیپلم دبیرستان را گرفت. پاولینگ و «مادام‌کوری» ‌تنها دانشمندانی ‌هستند که تاکنون دو بار جایزه نوبل گرفته‌اند.

در ۱۹۲۷ استاد شیمی و مدیر آزمایشگاه انستیتو‌تکنولوژی کالیفرنیا شد. پاولینگ روش‌های شیمی-فیزیک را برای گشودن بسیاری از مساله‌های پزشکی به کار برد.

نظر وی این است که بقای تمدن و زیست وابسته به منع سلاح‌های اتمی است. او در طول زندگی بارها در مباحثه‌های همگانی شرکت کرد. گاه این مباحثه‌ها و مناظره‌ها مورد تمسخر قرار می‌گرفت. به خاطر این کوشش‌ها و تلاش‌ها جایزه صلح نوبل سال ۱۹۶۲ را به وی دادند.

هیچ‌یک از شیمیدان‌های معاصر به اندازه او در درک مفهوم پیوندهای شیمیایی به ما کمک نکرده‌اند. امروزه، کتابی در شیمی نمی‌توان یافت که اندیشه‌های پاولینگ در آن نفوذ نکرده باشند.

او مرد بسیار اندیشمندی بود و هفده مدال افتخار به‌دست آورد. پاولینگ بر این باور بود که، ویتامین ث هوش را زیاد میکند! کتابی با عنوان ویتامین ث در مقابله با بیماری‌ها منتشر کرد و روی جلد آن نوشت یک برنده جایزه نوبل به شما می‌گوید که چگونه از بیماری‌ها پیشگیری کنید و تندرستی خود را به‌دست آورید. این کتاب که نمایشگر بخشی از پژوهش او در زمینه زیست‌شناسی است سبب شد که آوازه شهرتش به همه جا برسد.

در نوروز ۱۳۵۴ ه .ش پاولینگ به دعوت جامعه شیمیدان‌های ایران برای ایراد سخنرانی در نخستین کنگره شیمیدان‌های ایران به این کشور رفت. این کنگره در دانشگاه شیراز تشکیل شد. در همان کنگره پاولینگ درباره مصرف زیاد قند در ایران چنین گفت: مصرف زیاد قند، ایرانی‌ها را به حمله قلبی تهدید میکند. پاولینگ در روز یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۷۳ (۱۹۹۴ م ) در کالیفرنیا در گذشت.

یادی از تاریخ

«شاه آرتور»

«آرتور پندراگون» پادشاه افسانه‌ای و عدالت‌گستر بود که در دوره نامعلومی از قرون وسطا (قرن ششم تا قرن شانزدهم) بر بریتانیا حکومت می‌کرد. به روایتی او کسی بود که از بریتانیای قرن ششم در برابر حمله ساکسون‌ها دفاع کرد و بعد از آن به عنوان اولین پادشاه بریتانیا تاج‌گذاری کرد.

آرتور بعد از بر تخت نشستن، شوالیه‌هایی را که بعدها به نام دلاوران میزگرد معروف شدند به گرد خود جمع کرد و به کمک آنها سعی در برقراری آرامش و امنیت در کشور نمود. محبوبیت او در میان مردم عامی به خاطر این سعی و تلاش است و میراث آن داستان‌های فلکلوری است که در میان عوام از رشادت‌ها، دلاوری‌ها و حسن‌رفتار او به یادگار مانده‌است؛ طوری‌که تاریخ، اسطوره و افسانه چنان با هم آمیخته که تشخیص آنها از یک‌دیگر به سختی امکان‌پذیر است.

آرتور پسر «اوتر پندراگون»، پادشاه بریتانیایی بود. نطفه آرتور، نامشروع بسته شد و پس از تولد، به‌دست مرلین جادوگر، بزرگ شد. مرلین نابغه، قبلن برای اوتر، دژ شگفت‌انگیزی طراحی کرده بود و میزگرد مشهور را در مرکز آن قرار داده بود. صد و پنجاه شهسوار می‌توانستند هم‌زمان دور این میز بنشینند. این میز عجیب احتمالن ارتباطاتی با «یوسف رامه‌ای» دارد، چرا که پشت آن میز، محل مشخصی برای جام مقدس در نظر گرفته شده بود. می‌گویند هنگامی که یوسف رامه‌ای در فلسطین در زندان بود، جام مقدس او را زنده نگه داشت. او بعدها جام را به بریتانیا آورد. اما بعد جام در اثر گناهان مردم، مفقود شد. بنابراین یافتن دوباره جام، به رسالت عظیم شهسواران آرتور مبدل شد.

tarikh

اکس کالیبور (Excalibur) معروف به شمشیر در سنگ، نام شمشیر افسانه‌ای شاه آرتور است. این شمشیر در اصل شمشیری از نفس اژدها بوده که مرلین آن را برای پیروزی در جنگ با ساکسون‌ها به پدر آرتور، اوتر پندراگون داده است و بعد آن را به بانوی دریاچه هدیه می‌کند، ولی بعد از مرگ اثر شمشیر را باز پس می‌گیرد و آن را در سنگ فرو می‌کند تا فقط آرتور بتواند آن را بیرون کشد.

«مورگانا لیفلی» خواهر ناتنی آرتور و دشمن قسم خورده وی و مرلین بود. او از ابتدا خواهان تاج‌و‌تخت بود. می‌گویند او و سه خواهر ساحره‌اش توانایی پیشگویی آینده و ارتباط با جهان پریان را داشته‌اند و ساحره‌ای قدرتمند مثل مرلین بوده است. وی سعی و تلاش بسیاری برای ربودن تخت شاهی کرد ولی موفق نشد و در آخر با فریب دادن آرتور او را به بستر کشاند و از او صاحب پسری شد که نامش را موردرد (Mordred) نهاد. او مردرد را تشویق کرد با آرتور بجنگد و بذر نفرت را در دل او کاشت. می‌گویند او غلاف اکسکالیبوررا ربود و آن را به پریان اوالونتقدیم کرد. سرانجام به وسیله مرلین و با شمشیر اکسکالیبور در جنگ کملان کشته شد.

استاتوس

در آیتم پایانی برنامه این هفته موضوع بدهکاری‌های کلان بانکی را مد نظر قراردادیم و از شما می‌خواهیم که در این خصوص برای ما استاتوس‌هایی را بنویسید.

هم‌چنین در خصوص موضوع هفته گذشته نیز که مربوط به تجاوز یک ناظم به دانش آموزان مدرسه‌ای پسرانه صورت گرفته بود نیز خانم «شیدا فهیم‌دژبان» از دید شما بهترین استاتوس را نوشته‌اند.

«این آدم‌ها احتیاح به اعدام دارند در ملاء عام»

مانند هفته‌های گذشته منتظر شما هستیم در صفحه فیس‌بوک رادیو کوچه و امیدواریم استاتوس‌های جالبی را در خصوص موضوع این هفته بنویسید.

بیشتر بخوانید

تجاوز ناظم مدرسه به دانش‌آموزانش در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,