Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
خطر از دست رفتن بینایی زینب جلالیان

«ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از وضعیت بینایی زینب جلالیان زندانی کرد»

2014 June 18

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است، «زینب جلالیان»٬ یکی از زندانیان کرد در ایران که به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان «پژاک» به حبس ابد محکوم شده است، در خطر از دست دادن کامل بینایی‌ خود به سر می‌برد و به درمان فوری نیاز دارد.

در اطلاعیه این سازمان بین‌المللی که بیست و ششم خرداد ماه منتشر شده آمده است که خانم «جلالیان» که در زندان کرمانشاه به سر می‌برد سال‌ها از مشکلات بینایی که احتمالن نتیجه ضرب و شتم او در بازداشتگاه است رنج می‌برد.

سازمان عفو بین‌المل که مقر آن در بریتانیا است، بیست و ششم خرداد ماه نیا در این باره اعلام کرده بود که وضعیت سلامت او اخیرن بدتر شده است و امکان دارد خانم جلالیان به طور کامل بینایی خود را از دست بدهد.

این سازمان حقوق بشری با تاکید بر این‌ که مقام‌های زندان در سال‌های گذشته از درمان تخصصی چشمان «زینب جلالیان» خودداری کرده‌اند٬ خواستار دسترسی او به پزشک متخصص شده است.

zeneb-celaliyan

«زینب جلالیان»٬ متولد ٬۱۳۶۱ است که سال ۱۳۸۸ توسط دادگاه انقلاب کرمانشاه به اتهام محاربه از طریق عضویت در پژاک٬ به اعدام محکوم شد، اما این حکم سال ۱۳۹۰به حبس ابد تغییر کرد.

به گفته عفو بین‌الملل، خانم «جلالیان» پیش از صدور حکم دادگاه در سال ۱۳۸۸در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به سر می‌برده و به گفته خودش در این بازداشتگاه مورد شکنجه قرار گرفته است.

خانواده خانم «جلالیان» نیز تاکید دارند که مشکل بینایی «زینب جلالیان» پس از شکنجه آغاز شده است.

به گفته عفو بین‌الملل، «محمد شریف»٬ وکیل «زینب جلالیان»٬ سال ۲۰۱۲ گفته بود که وضعیت جسمانی و روحی خانم جلالیان وخیم است و باید تحت درمان قرار بگیرد.

این سازمان از مقام‌های ایران خواسته است تا از بدرفتاری با «زینب جلالیان» خودداری کرده و ضمن فراهم شرایط مراجعه او به پزشک٬ اجازه دهند تا او با خانواده‌اش دیدار کند.

مطالب مرتبط

تبدیل حکم اعدام جلالیان، زندانی سیاسی کرد، به حبس ابد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,