Saturday, 18 July 2015
02 June 2020
به دلیل ابتلا به سرطان

«دکتر شیخ‌الاسلام‌زاده پدر ارتوپدی ایران درگذشت»

2014 June 18

خبر / رادیو کوچه

 

دکتر سید ‌شجاع‌الدین شیخ الاسلام‌زاده بنیان‌گذار بیمه تامین اجتماعی و وزیر سابق رفاه و بهداری به دلیل ابتلا به سرطان پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، درگذشت.

پیام آزاده پزشک معالج دکتر شیخ الاسلام زاده روز سه‌شنبه بیست و هفتم خرداد ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفته است: دکتر سید شجاع الدین شیخ الاسلام زاده به ٣ سرطان پانکراس، پروستات و سرطانی با منشاء ناشناخته مبتلا بود که البته به دلیل ابتلا به سرطان از دنیا نرفت بلکه عفونت شدید وی را از پا انداخت.

وی ادامه داده است: دکتر شیخ در سن حدود ٨٣ سالگی و بیش از ٢ سال جنگیدن با بیماری، درمان‌های سنگین شیمی‌درمانی را تحمل کرد اما یک سال پیش دچار شکستگی پا شد و به دلیل ابتلا به عفونت در بیمارستان پارس و در بخش  مراقبت‌های ویژه بستری شد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بهشتی ادامه داد: دکتر شیخ برای اولین بار رشته تخصصی ارتوپدی را در کشور راه‌اندازی کرده و پس از اتمام تحصیلات خود و بازگشت به کشور به بیمارستان شفا رفته و در آنجا طب توانبخشی را راه‌اندازی می‌کند.

shikhaleslamzadeh

پزشک معالج دکتر شیخ تصریح کرد: وی که دو دوره وزیر رفاه و بهداری بوده، بنیانگذار بیمه تأمین اجتماعی با پوشش بیمه ٩٠ درصدی، بنیانگذار اورژانس ایران، بنیانگذار رشته ارتوپدی و انجمن ارتوپدی بوده و سیستم به کارگیری پزشکان تمام وقت در بخش دولتی را پایه‌گذاری کرده است.

دکتر سید ‌شجاع‌الدین شیخ الاسلام‌زاده، از ۱۳۵۳تا ۱۳۵۴در کابینه هویدا وزیر رفاه اجتماعی بود و در بهمن ۱۳۵۴وزیر بهداری (حاصل از ادغام وزارت‌خانه‌های رفاه اجتماعی و بهداری) شد، وی همچنین در کابینه آموزگار وزیر بهداری و بهزیستی شد.

وی در شهریور ماه سال ۵٧، در دولت شریف امامی، طبق ماده پنج حکومت نظامى بازداشت و به زندان کمیته مشترک انتقال یافت و تا ۱۵آبان‌ماه ۱۳۵۷در آن زندان به سر برد.

دکتر شیخ‌الاسلام‌زاده پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵٧، مدتی زندانی و پزشک زندان اوین شد و سپس مورد عفو قرار گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,