Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
خبرهای ورزشی

«پیراهن تیم‌ملی ‌قبل از ایرانی‌ها به خانم‌های برزیلی رسید»

2014 June 19

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تصاویر دریافتی تلویزیونی از بازی ایران و نیجریه، نشان می‌دهد که تماشاگران ایرانی بدون هیچ‌گونه سازماندهی در ورزشگاه حاضر شده‌اند و ‌خودجوش به تشویق تیم‌ملی پرداخته‌اند. جالب این‌جاست، اقلام فرهنگی که فدراسیون باید برای ساماندهی تماشاگران تهیه می‌کرد، به طرز عجیبی در اختیار شمار‌ اندکی از تماشاگران قرار گرفته است.

«علی کفاشیان» پیش از جام‌جهانی در نشست‌هایی که با برخی ‌اعضای هیات دولت داشت، به دنبال جذب یک بودجه هشت میلیاردی برای انجام امورات فرهنگی در حین برگزاری جام‌جهانی بود که تابناک هم در خبر «۸ میلیارد تومان برای کار فرهنگی در برزیل در دستان کفاشیان؟!» به آن پرداخته بود و پرسش‌هایی را از محل هزینه‌کرد این بودجه بزرگ مطرح کرده بود.

سرانجام پیگیری‌های علی کفاشیان ‌جواب داد و حاصل نشست‌های ‌او و وزیر ورزش و جوانان و «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس‌جمهور و در سایه دستور «حسن روحانی» در خصوص حمایت از تیم‌ملی، ‌در اختیار گذاردن بودجه پنج تا هفت میلیاردی در آستانه جام‌جهانی به فدراسیون فوتبالی بود که هنوز هم از بی‌پولی‌ می‌نالد.

1

بنابراین گزارش، قرار بود این بودجه صرف کارهای فرهنگی در ‌روزهای ویژه جام‌جهانی شود تا از فرصت جام‌جهانی برای معرفی فرهنگ و آداب ایرانی استفاده شود.

برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، هنری و ارایه صنایع دستی ایران در برزیل با هدف معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی به جهانیان، برگزاری مراسم «شب ایرانی» در شهر سائوپائولوی برزیل با دعوت از اعضای کنگره فیفا، مراسم رونمایی از فرش بافته شده مخصوص جام‌جهانی و هدیه آن به فیفا در سائوپائولو، برپایی جنگ‌های شبانه در شهرهای کوریتبا، بلوهوریزنته و سالوادور هم‌زمان با‌ برگزاری بازی‌های تیم‌ملی در جام‌جهانی با حضور ایرانیان حاضر در برزیل، به صورت استفاده از فضاهای خیابانی در نزدیکی استادیوم‌های محل برگزاری بازی‌ها و… این موارد تنها بخش کوچکی از برنامه‌های کمیته‌های فرهنگی فدراسیون فوتبال برای جام‌جهانی ٢٠١۴  برزیل بود.

اما گزارش‌های فرستاده ‌خبرنگاران اعزامی رسانه‌های گوناگون از برزیل در این دو هفته‌، تا کنون کوچک‌ترین اشاره‌ای به برگزاری این برنامه‌ها نداشته و به ‌رغم وعده‌هایی که «محمدرضا ملامحمد»، رییس کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال داده بود، تا‌کنون هیچ یک از چندین و چند فیلی که فدراسیون فوتبال قرار بود به عنوان کار فرهنگی با بودجه چهار، پنج میلیاردی‌اش هوا کند به سرانجام نرسیده است!

شاید تنها کاری که به دو کلید واژه «جام‌جهانی» و «فعالیت فرهنگی» در اخبار دو هفته اخیر فوتبال ایران ارتباط داشته باشد، حضور بحث‌برانگیز ٢١ هنرمند ایرانی در برزیل است که البته آن‌هم بنا به اخبار، گویا چندان ارتباطی با فدراسیون فوتبال و بخش فرهنگی آن ندارد و حتا برنامه‌ای برای استفاده از پتانسیل این ٢١ هنرمند در مراسم‌‌ مختلفی که وعده آن داده شده بود هم ریخته نشده است.

11

با همه این ابهامات هم‌چنان این پرسش بزرگ ‌می‌ماند که برنامه‌های فرهنگی فدراسیون در طول جام‌جهانی کی و کجا برگزار خواهد شد؛ آن هم در حالی که کار تیم‌ملی ایران در مرحله گروهی جام‌جهانی چهارشنبه این هفته به پایان می‌رسد؟!

‌اگر از سنگ‌های بزرگی که فدراسیون برای برگزاری مراسم‌‌ فرهنگی و هنری برداشته بگذریم، ساماندهی تماشاگران ایرانی حاضر در برزیل برای حمایت هرچه بیشتر از تیم‌ملی با روش‌هایی مانند تهیه البسه متحد‌الشکل، در اختیار قرار دادن پرچم و ابزار تشویق، می‌توانست یکی از نقاط مثبت پرونده فدراسیون فوتبال در این زمینه باشد. البته سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل هم در این زمینه نقشی همسنگ فدراسیون دارد، ولی با توجه به بودجه میلیاردی فدراسیون فوتبال، این انتظار از آن‌ها بیشتر بود.

اما نتیجه کار چه شد؟ تصاویر دریافتی تلویزیونی از بازی ایران و نیجریه، نشان می‌دهد که تماشاگران ایرانی بدون هیچ‌گونه سازماندهی در ورزشگاه حاضر شده‌اند و ‌خودجوش به تشویق تیم‌ملی پرداخته‌اند. جالب این‌جاست، اقلام فرهنگی که فدراسیون باید برای ساماندهی تماشاگران تهیه می‌کرد، به طرز عجیبی در اختیار شمار‌ اندکی از تماشاگران قرار گرفته و حتا شایعه فروش تی‌شرت‌های تیم‌ملی هم منتشر شده که در صورت درستی،‌‌ فاجعه‌ای بزرگ خواهد بود.

یکی از دانشجویان ایرانی ساکن برزیل که از چند ماه پیش خود را برای تشویق تیم‌ملی فوتبال ایران در جریان جام‌جهانی آماده کرده بود، در توصیف اقدامات سفارت ایران و مسوولان فدراسیون فوتبال برای ساماندهی تماشاگران در پیامی برای تابناک می‌نویسد: من به مدت سه ماه به دنبال پرچم ایران بودم و متاسفانه از هیچ راهی نتوانستم خریداری کنم. به امید مسابقه و فدراسیون رفتم و دیدم، هیچ فکری برای ما تماشاگرها نشده.

brazil

فدراسیون پکیج تشویق تیم‌ملی به هوادارها می‌داد، ولی به تعداد بسیار محدود. دوستان من بعد از سه ساعت انتظار و ‌‌برخورد بسیار زننده از فرد مسوول، چیزی جز چند ‌پرچم کاغذی کوچک چیزی دستشون نرسید. در حالی‌که خودم دختران زیبای برزیلی را دیدم که لباس ایران را گرفته بودند!

این کاربر حتا از فروش بلیت‌های مسابقه‌های ایران در بازار سیاه توسط «‌‌آدم‌هایی با شکل و شمایل دلار فروش‌های مخبرالدوله» هم خبر داده‌ که امیدواریم درست نباشد.

اکنون همه نگران بازی مهم ایران و آرژانتین و بخت راهیابی ایران به دور بعد جام‌جهانی هستند؛ اما پرسش‌های بزرگ زیادی در‌ عمل‌کرد فدراسیون فوتبال در جام‌جهانی هم‌چنان بی‌پاسخ مانده است؛ آیا مصاحبه‌ها و اخباری که در چند ماه گذشته در خصوص اقدامات فرهنگی صورت گرفته، دروغ بوده و اگر نبوده، بودجه میلیاردی فدراسیون برای امور فرهنگی به کجا صرف شده که حتا از دادن تعدادی تی‎شرت به هواداران تیم‌ملی هم درمانده‌اند؟!

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,