Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
زیر یه خم

«نتیجه دیدار آرژانتین و ایران از دید شما»

2014 June 21

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تا ساعاتی دیگر دیداری بسیار حساس در جام‌جهانی برزیل میان آرژانتین و ایران برگزار خواهد شد، مسابقه‌ای که گرچه نگاه‌ها به سمت پیروزی راحت آرژانتین است، اما بازیکنان تیم‌ملی ایران و شگفتی‌سازی‌های آقای «کی‌روش» همه دست به دست هم داده‌اند تا در هر خبری که می‌خوانیم، احتمالی از یک معجزه نیز وجود داشته باشد.

برنامه زیر یه خم این هفته نیز همان‌طور که اعلام کرده بودیم، ویژه برنامه‌ای است برای جام‌جهانی و دیدار ایران در مقابل آرژانتین که نگاهی به اخبار رسانه‌های خارجی در رابطه با تحلیل و پیش‌بینی این دیدار دارد.

«ماموریت ویژه سابلا برای لیونل مسی مقابل ایران»

بنا‌به نوشته یک روزنامه آلمانی سرمربی تیم‌ملی آرژانتین ماموریت ویژه‌ای برای بازی با ایران برای «لیونل مسی» در نظر گرفته است.

روزنامه «آبند‌سایتونگ» در گزارشی که شنبه (امروز) منتشر کرد، به اظهارات روز گذشته «آلخاندرو سابلا»، سرمربی آلبی‌سلسته (آرژانتین) پرداخت.

این نشریه نوشت مربی ۵٩ ساله روش ٣-٣-۴ را برای تیمش مقابل ایران در نظر گرفته است اما نقش تازه‌ای برای لیونل مسی در نظر گرفته است.

آبند‌سایتونگ افزود بسته بودن درهای اردو آرژانتینی‌ها به روی خبرنگاران به همین علت بوده است.

ir-arj

رقابت‌های جام‌جهانی ٢٠١۴ برزیل از پنج‌شنبه ٢٣ خرداد شروع شد و تا تاریخ ٢٢ تیر ادامه خواهد یافت.

«کی‌روش در جست‌وجوی شگفتی‌سازی و خوشحال ‌کردن مردم ایران است»

معتبرترین نشریه فوتبال آلمان نوشت: «کارلوس کی‌روش» در اندیشه خوشحال کردن مردم ایران در بازی با آرژانتین است.

سایت هفته‌نامه «کیکر» در بخش اخبار خارجی خود امروز(شنبه) بخش‌هایی از آخرین اظهارات کارلوس کی‌روش را در مورد بازی ایران و آرژانتین منتشر کرد.

این سایت از قول مربی پرتغالی نوشت: می‌خواهیم هواداران را خوشحال کنیم.

در ادامه این گزارش عنوان شد: وضعیت نهایی دیدار دو تیم ایران و آرژانتین از هم اکنون مشخص است. این که هر موفقیت روشنی برای آرژانتین، یک شگفتی برای طرف مقابل تعبیر می‌شود.

kirosh

نشریه آلمانی افزود: این نکته را کارلوس کی‌روش خوب می‌داند و با تقسیم وظایف به تک‌تک نفراتش، تیم ایران را آماده ورود به این نبرد می‌کند.

«چهار شگفت‌انگیز در ترکیب آلبی‌سلسته»

ترکیب احتمالی ایران و آرژانتین توسط سایت اسپانیایی «موندو دپورتیوو» اعلام شد.

سایت اسپانیایی موندو دپورتیوو در تحلیلی به ترکیب احتمالی تیم‌ملی ایران و آرژانتین اشاره کرد.

بر این اساس در ترکیب احتمالی منتشر شده از تیم‌ملی ایران «رحمان احمدی» جایگزین «علیرضا حقیقی» شده و سایر بازیکنان همان نفراتی هستند که در دیدار مقابل نیجریه به میدان رفته‌اند.

در تیم‌ملی آرژانتین هم ۴ شگفت‌انگیز ( مسی، آگوئرو، هیگواین و دی‌ماریا) در ترکیب آلبی‌سلسته حضور خواهند داشت.

dimaria

ترکیب تیم‌ملی ایران:

رحمان احمدی، پژمان منتتظری، امیرحسین صادقی، سید‌جلال حسینی، پولادی، حیدری، نکونام، تیموریان، دژاگه، حاج‌صفی و قوچان‌نژاد.

ترکیب تیم‌ملی آرژانتین:

رومرو، گارای، فده، زابالتا، روجو، گاگو، ماسکرانو، دی‌ماریا، آگوئرو، مسی، هیگواین.

تیم‌ملی ایران در اولین دیدار خود مقابل نیجریه به تساوی بدون گل رسید. آرژانتین هم با نتیجه دو بر یک بوسنی را مغلوب کرد.

«مهمت شول دیدار ایران و آرژانتین را آنالیز می‌کند»

هافبک اسبق تیم‌ملی آلمان و تیم فوتبال بایرن‌مونیخ دیدار ایران و آرژانتین را آنالیز می‌کند.

«مهمت شول» که در دهه گذشته برای ژرمن‌ها بازی کرد، هم‌اکنون برای شبکه تلویزیونی ARD آلمان کار می‌کند.

در شرایطی که این شبکه دو مسابقه گروه F یعنی دیدار ایران و آرژانتین و هم‌چنین نیجریه و بوسنی را پوشش تصویری زنده می‌دهد، شول اقدام به تحلیل بازی تیم‌ملی کشورمان خواهد کرد.

در این راه یک تیم ٢٠ نفره به وی کمک خواهند کرد.

«ترکیب احتمالی ایران و آرژانتین از دید کیکر»

معتبرترین نشریه فوتبال آلمان پیش‌بینی کرد ترکیب ایران مقابل «آلبی‌سلسته» یک تغییر نسبت به بازی با نیجریه خواهد داشت.

هفته‌نامه کیکر در سایت اینترنتی خود ترکیب احتمالی تیم‌های ایران و آرژانتین (معروف به آلبی‌سلسته) را معرفی کرد. برهمین اساس کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی یک تغییر در ترکیب روز بازی با نیجریه (تساوی بدون گل) ایجاد خواهد کرد.

مطابق نظر این نشریه پرمخاطب «مهرداد پولادی» از ترکیب خارج شده و به جایش «هاشم بیک‌زاده» در ترکیب جای خواهد گرفت.

این نشریه ترکیب دو تیم را این‌گونه معرفی کرده است:

ایران:‌

حقیقی، حسینی، صادقی، منتظری، بیک‌زاده،‌ حیدری، نکونام،‌ تیموریان،‌ حاج‌صفی، دژاگه، قوچان نژاد

dejageh

آرژانتین:

رومرو،‌ زابالتا، فرناندز،‌ خارای، روخو، ماسکرانو،‌ گاگو،‌ دی‌ماریا،‌ مسی، هیگواین، آگوئرو

بازیکنان اخطاری:

تیموریان از ایران و روخو از آرژانتین با یک کارت زرد.

«تنها یک نفر می‌داند چه‌طور مسی را مهار کند که آن هم کی‌روش است»

سایت AP در تحلیلی نوشت: تنها یک نفر می‌داند چه‌طور باید «لیونل مسی» را مهار کرد و آن هم «کارلوس کی‌روش» است.

اگر فقط یک شخص بداند که چه‌طور می‌توان لیونل مسی، ستاره فوتبال آرژانتین را در یک دیدار مهار کرد، کارلوس‌ کی‌روش، سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران است.

mesi

کی‌روش همواره به خاطر اتخاذ سیستم دفاعی و تاکتیک‌هایش برای مهار مسی در دو دیدار رفت و برگشت نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا بین منچستریونایتد و بارسلونا مورد احترام قرار می‌گیرد. او در آن زمان دستیار «الکس فرگوسن» در منچستریونایتد بود و در دیداری که به پیروزی یک بر صفر یونایتدها انجامید با تاکتیکی که برای شیاطین سرخ در نظر گرفته بود مانع از رسیدن فضا به مسی شده بود. او اکنون روی نیمکت ایران می‌نشیند و باید در دیدار بعدی این تیم در جام‌جهانی به مصاف آرژانتین و مسی برود.

کی‌روش در این زمینه گفت: تلاش می‌کنیم تا یک بار دیگر این کار را انجام دهیم. البته اکنون در کنار مسی بازیکنان متفاوتی نسبت به آن زمان قرار گرفته‌اند. آنها خیلی خوب یک‌دیگر را می‌شناسند.

کی‌روش البته تاکنون در این جام ثابت کرده که می‌تواند سیستم دفاعی بسیاری خوبی را برای تیم بچیند. آنها در دیدار نخست ایران موفق شدند نیجریه را با تساوی بدون گل متوقف کنند. برای آنها تکرار این نتیجه مقابل آرژانتین که بازیکنانی چون «گونزالو هیگواین» و «سرجیو آگوئرو» را در ترکیب دارد بسیار سخت است.

از نظر کی‌روش تنها راهی که برای این دیدار وجود دارد این است که بازیکنانش با تمرکز بسیار بالا و سازمان‌یافته به میدان بروند و به مسی آزادی عمل ندهند.

«ماموریت ما سخت کردن کار برای آرژانتینی‌ها است»

سرمربی تیم‌ملی فوتبال کشورمان اعلام کرد ماموریت تیمش این است که کار را بر آرژانتینی‌ها سخت کند.

کی‌روش با بیان علت تاخیر در نشست خبری گفت: من را از جایی به جای دیگر بردند و از این بابت عذرخواهی می‌کنم که دیر آمدیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در بازی امشب ایران، آرژانتین را متعجب خواهد کرد گفت: اولین ماموریت ما این است که به بهترین شکل بازی کنیم. ما با تیمی مواجه هستیم که به یک جام‌جهانی بازمی‌گردد اما ما این‌طور نیستیم. ما اینجا هستیم که بازی را ببریم و با احترام رقابت کنیم و بتوانیم در سطح آرژانتین باشیم. می‌خواهیم رقیب ازرشمندی باشیم چرا که این بازی در تاریخ فوتبال ایران خواهد ماند. ما هرگز مقابل چنین تیم برجسته‌ای بازی نکرده‌ایم و بازیکنانم حاضر نیستند چنین دیداری را با دنیا عوض کنند.

arjantin

سرمربی تیم‌ملی در مورد این‌که آیا از نتیجه دیدار آلمان و پرتغال متعجب شده است گفت:‌ پرسیدن این سوال از ما برای من خجالت‌آور است اما این‌جا من روی تیم‌ملی ایران متمرکز هستم. برای این‌که بتوانیم مقابل سه تیم برتر جهان در گروهمان بازی کنیم. این نکته‌ای است که برایم مهم است.

وی افزود: سفر ما به اینجا خیلی سخت بود و این‌که بتوانیم در آسیا به نتیجه برسیم و صعود کنیم به جام‌جهانی کار راحتی نداشتیم، اما این کار را کردیم حالا می‌توانیم مقابل ستاره‌های آرژانتین بازی کنیم، آنها بازیکنان مصممی دارند و تیمی هستند که برای بردن جام‌جهانی تلاش می‌کنند و تیم‌های دیگر هم می‌خواهند جام خودشان را ببرند.

کی‌روش در خصوص این‌که آیا از نتیجه دیدار دیدار کاستاریکا با ایتالیا مطلع شده است و آیا این موضوع به تیم‌ملی انگیزه نمی‌دهد، گفت:‌ بله همین‌طور است، خیلی چیزها هست که باید در فوتبال به اثبات برسد، یکی این است که هیچ بازی قبل از انجامش، برنده‌اش مشخص نیست و این زیبایی فوتبال است. در ورزش‌های دیگر شاید راحت بتوان برنده را پیش‌بینی کرد اما در فوتبال مشخص نیست و نمی‌توان برنده را از پیش تعیین کرد.

وی ادامه داد: یک قانون دیگر فوتبال دارد و آن این‌که همیشه بهترین‌ها نمی‌برند و همیشه بدها نمی‌بازند و این فرصت الان برای ما وجود دارد. الان باید متواضع هم باشیم که مقابل یک تیم برجسته بازی می‌کنیم و باید بدانیم چگونه دفاع کنیم و چگونه به گل برسیم و نشان دهیم که چرا ایران به جام‌جهانی صعود کرده است. در بازی اول هم موفق شدیم و حالا می‌توانیم قدرت‌مان را نشان دهیم.

سرمربی تیم‌ملی در خصوص این‌که آیا بعد از تماشای بازی اول آرژانتین و بوسنی، امیدواری بیشتری به دست نیاورده است و این‌که بازی مقابل مسی برایش چه معنایی دارد گفت: آرژانتین همیشه سطح بالا بازی می‌کند و ما محتاط خواهیم بود و توجه زیادی به این موضوع خواهیم داشت. بنابراین نباید باور داشت که آرژانتین کار خودش را می‌کند با این حال آنها تیمی دارند که پر از نابغه است، ما هم می‌دانیم که فقط با ستاره‌ها بازی نمی‌کنیم و نفرات دیگر هم هستند. این وضعیت ایران است و ما به فداکاری می‌پردازیم و غیرت نشان می‌دهیم.

timemeli

وی عنوان کرد:‌ یک هدف داریم و شما می‌دانید که نمی‌توانید معجزه‌های زیادی را در فوتبال ایجاد کنید اما تلاش‌تان را می‌کنید.

کی‌روش در پاسخ به این سوال که با توجه به حمایت آقای «روحانی»، رییس‌جمهور ایران از تیم‌ملی این کشور، صحبتش برای مردم ایران چیست گفت: طبیعتن این افتخاری بوده برای من که بدانم رییس‌جمهور ایران و مردم قدردان هستند اما زمان این رسیده که بیشتر بتوانیم خودمان را نشان دهیم و بتوانیم کاری را به نتیجه برسانیم. کلمات رییس‌جمهور کاری کرده که فقط مسوولیت ما بیشتر شود کلمات او را برای جشن تلقی نمی‌کنیم بلکه برای تلاش بیشتر است.

وی افزود: دنیا هم چنین انتظاری دارد، هیچ چیز قطعی نیست و این زیبایی این جام‌جهانی است. ما حتا بازی‌‌های آرژانتین را پیگیری کرده و من تلاش کرده‌ام تا ذهن مربیان را بخوانم. فکر می‌کنیم و افکار آنها را دنبال می‌کنیم و به همین دلیل می‌توانیم بازی‌های آنها را پیش‌بینی کنیم. در مجموع این‌که تیم‌ملی ما این‌جاست تا خوب بازی کند. مقابل آرژانتین هم خوب بازی خواهیم کرد. اینجا آمده‌ایم به بهترین شکل بازی کنیم و طبق آموزش‌مان پیش برویم و به همین منظور، نود دقیقه باید بجنگیم. از بچه‌ها می‌خواهم که وقتی توپ را پیدا کردید مستقیم به سمت تور بروند و از فرصت‌ها استفاده کنند تا پیروز شویم.

کی‌روش درباره کیفیت زمین چمن ورزشگاه محل مسابقه امشب شب گفت:‌ فکر می‌کنم که فوتبال بازی ساده‌ای است. من مربی هستم که اعتقاد ندارد به این‌که امور را باید پیچیده کرد. بالاخره فوتبال بازی ساده‌ای است و من تلاش دارم به بازیکنانم بگویم امور را ساده بگیرند. این‌که استادیوم چه‌قدر زیباست، محیط متفاوتی است اما اتفاقی که فردا رخ خواهد داد این است که فردا در همین زمین بازی خواهیم کرد. به همین منظور به بازیکنانم اشاره کرده‌ام که آنچه که در اینجا رخ می‌دهد خیلی با آن‌چه که در ایران رخ می‌دهد متفاوت نیست.

«سابلا: بازیکنان ایران فیزیکی و باروحیه هستند»

سرمربی تیم فوتبال آرژانتین تیم ایران را حریفی سخت و فیزیکی و در عین حال باروحیه قلم‌داد کرد.

sarmorabiarjantin

سابلا در نشست خبری پیش از بازی با ایران گفت: ایران تیم سختی است چون بازیکنانش فیزیکی هستند و از نظر روحی نیز شرایط خوبی دارند. زمان بازی هم مناسب نیست چون هوا آفتابی است.

وی ادامه داد:  امروز می‌خواهیم ببریم و هم‌چنین بازی بهتری نسبت به بازی اول انجام دهیم ادامه دارد.

سابلا ادامه داد: می‌خواهیم پیشرفت خودمان را نشان دهیم. می‌خواهیم ببریم و هم می‌خواهیم خوب بازی کنیم.

سرمربی آرژانتین در مورد این‌که چرا بعد از بازی اول آرژانتین مقابل بوسنی، مسی زیاد از بازی راضی نبود، گفت:  چون مسی دنبال تیمی بود که می‌خواست تهاجمی‌ تر از بوسنی باشد و بهتر بازی کند.

سابلا در مورد این‌که امروز تیمش با چه سیستمی بازی می‌کند، گفت: امروز می‌خواهیم با سیستم چهار سه سه بازی کنیم. دنبال بازی هجومی‌تری نسبت به بازی اول در گروه هستیم و می‌خواهیم با بازی هجومی صعود کنیم.

سرمربی آرژانتین در پاسخ به این سوال که  نظرتان در مورد حذف اسپانیا چیست، گفت: من سورپرایز نشدم چون در گروه سختی قرار داشت و بازی در این گروه دشوار بود. شیلی تیم بسیار خوبی است هر تیم که بخواهد مقابل آنها بازی کند کار سختی خواهد داشت آنها تیم با انگیزه‌ای هستند.

higwain

وی در مورد این‌که اگر ایران بتواند در بازی امروز پیروز شود، چه می‌شود، گفت: این قابل پیش‌بینی است چون هر دو تیم شانس پیروزی دارند. فوتبال است و در نود دقیقه هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.

سرمربی آرژانتین در مورد این‌که مسی گفته با تاکتیک شما مشکل دارد، گفت: می‌دانم او که سیستم چهار سه سه را دوست دارد و این را می‌دانم.

وی در مورد این‌که ایران در سطح پایین‌تری از فوتبال آرژانتین قرار دارد و نظرتان در مورد این تیم چیست، گفت: ما کاری به این مسایل نباید داشته باشیم. باید با تمرکز بازی کنیم. تمرکزمان باید روی بازی باشد.

سرمربی آرژانتین با اشاره به روش بازی تیمش گفت: تا کنون با مسی در مورد روش بازی صحبت نکرده‌ام. البته تیم‌ملی آرژانتین تیمی است که ارزش و احترام مقابل به حریفان می‌گذارد و به ایران همین احترام را خواهیم گذاشت.

وی در پاسخ به این سوال که برای امروز کدام تاکتیک را انتخاب می‌کنید؟ همان ترکیب و سیستم مقابل بوسنی یا ترکیب جدید؟ گفت: ما سیستم بازی را تغییر خواهیم داد چون که آن سیستم برای ما کارایی نداشت و بازیکنان با سیستم سه پنج دو نتوانستند بازی خوبی انجام دهند.

سرمربی تیم آرژانتین در پاسخ به این سوال که جو ورزشگاه چه‌طور خواهد بود. شما با تیم باشگاهی این‌جا قهرمان شدید در سال ٢٠٠٨ و برای شما بازی در این ورزشگاه خوب است، گفت: بله برای من خوب است تیم هم احساس آرامش بیشتری در این ورزشگاه می‌کند.

سابلا در مورد این‌که آیا بین بازیکنان شما و کادر فنی اختلاف و مشکلی وجود دارد، گفت: خیر ارتباط خوبی بین بازیکنان ما هست. همه راحت در مورد یک‌دیگر حرف می‌زنند و به دنبال راه‌حل هستند تا به تیم‌ملی آرژانتین کمک کنند.

وی ادامه داد: رسانه‌های ما رفتار خوبی با من نداشته‌اند و با من رفتار خوبی ندارند چون بازی اول مقابل بوسنی خوب بازی نکردیم و من هم نمی‌‌خواهم وارد مبارزه با آنها شوم.

برای اطلاعات بیشتر به فایل صوتی برنامه رجوع کنید.

برنامه قبلی این مجموعه را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,