Saturday, 18 July 2015
08 December 2019
گزارش ورزشی

«تمام دنیا درخط حمایت از تیم‌ملی ایران و انتقاد از داور»

2014 June 23

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و آرژانتین در دومین دیدار از مرحله گروهی رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل درحالی با گل «لیونل مسی» در وقت‌های تلف شده بازی با نتیجه یک بر صفر به سود آرژانتین به پایان رسید که رسانه‌های آلمانی در تحلیل این مسابقه، ایران را پیروز واقعی آن دانسته و عمل‌کرد داور مسابقه در نادیده گرفتن پنالتی مسلم برای ایران را مهم‌ترین عامل پیروزی ضعیف آرژانتینی‌ها خواندند.

خبرگزاری آلمان در گزارش خود از این بازی نوشت: ضربه خارق‌العاده مسی که در آخرین دقایق بازی از سوی این بازیکن تمام کننده نواخته شد، آرژانتین را از کسب یک نتیجه ناامید کننده و مفتضحانه نجات داد.

1

این رسانه آلمانی نوشت: آرژانتینی‌ها در دومین دیدار خود در جام‌جهانی مقابل ایران، بازی بسیار بدی از خود ارایه کردند و از چهره یک تیم مدعی برای کسب قهرمانی در برزیل کاملن دور بودند.

خبرگزاری آلمان در ادامه نوشت: در این بازی چیزی از مسی دیده نشد، زیرا بازیکنان خط دفاعی ایران وی را به خوبی خنثا کرده بودند و این ملی پوشان فوتبال ایران بودند که برخلاف انتظار با اداره خوب بازی در نیمه اول، در ۴۵ دقیقه دوم حالت تهاجمی به خود گرفته و چندین فرصت گل‌زنی خلق کردند.

این رسانه آلمانی در ادامه به تصمیم ناعادلانه داور در نادیده گرفتن خطای مسلم پنالتی از سوی بازیکن آرژانتینی اشاره کرد و افزود: تصمیم داور در نگرفتن پنالتی برای ایران یک اشتباه بزرگ بود که تصاویر تلویزیونی به خوبی آن را نشان می‌دهد.

روزنامه «تاگس سایتونگ» در مطلب خود در مورد بازی ایران و آرژانتین با عنوان پیروزی شرم‌آور، یاد کرد و نوشت: شرایط این مسابقه به گونه‌ای بود که هر نتیجه‌ای جز پیروزی قاطع آرژانتینی‌ها، یک معجزه به نظر می‌آمد.

2

این مطلب می‌افزاید: آرژانتینی‌ها در تمام ۹۰ دقیقه بازی هیچ برنامه‌ای برای فرو‌ریختن دیوار دفاعی مستحکم ملی‌پوشان ایرانی نداشتند و در نیمه دوم هم برخلاف انتظار این ایران بود که جسارت بیشتری از خود نشان داد و چندین فرصت گل‌زنی زیبا نیز خلق کرد.

در ادامه مطلب این روزنامه آمده است: در دقیقه ۵۵ داور خطای آشکار مدافع آرژانتین روی «اشکان دژاگه» بازیکن تاثیر‌گذار ایران را نادیده گرفت و از گرفتن پنالتی به سود ایران خود‌داری کرد که اگر این‌گونه نمی‌شد، نتیجه دیگری رقم خورده بود.

این روزنامه آلمانی نوشت: نادیده گرفتن این خطای آشکار لحظه سرنوشت‌ساز بازی بود، زیرا در صورت اعلام ضربه پنالتی و گل شدن آن از سوی ایران، روند بازی می‌توانست به گونه دیگری باشد و این ایران بود که با پیروزی زمین مسابقه را ترک می‌کرد.

تاگس سایتونگ، هم‌چنین با اشتباه خواندن انتخاب مسی به عنوان بهترین بازیکن میدان، نوشت: در واقع باید «علیرضا حقیقی» دروازه‌بان تیم‌ملی ایران را به عنوان بهترین بازیکن میدان نامید که هم بازیکنان خط دفاعی را به خوبی هدایت کرد و هم این‌که در طول جریان بازی همه توپ‌های ارسالی از سوی بازیکنان حریف به سمت دروازه را به خوبی و با اطمینان مهار کرد.

3

از نظر این روزنامه آلمانی، ضعیف‌ترین عنصر دیدار ایران و آرژانتین داور مسابقه بود که نه تنها یک خطای پنالتی مشهود را نادیده گرفت بلکه به دفعات با جای‌گیری‌های غلط خود در مسیر حرکت بازیکنان دو تیم قرار داشت.

تاگس سایتونگ در جمع‌بندی خود از این بازی نوشت، آرژانتینی‌ها بی‌حال و بدون برنامه مشخص و خلاقیت بازی کردند درحالی‌که ایران جنگنده، فعال و هم‌راه با انجام حرکت‌های غافلگیر کننده بود اما متاسفانه نتیجه بازی به گونه‌ای رقم خورد که تیم برتر به حق خود نرسید.

نشریه آلمانی «کیکر»: آرژانتین قرار بود در دیدار مقابل ایران قدرت تهاجمی خود را به نمایش بگذارد اما با سد مقاوم ایرانی‌ها برخورد کرد و تنها با چاشنی شانس بالا و داشتن بازیکن ارزشمندی هم‌چون لیونل مسی توانستند سه امتیاز را به حساب خود بریزند.

کیکر با تاکید بر این‌که ملی‌پوشان ایران در نیمه دوم به مراتب بهتر از آرژانتین بودند و بازی بهتری ارایه کردند، نوشت: آرژانتین در این مسابقه مانند بوکسوری عمل کرد که تعادل خود را از دست داده بود اما به زمین نیافتاد و در عین حال نیز بسیار خوش‌شانس بود که داور خطای پنالتی آنها را که همه دنیا دید، نادیده گرفت.

سایت ورزشی «اسپورت وان»، نیز در مطلب خود درمورد این بازی نوشت: مسی با یگ گل رویایی توانست از آبروریزی تیم‌ملی آرژانتین در مقابل فوتبالیست‌های ایرانی که بازی دفاعی زیبایی به نمایش گذاشتند، جلوگیری کند.

4

این مطلب می‌افزاید: ˈشانس و مسی و البته داور تنها عوامل پیروزی آرژانتین بود و این نتیجه به‌دست آمده برای آنها، عادلانه نبود.

اسپورت وان هم‌چنین نوشت: تیم‌ملی فوتبال ایران تیم شجاع و مستحکمی بود که توانست مسی و یارانش را به گونه‌ای معرفی کند که فاقد هر نوع خلاقیت بودند.

«مهمت شول» بازیکن اسبق تیم‌ملی فوتبال آلمان به عنوان مفسر شبکه تلویزیونی ARD نیز از جمله کارشناسان فوتبال آلمان بود که شب گذشته بلافاصله پس از پایان بازی در تفسیر خود از این مسابقه، عمل‌کرد بازیکنان فوتبال ایران در مقابل آرژانتین را تحسین‌برانگیز خواند و گفت: به جرات می‌گویم که ایرانی‌ها تیم برتر این مسابقه بودند.

مهمت شول افزود: هر‌چند من پیش‌بینی کرده بودم آرژانتین پیروز این دیدار خواهد بود اما اصلن فکر نمی‌کردم روند بازی این‌گونه شود و شاهد چنین نمایش تحسین‌برانگیزی از ملی‌پوشان فوتبال ایران باشم.

ملی‌پوش اسبق فوتبال آلمان خاطرنشان کرد: این درست است که آرژانتین بازیکنان بهتر و سطح بالاتری نسبت به ایران دارد اما عمل‌کرد آنها در این بازی در حد نام این تیم بزرگ نبود.

مفسر ورزشی تلویزیون آلمان نیز انتخاب مسی به عنوان بهترین بازیکن زمین را مورد انتقاد قرار داد و گفت که از نظر من امروز اشکان دژاگه بهترین بازیکن میدان بود که واقعن یک بازی در سطح جهانی ارایه کرد و در واقع این انتخاب حق دژاگه بود.

5

مهمت شول نیز هم‌چون همه کارشناسان فوتبال، خطای محرز بازیکن آرژانتینی روی دژاگه را صد در صد پنالتی دانست و با بیان این‌که عمیقن تحت تاثیر بازی ایرانی‌ها قرار گرفته است، گفت: اگر داور، پنالتی ایران را می‌گرفت و این پنالتی تبدیل به گل می‌شد، آرژانتینی‌ها دیگر قادر به بازگشت به بازی نبودند و الان این ایران بود که با سه امتیاز شیرین به صعود به مرحله بعدی امیدوار می‌شد.

وی در همین رابطه به گزارش گزارشگر آلمانی این مسابقه که بارها بر قطعی بودن خطای پنالتی بازیکن آرژانتین تاکید داشت و به تصمیم داور در این زمینه اعتراض داشت، اشاره کرد.

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و آرژانتین در چارچوب مرحله گروهی رقابت‌های جام‌جهای ۲۰۱۴ برزیل درحالی شنبه شب با نتیجه یک بر صفر به سود آرژانتین به پایان رسید که داور این مسابقه یک خطای پنالتی صد در صد به سود ایران را نادیده گرفت.

ملی‌پوشان تیم فوتبال ایران در یک نمایش تحسین‌برانگیز و افتخار‌آفرین تا دقیقه ۹۰ این مسابقه دروازه خود را در مقابل حملات آرژانتین حفظ کردند، اما سرانجام لیونل مسی به یک شوت از راه دور در وقت‌های تلف‌شده بازی، تک گل این مسابقه را وارد دروازه علیرضا حقیقی کرد.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۶ Comments

 1. 1

  واقعا خیلی حیف شد، ما می تونستیم حتی ببریم و سه امتیاز بگیریم و همه رو شگفت انگیز کنیم

 2. 2

  داور اگر نامردی نکرده بود و یا حتی موقعیت های ما اگر به گل تبدیل می شد الان یه اتفاق خارق العاده افتاده بود

 3. 3

  اره اون ضربه سر اشکان خیلی حیف شد تو درباره نرفت، اگر دقیقه اخر رضا جلوی مسی کم نمی یاورد و نمی زاشت شوت کنه الان اوضاع فرق داشت، اصلا می زد جفت پا مسی رو نابود می کرد نمی زاشت شوت کنه، فوقش اخراج می شددیگه
  اما حالا دیگه شده، باز هم بازی بچه ها خیلی خوب بود

 4. 4

  کاش اون ضربه سر اشکان می رفت تو درباره، کاش پنالتی گرفته می شد


 5. عزت
  5

  ازصربی ها متنفرم

 6. 6

  داور صربستانی تا اخر بازیهای جام جهانی از قضاوت محروم شد ، اما حیف … سه امتیاز رو دیگه به هیچ وجه بر نمی گرده