Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
تصویب کلیات طرح پیش‌گیری از بارداری

«از ٢ تا ۵ سال حبس برای اقدامات جراحی برای پیش‌گیری از بارداری»

2014 June 24

خبر / رادیو کوچه

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در جلسه علنی صبح روز سه‌شنبه سوم تیر ماه، به کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور رای دادند.

بنابه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، «مهدی دواتگری» در مخالفت با کلیات این طرح اظهار کرده است: در ماده یک طرح پیش‌بینی شده که کلیات اقدامات جراحی برای پیشگیری از بارداری (وازکتومی، توبکتومی) مشمول ٢ تا ۵ سال حبس می‌شود. که البته در قانون معلوم نیست این مجازات در مورد پزشک صورت می‌گیرد یا کسانی که این عمل روی آنها انجام شده است.

خبرگزاری «خانه ملت»، وابسته به مجلس شورای اسلامی، نیز در این رابطه گزارش داده است، در رای‌گیری برای تصویب کلیات طرح «افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور»، ۱۰۶نماینده مجلس به آن رای موافق دادند در برابر ۷۲رای مخالف و ۸ رای ممتنع.

20121205-majles

بنابه همین گزارش، در صورت تصویب کامل این طرح، تبلیغ برای کاهش فرزند و هم‌چنین عقیم‌سازی در ایران مجازات خواهد داشت و کمک به سقط جنین نیز با مجازات حبس «دو تا پنج سال» روبه‌رو خواهد شد.

«محمدرضا خباز»، عضو معاونت پارلمانی ریاست جمهوری ایران، در جلسه امروز مجلس به عنوان نماینده‌ دولت با این طرح مخالفت کرده و با بیان این‌که،این طرح تنها به ۳درصد از ۹۷درصد موضوع جمعیت توجه کرده است، گفته است: «در این طرح پیش‌بینی شده که عمل‌های جراحی وازکتومی و توبکتومی مجازات ۲تا ۵سال حبس دارد. این باعث می‌شود افراد بیشتری به زندان بیفتند و گرفتاری‌های دیگری ایجاد شود.»

این طرح به گفته طراحان آن در راستای سخنان «آیت‌اله خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی که در چند سال اخیر بارها بر افزایش جمعیت ایران تاکید کرده تهیه شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,