Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
مصطفا تاجزاده

«درباره امپراتوری رسانه‌ای سپاه»

2014 June 24

گزارش / رادیو کوچه

١- یگانه روزگار، استاد علامه کریمی قدوسی بعد از کشف تاریخی دو کلید واژه شکست امیرمومنان در جنگ صفین «اعتدال و مذاکره» در نطق سراسر حکمت و ادب خود، خطاب به رییس جمهور گفت: «از مواضع شما برمی‌آید که می‌خواهید در آینده نزدیک به نهادهای مقدس حماسه‌ساز و مدافعان راستین ملت حمله کنید… اگر آن روز برسد شما یکسره مشروعیت خود را از دست خواهید داد.»

به این ترتیب تذکر قانونی دکتر روحانی در مصاحبه خویش در سالگرد حماسه ۲۴خرداد به نهادهای ملی که حق ندارند و مجاز نیستند که به رویارویی با دولت بپردازند یا بیت‌المال را خرج تبلیغات علیه قوه مجریه کنند، ۲۴ساعت بعد با تهدید صریح سردار قدوسی مواجه شد. به ادعای عضو خوشنام جبهه پایداری، رییس جمهور از منطق مخالفان خود می‌ترسد زیرا «قدرت پاسخ‌گویی به مواضع منطقی، خردمندانه، دلسوزانه و انقلابی آن ها را ندارد.» کاشف ام پی تی هم چنین از روحانی خواست لحاف را از روی اعتدال بردارد گویا استاد در زیر لحاف در جستجوی کشفیات تازه‌ای است.

۲- بر اساس بررسی‌های سایت تابناک «از میان ۵۵خبرگزاری و سایت خبری تحلیلی پربازدید، تنها ۱۰سایت به حمایت از دولت می‌پردازد و بقیه منتقد و گاه مخالف دولتند. منابع مالی بیش از ۷۰٪این سایت‌ها نامشخص است اما بررسی خط فکری آن ها حاکی از وابستگی مستقیم یا غیرمستقیم آن‌ها به برخی مراکز خاص در کشور است. این سایت‌ها با استفاده از امکانات مالی حجم گسترده‌ای از پیامک را برای مسوولان و شهروندان ارسال می‌کنند. در دولت قبل سایت‌های خبری بی نام و نشان با هزینه و حمایت‌های مالی بالا به شکل قارچ گونه‌ای رشد کرد و جریانی زنجیره‌ای از رسانه‌های مجازی شکل گرفت. امروز یکی از بزرگترین شبکه‌های اطلاع رسانی در داخل کشور متعلق به همین رسانه‌های زنجیره‌ای وابسته به جریان خاص است.

tajzadeh

آن‌ها با تغدیه از چند منبع اطلاع‌رسانی به بازنشر گسترده اخبار اقدام می‌کنند. (ایران ۱۳۹۳/۰۳/۲۳) تارنمای آقای محسن رضایی از ترس فیلتر شدن نام آن مرکز خاص را ذکر نکرده است اما برخی از مشخصات آن را بیان کرده است. این خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری زنجیره‌ای با هزینه و حمایت‌های مالی فراوان در پشتیبانی از دولت قبل ایجاد شدند اما پس از قهر یازده روزه به صف منتقدان احمدی نژاد پیوستند. آن‌ها از چند منبع (خبرنگار، شبکه نفوذی، شنود، تعقیب و مراقبت، بازجویی و …) تغذیه خبری و اطلاعاتی می‌شوند و جهت‌گیری مشترک‌شان مخالفت با دولت و اصلاح طلبان است.

۳- هم‌زمان با برگزاری همایش دلواپسان، سخن‌گوی سپاه از علت تاسیس امپراتوری رسانه‌ای وابسته به سپاه پرده برداشت. «برای نهادینه سازی گفتمان انقلاب اسلامی و آرمان‌های ملت ایران به جهانیان استفاده از رسانه‌های نوشتاری، شنیداری، دیداری و مجازی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و اساسن برای مقابله با امپراتوری رسانه‌های غربی – صهیونیستی باید از همین ابزار نافذ و تاثیرگذار بهره‌برداری کرد. سپاه نیز به عنوان مجموعه‌ای از نظام نباید از این فرصت غفلت کند.» (سیاست روز۱۳۹۳/۰۲/۱۵) از سوی دیگر رییس ستاد کل نیروهای مسلح با انتقاد از اخبار بی‌ارزش تفرقه‌انگیز و بی‌مبنا که موجب تشویش اذهان مردم، تضعیف دولت و تخریب برخی اقدامات می‌شود، گفت: «حتا رسانه‌هایی که به نوعی به نیروهای مسلح مرتبطند خطا می‌کنند و برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمی‌کنند، باید روش‌شان را اصلاح کنند والا ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم.» چند روز بعد نماینده ولی فقیه در سپاه نیز به انتقاد از رسانه‌های منتسب به نیروهای مسلح پرداخت که در انتقال اخبار دقت لازم را ندارند. وی اعتراف کرد «برخی رسانه‌ها و خبرگزاری ها منتسب به سپاه هستند. انتظار می‌رود خبرگزاری فارس و دیگر خبرگزاری‌ها در بیان خبر جامعیت داشته باشند.»

وزیر اطلاعات هم از توبیخ مسوولانی توسط رهبر خبر داد که رسانه‌های دروغ‌پراکن مرتبط با آن‌ها هستند. در چنین شرایطی سخن‌گوی سپاه توپ را به زمین بسیج انداخت تا سپاه را از تیررس انتقادها دورسازد. «رسانه های مورد نظر سرلشکر فیروزآبادی بیشتر رسانه‌های وابسته به سازمان بسیج است… آن ها باید به این تذکرات توجه کنند. در غیر این صورت با همه این رسانه‌ها برخورد می‌شود.» (جراید ۲۱و ۱۳۹۳/۰۳/۲۲)

firozabadi

۴- چند ماه پیش رهبر به صراحت اعلام کرد فعالیت‌های سیاسی سپاه ضرورتی ندارد. با وجود این نشانه مهمی از تلاش فرماندهان سپاه در جهت اجرای این دستور دیده نشده است و ستاد مهندسی انتخابات و رسانه‌هایش هم‌چنان فعال هستند و در مقابله با دولت و اصلاح‌طلبان گوی سبقت از کیهان ربوده‌اند. ظاهرن همین فعالیت غیرقانونی دلیل تذکر رییس جمهور به نهادهای ملی در زمینه لزوم حفظ بی‌طرفی و عدم هزینه اموال عمومی در جهت تبلیغ علیه دولت است.

نگاهی به وضعیت رسانه‌های خبری دست بالای مخالفان را نشان می‌دهد. در دنیای مجازی کمتر از ۲۰٪از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری پربازدید طرفدار دولتند و سهم منتقدان و مخالفان ۸۰٪است که ۷۰٪آن‌ها مستقیم و غیرمستقیم به سپاه وابسته‌اند. جهت‌گیری صدا و سیمای سردار باغ‌دار، ضرغامی، نیز چنان یک سویه علیه دولت است که علاوه بر نمایندگان دولت اعتراض دیگر اعضای شورای نظارت بر آن سازمان را نیز برانگیخته است.

به گفته نماینده اصولگرای مجلس و عضو این شورا «معاونت های سازمان از رسانه ملی در راستای اهداف جریانی و جناحی خود استفاده کرده و رعایت انصاف و توازن فعالیت های رسانه‌ای را نمی‌کنند.» (ایران ۱۳۹۳/۳/۲۰) تریبون‌های رسمی اعم از مساجد و نمازهای جمعه، سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات قم نیز اگر علیه دولت کار نکنند رییس جمهور سپاس‌گزارشان خواهد بود. در عالم رسانه‌های مکتوب، مطبوعات طرفدار دولت در شرایط ناامنی کامل منتشر می‌شوند و امکان طرح و بحث درباره مهم‌ترین مسایل ملی را ندارند. زیرا با اولین خطا تعطیل می‌شوند.

در جانب دیگر و پس از قلع و قمع صد روزنامه و مجله مستقل و منتقد به اتهام وابستگی به یک مرکز خاص که البته هرگز ثابت نشد، نشریات مخالف دولت قرار دارند که صرف‌نظر از ارتباط داشتن یا نداشتن با امپراتوری رسانه‌ای سپاه همگی از مصونیت آهنین بهره‌مندند. آن‌ها آزادند که به هرکس و هر موضوعی حتا با اهانت‌بارترین شکل و لحن و ادبیات بپردازند.

shariatmadari

جالب آن که با وجود این بی‌عدالتی آشکار رسانه‌ای، صدا و سیما، کیهان، رسالت، جوان و خبرگزاری‌های وابسته به سپاه دایم در باب ضرورت توقیف روزنامه‌های موافق دولت قلم‌فرسایی کرده برای تعطیلی آن‌ها زمینه سازی می‌کنند. خوشمزه‌تر از همه حملات ماهانه حکیم فقیه سید احمد خاتمی امام جمعه منصف و همه جانبه‌نگر تهران به دیکتاتوری رسانه‌ای طرفداران دولت است.

۵- «پارس» که به علت دسترسی‌اش به اطلاعات محرمانه علی‌القاعده باید یکی از سایت‌های زنجیره‌ای باشد از تهیه بولتن روزانه دفتر رییس جمهور برای شخص دکتر روحانی خبر می‌دهد و به دست‌اندرکاران آن انتقاد کرده که چرا «با انتشار گزینشی مطالب رسانه‌ها تلاش می‌کند منتقدان را مخالفان سازمان یافته دولت معرفی کند.» (سیاست روز ۱۳۹۳/۳/۲۵) خبر مزبور درست یا غلط بیان‌گر نگرانی مرکز رسانه‌های زنجیره ای است که نگاه ریاست جمهوری به «مخالفان سازمان یافته» جلب شده و لابد مستندات لازم نیز گردآوری شده است. پس احتمال آن هست که رییس جمهور روزی مسئله را با مردم در میان بگذارد. به این ترتیب علت عصبانیت سردار دلواپس کریمی که طرفدار شفافیت در مذاکرات هسته‌ای است، مشخص می‌شود. وی البته در نطق خود کوشید با فرار به جلو رییس جمهور را به دلیل هزینه صدها میلیارد تومانی رسانه‌های دولتی و نیز بودجه صدها میلیارد تومانی رسانه‌های طرفدار دولت در جایگاه متهم بنشاند و توجه اذهان عمومی را از تشکیل امپراتوری رسانه‌ای «نوشتاری، شنیداری، دیداری و مجازی» سپاه منحرف کند. البته این شکل از اتهام زنی و مسئله سازی جدید نیست.

هم فکران سردار قبلن تلاش کردند که ورود چکمه‌پوشان به عرصه سیاست را با پرداختن به چکمه‌های زنان پنهان سازند. امروز نیز با برپایی تجمع در اعتراض به پوشش سر زنان درصدد سرپوش گذاشتن بر فعالیت‌های غیرقانونی خویش به ویژه در عرصه‌های سیاسی – انتخاباتی – اقتصادی – فرهنگی و رسانه‌ای آنان به نام مقابله با امپراتوری رسانه‌ای غربی – صهیونیستی، یک امپراتوری رسانه‌ای علیه مخالفان تک صدا شدن جمهوری اسلامی تشکیل داده‌اند. امیدوارم دولت هم درباره رسانه‌های زنجیره‌ای و هم‌تراست صادرات و واردات غیرقانونی این مرکز خاص بررسی‌های لازم را انجام دهد و بی‌اعتنا به قیل و قال‌های حزب پادگانی و موتلفش جبهه تکفیری پایداری، نتیجه تحقیقات خود را به استحضار ملت برساند. نباید فراموش کرد که شفاف‌سازی موثرترین وسیله در جهت مقابله با بازار سیاه سیاست، اقتصاد و رسانه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,