شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
22 September 2016
پس از کما رفتن مهدوی کنی

«آیت‌اله شاهرودی ریاست موقت مجلس خبرگان ایران را بر عهده گرفت»

۱۳۹۳ تیر ۰۵

خبر / رادیو کوچه

 

آیت‌اله «محسن حیدری» عضو مجلس خبرگان رهبری ایران، با بیان اینکه آیت‌اله شاهرودی درغیاب آیت‌اله مهدوی کنی جلسات مجلس خبرگان رهبری را اداره خواهد کرد گفت: انتخابات ریاست مجلس خبرگان هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود و در اجلاسیه اسفند ماه ٩٣ انتخابات هیات رییسه برگزار خواهد شد؛ اما در این مدت نیز نیازی به تعیین رییس جدید نیست.

خبرگزاری «مهر» روز چهارشنبه چهارم تیر ماه گزارش داد، آیت‌اله «محسن حیدری» در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است: «طبق آیین‌نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری قبل از هر اجلاسیه رسمی، یک اجلاسی با حضور هیات رییسه، مسوولین و نمایندگان کمیسیون‌ها تشکیل می‌شود تا مقدمه و مسایل مربوط به اجلاسیه رسمی را بررسی کنند و این اجلاسیه نیز در همین راستا برگزار شد.»

آیت‌اله «مهدوی کنی»، رییس مجلس خبرگان جمهوری اسلامی، روز چهاردهم خرداد ماه بر اثر سکته قلبی به کما رفت. که به گفته، «احمد خاتمی»، عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری ایران، وضعیت مغزی وی هنوز بهبود نیافته است.

در ششمین جلسه مشترک هیات رییسه مجلس خبرگان و کمیسیون‌های این مجلس، که روز چهارشنبه برگزار شد، «سید احمد خاتمی»، «قربانعلی دری نجف آبادی» و «محمد یزدی» از اعضای هیات رییسه مجلس خبرگان حاضر بودند.

shahrodi

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» در این جلسه، آیت‌اله «هاشمی شاهرودی» «آمریکا، اسراییل، عربستان، قطر، ترکیه و کردها را پشت پرده اصلی حوادث عراق» خواند.

براساس این گزارش، نایب رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که حزب پارتی کرد (حزب دمکرات کردستان عراق) مدت‌ها در فکر استقلال بخش کردنشین عراق بود، افزوده است: « آن‌ها هم‌اکنون خودمختار هستند و آزادی زیادی هم دارند، اما چون استان کرکوک که استانی نفت‌خیز است را نتوانستند در اختیار بگیرند با حکومت نوری مالکی مخالفت کردند. در واقع حکومت مرکزی مانع زیاده‌خواهی آن‌ها شد.»

آیت‌اله «شاهرودی» با این ادعای که بعثی‌ها مثل عزت‌الدوری و دختر صدام هم نقش موثری در تحولات عراق دارند اظهار داشت: «سنی‌ها در عراق دو بخش هستند. بخش اعظم آن‌ها با شیعیان هماهنگ بوده و امکانات خوبی هم دارند اما بخش دیگر از آن‌ها زیاده خواه هستند.»

در همین رابطه وی افزوده است: «مخصوصن استاندار موصل با داعش برنامه‌ریزی کرد و سپس به منطقه کردنشین رفت و بارزانی هم کاخ مجللی در اختیار او قرار داد. بارزانی پس از سقوط موصل اعلام کرد که عراق رو به تجزیه است و ما درصددیم که بحث استقلال کردستان عراق را پیگیری کنیم.»

آقای «شاهرودی» که وب‌سایتش وی را متولد نجف و از موسسان مجلس اعلای عراق معرفی کرده، با تاکید بر این‌که هیچ‌کس حق ندارد عراق را تقسیم کند گفته است: «تقسیم شدن عراق مورد قبول حکومت عراق و ایران نیست و فقط به نفع آمریکاست. مردم عراق باید وحدت خود را حفظ کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,