Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«توبه‌کار»

2014 June 27

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آنا ماریا ماتوته (Ana María Matute) نویسنده‌ نام‌آشنای اسپانیایی در ٢۶ جولای ١٩٢۶ متولد شد. در چهار سالگی به عفونت کبدی خطرناکی مبتلا شد و برای گذراندن دوران نقاهت او را نزد پدربزرگ و مادربزرگش به مانسیلا دو لا سی‌یرا فرستادند.

زندگی روستاییان این نواحی به گفته ماتوته او را در کودکی سخت تحت تاثیر قرار داد. این تاثیر در آثاری مثل «داستان‌هایی درباره آرتامالیا» (anthology Historias de la Artamila) که در ١٩۶١ به چاپ رسید به روشنی دیده می‌شود.

9March2013-Ghesseha-Shohreh-Tobeh-Kar-2

ماتوته تقریبن ده ساله بود که در ١٩۶٣ جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد و این رویداد تاریخی بیش‌ترین تاثیر را بر نوشته‌های او گذاشت. در آثار ماتوته نه تنها جنگ میان دو جناح درگیر، بلکه تنش‌های درون تشکیلاتی جناح‌ها نیز به خوبی بازتاب یافته است.

با پایان جنگ و استقرار حکومت استبدادی فرانکو که تا سال ١٩٧۵ قدرت را قبضه کرد ماتوته به تدریج در عرصه بین المللی شناخته شد و جایگاه درخوری به عنوان یک نویسنده مطرح و صاحب‌نظر به دست آورد.

شماری از مضمون‌های داستانی ماتوته که به طور مکرر در آثار این دوران او مطرح می‌شود؛ خشونت، بیگانگی، فلاکت و به ویژه از دست رفتن معصومیت‌هاست. ماتوته مدتی نیز در دانشگاه تدریس کرد و از همین رو سفرهای متعددی به ایالات متحده داشته و در دانشگاه‌های مختلف این کشور سخن‌رانی کرده است.

9March2013-Ghesseha-Shohreh-Tobeh-Kar

ماتوته در جریان تجزیه و تحلیل‌های تیزبینانه‌ خود در این بخش از فعالیت‌های اجتماعی‌اش در ضمن نشان می‌دهد که معصومیت هرگز به کلی از صفحه‌ خاطر بشر زدوده نمی‌شود و بقای انسان در هر نسلی منوط به بازتولید این خصیصه‌ی اخلاقی است.

ماتوته در سال ٢٠١٠ جایزه معتبر سروانتس (Cervantes Prize) را برای یک عمر فعالیت ادبی به دست آورد.

ماتوته روز، ٢۵ ژوئن ٢٠١۴ از سکته قلبی درگذشت و به همین مناسبت یک بار دیگر داستان «توبه‌کار» از مجموعه« پسری در سطل آشغال مک‌دونالد» را که توسط مصطفا معزی به فارسی برگردانده شده است، از رادیو کوچه پخش می‌کنیم.

موسیقی متن:

MERCADANTE: Flute Concerto No. 2 in E minor Op 57

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6921212 cheapest ventolin clicking here levofloxacin no rx wellbutrin