شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«بهشت کودک»

۱۳۹۳ تیر ۰۷

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نجیب محفوظ (Naguib Mahfouz) نویسنده مصری برنده جایزه نوبل ادبی سال ١٩٨٨ در یازده دسامبر ١٩١١ به دنیا آمد. محفوظ یکی از تاثیرگذارترین داستان‌نویس‌های معاصر عرب زبان در ادبیات معاصر دنیاست. طی هفتاد سال زندگی حرفه‌ای او در مجموع ٣۴ رمان، بیش از ٣۵٠ داستان کوتاه، ده‌ها فیلم‌نامه و پنج نمایش‌نامه از خود به جا گذاشت. از میان این آثار فیلم‌های بسیاری در مصر و دیگر نقاط جهان ساخته شده است.

محل وقوع اغلب داستان‌های نجیب محفوظ قاهره است. او با تاثیر از سر والتر اسکات (Sir Walter Scott) شاعر، نویسنده و تاریخ‌دان اسکاتلندی اوایل قرن نوزدهم تصمیم گرفت سرتاسر تاریخ مصر را در سه مجلد بنویسد، هر چند از جلد سوم به بعد تمرکزش را بیشتر بر تاثیرهای روحی و اگزیستانسیالیستی متاثر از تغییر و تحول‌های اجتماعی در زندگی مردم عادی زمان خود معطوف کرد.

28June2014-Ghesseha-Shohreh-Beheshte-Koodak

محفوظ در آثارش به مباحث گوناگونی از جمله سوسیالیسم، هم‌جنس‌گرایی و خدا می‌پردازد. نگارش بعضی از این مباحث در مصر ممنوع بود و مشکلات بسیاری برای نویسنده به بار آورد. او در آثارش تحول کشور خود را در قرن بیستم و تاثیرهای روشنفکرانه برگرفته از فرهنگ شرق و غرب توصیف می‌کند. از جمله نویسندگان بزرگ مورد علاقه نجیب محفوظ در ادبیات غرب، مارسل پروست، کافکا و جیمز جویس بودند.

نجیب محفوظ در ٣٠ آگوست سال ٢٠٠۶ در گذشت.

داستان بهشت کودک را محمد حسن سجودی به فارسی برگردانده است.

موسیقی متن:

Bartok: Romanian Folk Dances

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,