Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
توسط بازرسان مبارزه با فساد

«نیکولا سارکوزی رییس جمهوری پیشین فرانسه بازداشت شد»

2014 July 01

خبر / رادیو کوچه

 

«نیکولا سارکوزی»، رییس جمهوری اسبق فرانسه، روز سه‌شنبه، اول ماه ژوئیه، با حکم دادگستری این کشور بازداشت شد.

خبرگزاری «فرانسه» به نقل از منبعی در دادگستری فرانسه گزارش داده است که آقای «سارکوزی» به منظور ادای توضیحات در یک پرونده فساد بازداشت شده است.

این نخستین بار است که یک رییس جمهور سابق در کشور فرانسه به دست پلیس بازداشت می‌شود و  خبرگزاری‌ها آن را اقدامی بی‌سابقه توصیف کرده‌اند.

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، بازرسان مبارزه با فساد در فرانسه برابر قانون می‌توانند رییس جمهوری سابق این کشور را به مدت ۲۴ساعت در بازداشت نگه دارند و این زمان برای یک روز دیگر نیز قابل تمدید است.

nikolasarkozi

براساس همین گزارش، «نیکولا سارکوزی» روز سه‌شنبه یک روز پس از آن که خود را به مقامات دادگستری معرفی کرد، بازرسان وکیل او را به همراه دو قاضی دادگاه بخش دستگیر کردند.

رییس جمهوری اسبق فرانسه، متهم است به تلاش برای دستیابی به اطلاعات از راهی غیرقانونی در مورد یک پرونده فساد دیگر.

«نیکولا سارکوزی» ۵٩ ساله،  هم‌چنین متهم است که در سال ۲۰۰۷و در جریان مبارزه انتخاباتی خود برای رسیدن به این مقام از حکومت «معمر قذافی»، دیکتاتور سابق لیبی، کمک مالی دریافت کرده است.

گفته می‌شود که آقای «سارکوزی» از راهی غیرقانونی مطلع شده است که تلفن همراهش به دستور قضات مسوول پرونده لیبی تحت کنترل قرار گرفته است.

خبرگزاری «فرانسه» می‌گوید اتفاق روز سه‌شنبه می‌تواند امید «نیکولا سارکوزی» را که در سال ٢٠١٢ پس از پنج سال جای خود را به «فرانسوا اولاند»، داد برای بازگشت به کاخ الیزه در سال ۲۰۱۷در مقام رییس جمهوری را از هم بپاشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,