شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
15 September 2016
استاتوس

«آیا نیاز امروز مردم ایران تشکیل وزارت‌خانه ازدواج است»

۱۳۹۳ تیر ۱۰

مسیب سروندی و الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

با یازدهمین برنامه استاتوس هم‌راه شما خواهیم بود و مانند ١٠ برنامه گذشته برای شما ۵ آیتم همیشگی را آماده و تولید کرده‌ایم که امیدواریم از آن لذت ببرید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لازم است پیش از شنیدن برنامه موضوع این هفته را که همانا در تیتر ابتدایی خواندید بدانید که واقعن نیاز امروز مردم ایران تشکلین وزارت‌خانه ازدواج و خانواده است یا این‌که مشکلات فراوان دیگری هم وجود دارد.

خبر تنوری

«طرح تشکیل وزارت‌خانه ازدواج و خانواده در هیات‌‌رییسه مجلس»

عضو هیات‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس از تحویل طرح تشکیل وزارت‌خانه ازدواج و خانواده به هیات‌رییسه مجلس در هفته آینده خبر داد.

«ابراهیم نکو» نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت: طرح تشکیل وزارت‌خانه ازدواج و خانواده در حال تدوین نهایی است و هفته آینده به هیات‌رییسه مجلس تحویل داده می‌شود.

1

وی با بیان این‌که در این طرح موضوع اشتغال و مسکن جوانان و زوج‌های جوان دیده شده، افزود: عمل‌کرد نامطلوب وزارت ورزش و جوانان در امر ازدواج و جوانان و برخی عوامل دیگر باعث شد تا این طرح تهیه و آماده ارایه به مجلس شود.

سوتی هفته

«سه نفر از آزادشدگان تحت تعقیب مجدد هستند»

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام و‌المسلمین «غلامحسین محسنی اژه‌ای» در مورد وضعیت متهمان پرونده فتنه، ‌گفت: تعدادی از متهمان فراری فتنه که غیابی محاکمه شده بودند، پرونده‌شان برای اجرای احکام رفته است.

وی ادامه داد: ٢ تا ٣ نفر از متهمان این پرونده در هفته‌های اخیر ممنوع‌الخروج شدند و 2 نفر از کسانی‌که در جریان فتنه به خارج از کشور رفته و برگشتند، بازداشت شده‌اند.

وی گفت: پرونده کیفر‌خواست این افراد صادر شده و در انتظار محاکمه به‌سر می‌برند.

اژه‌ای گفت: یک نفر نیز که مرتبط با فتنه بود و به ایران بازگشته است بازداشت شد.

ejei

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: ٣ نفر نیز که قبلن محکوم شده و حکم برایشان اجرا شده بود، بعد از آزادی مجددن اقدامات مجرمانه خود را آغاز کردند که این افراد تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده آنها باز شده است.

نوبلی ها

«الکساندر فلمینگ، ارنست چین و هاوارد فلوری»

«الکساندر فلمینگ» کاشف پنی‌سیلین در سال ۱۸۸۱ در «لاچفیلد» اسکاتلند زاده شد. وی از مدرسه پزشکی بیمارستان «سنت‌مری» لندن فارغ‌التحصیل شد و پس از پایان تحصیلات به تحقیق و بررسی در زمینه ایمنی‌شناسی و مصونیت‌ها پرداخت. سپس به عنوان پزشک نظامی در جنگ جهانی اول زخم‌های عفونی را مورد مطالعه قرار داد .

بشریت بدون وجود انسان‌ها هیچ پیشرفتی نمی‌کرد و از این رو است که پیشرفت‌های پزشکی برای تک تک انسان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، الکساندر فلمینگ به هم‌راه ارنست چین و هاوارد فلوری یکی از مهم‌ترین اکتشافات تاریخ بشر را در زمینه پزشکی به نام خود ثبت کردند و به واسطه همین کشف توانستند در سال ١٩۴۵ نوبل پزشکی را از آن خود سازند.

فلمینگ در آزمایشگاه خود به صورت تصادفی دریافت کپکی که در ظرف آزمایشگاهی رشد کرده‌ بود، منجر به نابودی باکتری استافیلوکوچی شد. از این‌رو آزمایش با این کپک که پنیلسلیوم نوتاتوم نام داشت را آغاز کرد و به تدریج مطالعاتش منجر به تولید داروهای آنتی‌بیوتیکی پنیسیلینی شد.

flming

این داروها در برابر تمامی انواع بیماری‌هایی که برای قرن‌ها انسان‌ها را از پا در‌می‌آوردند، از قبیل سل، قانقاریا، سیفلیس و بسیاری دیگر از عفونت‌های باکتریایی موثر بودند. فلمینگ در سال ۱۹۵۵ درگذشت.

یادی از تاریخ

«آرتمیس اولین زن دریا‌سالار ایرانی و تنها زن دریا‌سالار تاریخ جهان»

«آرتمیس» نخستین زن دریانورد ایرانی است که درحدود ٢۴٨٠ سال پیش، فرمان دریا‌سالاری خویش را از سوی «خشایارشاه»  هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی می‌باشد که در تاریخ دریا‌نوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است.

هنگامی‌که فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس فرماندار سرزمین کاریه با پنج فروند کشتی جنگی، که خود فرماندهی آنها را در دست داشت به نیروی دریایی ایران پیوست. در این جنگ که ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند، نیروی زمینی ایران را هشتصد هزار پیاده و هشتاد هزار سواره تشکیل می‌داد و نیروی دریایی ایران شامل هزار‌و‌دویست ناو جنگی و سیصد کشتی ترابری بود.

هم‌چنین آرتمیس در سال ۴٨٠ پیش از میلاد در جنگ سالامین که بین نیروی دریایی ایران و یونان در‌گرفت شرکت داشت و دلاوری‌های بسیاری از خود نشان داد و با ستایش دوست‌و‌آشنا روبه‌رو شد. او در یکی از دشوارترین شرایط در جنگ سالامین، با دلیری و بیباکی کم‌مانند توانست بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات دهد و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریا‌سالاری از سوی خشایارشاه رسید.

(ناوگان پارسیان در ساحل پهلو می‌گیرد، ارتش خشایارشاه به سمت آتن پیش می‌رود، پیروزی نزدیک است، پارسیان با سر‌افرازی به آتن وارد می‌شوند، شهر خالی است، همه یا در دریا شکست خورده‌اند یا از شهر گریخته‌اند.)

آرتمیس در لغت به معنی «راست گفتار بزرگ» است. از آرتمیس به عنوان نخستین و تنها زن دریا‌سالار جهان تا به امروز نام برده‌اند. او به سال ۴٨٠ پیش از میلاد به مقام دریا‌سالاری ارتش شاهنشاهی خشایارشاه رسید و در نبرد ایران و یونان ارتش ایران را از مرزهای دریایی هدایت می‌کرد. آرتمیس با خردمندی و کارآمدی بی‌همتایی٬ کشتی‌های جنگی دیو‌پیکر را رهبری کرد و در حالی‌که بسیاری از ناوگان‌های دیگر از دشمن شکست خوردند، ناوگان تحت فرماندهی او بر یونانیان پیروز شد. دریا‌سالار آرتمیس از رایزنان جنگی خشایارشاه نیز بوده است.

artimis

ناوشکن آرتمیس در دوران خدمت «دریاسالار فرج‌اله رسایی» به آب انداخته شد و سال‌ها بر روی آب‌های خلیج همیشه فارس سواحل ایران بود، اما در حال حاضر نسل جدید ناو‌شکن‌های آرتمیس به نام دماوند تغییر یافته است.

جا دارد که از دیگر سرداران زن ایران باستان هم یادی شود،کسانی مانند: کردیه، بانوگشسب، گردآفرید، یوتاب.

استاتوس

هفته گذشته در این آیتم موضوع نرمش قهرمانانه و صحبت‌هایی که در خصوص بازگشایی سفارت انگلستان در ایران شده را مطرح کردیم و شما نیز نظر خود را در همین خصوص برای ما ارسال کردید.

«لیلا حسنی» در این خصوص از دید شما بهترین استاتوس را نوشت که «چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی و شاید هم بازی موش و گربه!»

در رابطه با این هفته نیز موضوع میزان نیاز مردم ایران به تشکیل وزارت‌خانه ازدواج را مطرح می‌کنیم و منتظر استاتوس‌های شما خواهیم ماند.

مطالب مرتبط

نرمش قهرمانانه باج‌دهی به انگلیس و آمریکا نیست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,