Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
آهنگی برای دوستی و برادری

«نوای موسیقی عربی در شب‌های بوکیت بینتانگ»

2009 July 13

جشنواره موسیقی عربی «سمره» از دهم تا بیست و ششم جولای در بوکیت بینتانگ مقابل مرکز خرید«lot 10» برگزار می‌شود. این جشنواره  اجراهای گوناگونی از موسیقی عربی که نمایان گر گوشه‌ای از فرهنگ کشورهای عربی به حساب می آید را شامل می شود. در اجرای این برنامه‌ها از ادوات موسیقی همچون عود، کمانچه، مرواس‌، دربوکا‌، ویولن و کی بورد استفاده می‌شود.    20090713_news_samarehfest

«سمره» به طور معمول در مراسم ازدواج و دیگر مراسم اجرا شده و برای عرب‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. «سمره» در فرهنگ عرب علاوه بر اینکه لحظات مفرحی را برای بینندگان به همراه می‌آورد سبب تقویت روابط خانوادگی و دوستی میان مردم می‌شود.

این جشنواره که در راستای برنامه های تابستانی وزارت توریسم مالزی و از روز دهم جولای آغاز شده است، روزهای جمعه و شنبه هر هقته از ماه جولای یعنی هفدهم، هیجدهم و بیست و چهارم ، بیست و پنجم و بیست و ششم جولای، ساعت هشت و نیم شب برگزار می‌شود.

مالزی هرساله میزبان گردش‌ گران بسیاری از کشورهای عربی در فصل تابستان است از این رو این زمان  را “فصل عرب ” نام گذاری کرده‌است. باتوجه به اهمیتی که این گروه از گردش‌گران برای کشور مالزی دارند میدانی از محله توریستی بوکیت بینتانگ نیز با نام “میدان عرب ها” نام‌گذاری شده‌است.

وزارت توریسم مالزی هم چنین به منظور رفاه هرچه بیشتر این گردش‌گران اقدام به چاپ بروشورهای تبلیغاتی به زبان عربی هم چنین تربیت راهنمایان عرب زبان کرده‌است.

این در حالی است که بر اساس آمار ارایه شده تعداد گردش‌گران کشورهای‌عربی در مالزی در سال 2008 نسبت به سال 2007 کاهش قابل ملاحظه‌ای دیده می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|