Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«چشم‌های آبی»

2014 July 05

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اکتاویو پاز (Octavio Paz) شاعر و نویسنده مکزیکی در ٣١ مارس ١٩١۴ به دنیا آمد. او علاوه بر ادبیات در سیاست و دیپلماسی کشورش هم نقشی برجسته داشت و مدتی سفیر مکزیک در هند بود.

پاز در سال ١٩٩٠ جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد. از دیگر افتخارات او در عرصه نگارش دریافت جایزه معتبر سروانتس برای کلیه آثارش در سال ١٩٨١ است.

5July2014-Ghesseha-Shohreh-Cheshmhaye-Abi

پاز از کودکی به لطف کتابخانه‌ی پدربزرگش مجذوب ادبیات شد. در سال ١٩٣١ در حالی که هنوز نوجوان بود زیر تاثیر دی.اچ. لارنس نویسنده و شاعر انگلیسی نخستین شعرهای خود را به چاپ رساند و یک سال پس از آن با چند تن از دوستانش مجله ادبی باراندل را بینان گذاشت. پاز که تا سال ١٩٣٩ خود را پیش از هر چیز شاعر می‌دانست، در سال ١٩۴٣ به آمریکا رفت و با بورس گوگنهایم در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به تحصیل پرداخت. دوسال بعد در نیویورک به هیأت دیپلماتیک مکزیک پیوست و در سال ١٩۴۵ به ماموریت پاریس فرستاده شد که در همان جا یکی از معروف‌ترین آثارش «هزارتوی تنهایی» (The Labyrinth of Solitude) را درباره فرهنگ، جامعه و سیاست در نه بخش تحلیلی مستقل و مرتبط با یکدیگر نوشت و برای نخستین بار در سال ١٩۵٠ آن را به چاپ رساند.

5July2014-Ghesseha-Shohreh-Cheshmhaye-Abi-1

پاز از سال ١٩٧٠ تا ١٩٧۴ در دانشگاه هاوارد تدریس می‌کرد و کتاب نقدهای ادبی او به نام «کودکان آب و گل»  (Children of the Mire یا Los hijos del limo)،  (ترجمه احمد میرعلایی، نشر کتاب آزاد، ١٣۶١ شمسی) حاصل همین دوران است.

اکتاویو پاز در ١٩ آوریل ١٩٩٨ بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

داستان چشم‌های آبی نوشته اکتاویو پاز را قاسم صنعوی به فارسی برگردانده است.

موسیقی متن:

Sergei Trofanov Moldova : Gypsy Passion

داستان‌های قبلی این مجموعه را از اینجا بشنوید

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,