Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
وقوع بزرگ‌ترین افشاگری قرن

«اسناد محرمانه کا.گ.ب لو رفت»

2014 July 07

خبر / رادیو کوچه

 

روزنامه هافینگتون پست آمریکا، از لو رفتن اسناد مهم سازمان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی سابق، خبر داده و مدعی شد که اهمیت این اسناد به حدی است که در اصل به عنوان دانشنامه پیدایش و عملیات‌های «کا.گ.ب» محسوب می‌شود.

خبرگزاری «مهر»، روز دوشنبه هفتم ژوئیه در این رابطه گزارش داده، روزنامه «هافینگتون پست» در این رابطه نوشته است: در یکی از بزرگ‌ترین افشاگری‌های قرن، اسناد محرمانه یکی از مخوف‌ترین سازمان‌های جاسوسی جهان یعنی «کا.گ.ب» که برای سال‌ها در یک ظرف شیر نگهداری می‌شد فاش شد.

این اسناد به حدی مهم هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان دانشنامه و یا حتا اطلس این سازمان جاسوسی یاد کرد. این اسناد در سال ١٩٩٢ میلادی توسط «واسیلی میتروکین» یکی از ماموران ارشد «کا.گ.ب» و با ترفندهای مختلف از روسیه خارج شد و اکنون بعد از گذشت بیش از ٢٠ سال افشا شده اند.

kagb

به نوشته «هافینگتون پست»، «میتروکین» به مدت ١٠ سال اسناد محرمانه «کا.گ.ب» را به خانه می‌برد  و از آن‌ها کپی‌برداری می‌کرد. او در دفتر مرکزی اطلاعات خارجی «کا.گ.ب» مشغول به کار بود از همین رو به اطلاعات بسیار زیادی دسترسی داشت.

در سال ١٩٩١ میلادی و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، میتروکین به کشورهای حاشیه بالتیک رفت و در آن‌جا اسناد کمی را به آمریکایی‌ها تحویل داد. وی سپس به یکی از سفارتخانه‌های انگلیس مراجعه کرد و این امری بود که زندگی وی را تغییر داد.

براساس این گزارش، هنوز جزییات زیادی درباره این اسناد منتشر نشده اما در صورت انتشار آن و دسترسی رسانه‌ها به آن‌ها، شاهد آغاز یک جنجال رسانه‌ای علیه روسیه خواهیم بود. هر چند «کا.گ.ب» دیگر فعال نیست و جای خود را به سازمان نوین جاسوسی روسیه داده اما انتشار اسناد سال‌های گذشته به ویژه عملیات‌های سری شوروی در دوران جنگ سرد موضوعی است که کشورهای غربی علاقه زیادی به آن خواهند داشت.

در این گزارش همچنین آمده است، حتا ممکن است آمریکا با در اختیار داشتن این اسناد قصد نوعی معامله با مسکو در مورد «ادوارد اسنودن» عامل افشاگر اسناد محرمانه سرویس‌های جاسوسی ایالات متحده که در روسیه به سر می‌برد را داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,