Saturday, 18 July 2015
29 May 2020
پس از بازداشت یک جاسوس دوجانبه

«موضع‌گیری مرکل در رابطه با جاسوسی آمریکا از آلمان»

2014 July 07

خبر / رادیو کوچه

 

«آنگلا مرکل»صدراعظم آلمان صبح روز دوشنبه هفتم ماه ژوئیه در واکنش به بازداشت یک جاسوس دوجانبه در برلین و ارتباط آن با آژانس امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد: اتهامات جاسوسی وارد شده به واشینگتن جدی هستند و اگر ثابت شوند امکان تغییر در همکاری‌ها وجود دارد.

خبرگزاری رویترز، ضمن اعلام این خبر گزارش داده است، «آنگلا مرکل»که به چین سفر کرده صبح روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری به شدت در مورد اتهامات جدید وارد شده به آمریکا در مورد جاسوسی از آلمان واکنش نشان داد.

این وضعیت در حالی است که هنوز کاخ سفید و یا وزارت خارجه و یا دفاع آمریکا واکنشی در مورد بازداشت جاسوس دو جانبه این کشور در آلمان نشان نداده‌اند.

merkel

در همین رابطه جمعه گذشته «جان امرسون» سفیر آمریکا در برلین به وزارت خارجه آلمان فراخوانده شد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده،  یک مامور ۳۱ ساله سرویس اطلاعاتی آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته به اتهام جاسوسی بازداشت شد. این مامور متهم است در طول یک سال گذشته بین ۲۰۰تا ۳۰۰سند محرمانه از سیستم مرکزی سرویس اطلاعاتی آلمان بیرون کشیده و بر روی فلش مموری ذخیره کرده است.

اسناد ذخیره شده توسط این مامور، موضوعات مختلفی را از جمله اسناد مربوط به کمیته تحقیق پارلمان آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان و شنود مکالمات تلفنی شهروندان و سیاست‌مداران این کشور شامل می‌شد.

گفته می‌شود فرد بازداشت شده بین سال‌های ۲۰۱۲تا ۲۰۱۴اطلاعاتی را به یک مامور مخفی سازمان اطلاعاتی آمریکا فروخته و در ازای آن ٢۵ هزار یورو پول دریافت کرده است.

مطالب مرتبط

احضار سفیر آمریکا در آلمان پس از بازداشت یک جاسوس آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,