شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
03 September 2016
استاتوس

«آیا نمایندگان مجلس واقعن نماینده مردم ایران هستند»

۱۳۹۳ تیر ۱۸

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما خواهیم بود با دوازدهمین برنامه استاتوس و در این برنامه تغییراتی را در آیتم‌ها به‌وجود آورده‌ایم و نگاهی خواهیم داشت در آیتمی جداگانه به مسایل حوادت در ایران و جهان، هم‌چنین موضوع برنامه این هفته نمایندگان مجلس هستند و تصویب‌هایی که دارند، آیا به عقیده شما این نمایندگان مجلس نماینده واقعی مردم ایران هستند؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لطفن برای اطلاع از تمامی اخبار، حتمن فایل صوتی را بشنوید.

 

خبر تنوری

«افشای واقعیت چهره برخی از  نمایندههای مجلس، خواسته یا ناخواسته»

«صادق زیباکلام» با اشاره به تذکر ٩ نماینده مجلس ایران به وزیر دادگستری برای ممنوع‌التصویر، ممنوع‌البیان و ممنوع‌الخروج کردن «سیدمحمد خاتمی»، اظهار کرد: بزرگ‌ترین گناه خاتمی این است که روحانی با حمایت وی رییس‌جمهور شد.

این استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فشارهای اخیر مجلس به دولت و درخواست عده‌ای از نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم و تذکر به وزیر دادگستری، گفت: تندروهای اصول‌گرایان تلاش می‌کنند تا در کار دولت اخلال ایجاد کنند.

وی افزود: آنها با جار و جنجال و هوچی‌گری به دنبال این هستند که توجه رییس‌جمهور و وزرا را از پیشبرد امور مملکت دور کنند. اینها نه کاری دارند، نه زندگی و برنامه‌ای، تنها هدف آنها این است که دولت روحانی را ناکام کنند.

1

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هم‌چنین گفت: دولت نباید وقت خود را با واکنش به این نمایندگان هدر دهد زیرا تمام این تلاش‌های راست افراطی برای این است که آنها احساس می‌کنند روحانی در خصوص باز کردن گره کور هسته‌ای کشور در حال موفق شدن است. به نظر من هر چه‌قدر موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بیشتر شود و هر چه به پایان ٢١ روز مذاکرات هسته‌ای نزدیک‌تر شویم این هوچی‌گری‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود، بنابراین نه وزیر دادگستری و نه دولت نباید به این مواضع توجه کنند.

زیباکلام هم‌چنین اظهارکرد: دولت می‌تواند نمایندگان جبهه پایداری و کسانی که در خط اول استیضاح وزیر علوم و به دنبال تقابل با خاتمی هستند را به مردم معرفی کنند و بگوید این نمایندگان در اسفند ٩٠ در حوزه‌های انتخابیه خود چه میزان رای داشتند. به طور مثال «روح‌اله حسینیان»، «حمید رسایی» یا «کوچک‌زاده» فقط در حوزه رای خود در تهران که حداقل شش میلیون رای دهنده دارد، سیصد هزار رای کسب کردند. اگر حداکثر ١٠ درصد مردم به آنها رای می‌دادند آنها باید ششصد هزار رای می‌آوردند.

بنا به ادعای زیباکلام، میزان رای آنها به این معناست که ٩۵ درصد مردم حوزه انتخابیه به آنها رای ندادند. چگونه رسایی، زاکانی و کوچک‌زاده می‌توانند بگویند که آنها نماینده مردم تهران هستند. این آمار نشان می‌دهد که پایگاه مردمی این افراد چگونه است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هم‌چنین ابراز عقیده کرد: در انتخابات ٢۴ خرداد ٩٢ حدود پنجاه میلیون نفر واجد‌شرایط رای داده بودند که «سعید جلیلی» فقط چهار میلیون رای آورد، این به این معناست که آنها در کل کشور، نمایندگیه فقط ٩ درصد مردم را دارا هستند.

زیباکلام در ادامه با اشاره به این‌که این آمار را باید دولت اعلام کند، خاطرنشان کرد: بیان این آمار به مردم نشان می‌دهد کسانی‌که خواهان بسته شدن صدای خاتمی یا دنبال استیضاح وزیر علوم هستند نمایندگی چند درصد مردم را دارا هستند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پایان با بیان این‌که بزرگ‌ترین گناه خاتمی حمایت از روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته بود، گفت: تندروهای اصول‌گرایان به درستی تشخیص دادند که اگر حمایت خاتمی، هاشمی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان نبود روحانی در انتخابات پیروز نمی‌شد، پس آنها بغض و کینه این افراد را دارند.

سوتی هفته

«کپی سریال آمریکایی در سریال ماه رمضان ایران»

آن‌چه از اهمیت بالاتری برخوردار است، تامین هزینه این اعتبار از محل بودجه صداوسیما برخلاف فیلم‌های سینمایی است. یک کارگردان سینمایی می‌تواند از محل اعتبارات بخش خصوصی هر فیلمی را کپی کند و تنها شرط اخلاقی این است که اشاره داشته باشد به کپی بودن اثر، اما معنا ندارد که یک سال گروهی را گمارد و در نهایت از جیب مردم برای کپی یک سریال آمریکایی هزینه پرداخت کرد.

2

پس از انتشار خبری درباره کپی مو‌به‌مو‌ سریال «هفت سنگ» از سریال آمریکایی «خانواده مدرن» و رونمایی از یک اتفاق غیراخلاقی، در ابتدا تلاش شد توجیهاتی در این زمینه مطرح شود اما با گذشت اندک زمانی، فضا تغییر کرد تا جایی که یکی از نمایندگان مجلس عضو شورای نظارت بر صداوسیما اقدام به دفاع از این حرکت کرده و با این توجیه که چون این اتفاق قبلن در سینما افتاده، از این حرکت دفاع کرده است!

به گزارش تابناک، ماجرای کپی مو به موی سریال «هفت سنگ» از سریال آمریکایی «خانواده مدرن» که با مستندات و تطبیق پلان به پلان علنی  آن شد را دیگر نه تنها افکار عمومی ایران دریافته‌اند، بلکه به موضوعی بین‌المللی بدل شده و تایم، گاردین، میرر، سیدنی مورنینگ هرالد و هافینگتون پست به این موضوع پرداختند و مطالب جالبی درباره این اقدام غیراخلاقی نوشتند.

در این میان ابتدا تلاش شد که در قبال این موضوع سکوت اختیار شود و همین سکوت نیز نقدهایی را در پی داشت. نکته جالب این‌جاست که «علیرضا بذرافشان» کارگردان «هفت سنگ» درباره این حرکت غیرقابل پذیرش گفته است: این شباهت با سریال خانواده مدرن از همان مرحله ساخت نیز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها مطرح شده بود و مدیران تلویزیون نیز در جریان این اقتباس قرار داشتند و هیچ تصمیم و برنامه پنهانی نسبت به این مورد وجود نداشته است و تعهدی برای کتمان کاری در میان نبوده است!

حوادث یک هفته

«دستگیری، کشف تریاک و افزایش سارقان»

پرداختن به اخبار حوادث علاوه بر این‌که می‌تواند تجربه‌ای گران‌بها را در اختیار عموم قرار دهد، هم‌چنین کاربردی فراتر از این موضوع را نیز در خود دارد، بدین شکل که سوالات بسیاری در ذهن انسان شکوفا می‌سازد و همه این سوالات با یک چرا شروع می‌شود، این افراد چرا دست به چنین کارهایی زدند، جوابی که در صورت کشف شدن می‌تواند مانع تکرار جرایم باشد، اما آیا در واقع هدف از برخورد با این جرایم ایجاد امنیت برای مردم است یا ایجاد یک فضای نظامی و خشن حاکم بر شهر.

(جوان زورگیر دستگیر شد)

مرد جوانی که به قصد آزار و اذیت مربیان زن باشگاه‌های بدن‌سازی مدتی را در آن باشگاه به عنوان نیروی خدماتی فعالیت می‌کرد در آخرین باری که قصد اجرایی کردن نقشه شوم خود را داشت شناسایی و دستگیر شد.

3

متهم بعد از دستگیری در اعترافات خود گفت: در مدت زمان کوتاهی که در باشگاه به عنوان نیروی خدماتی مشغول به کار بودم، اطلاعات کاملی در خصوص سانس و نوبت کلاس‌های ورزشی به ویژه کلاس‌های ویژه بانوان پیدا کرده بودم و با استفاده از همین اطلاعات و زمانی‌که مربی ویژه بانوان به تنهایی در داخل باشگاه حضور داشت، به قصد آزار و اذیت وی وارد محل شده اما زمانی‌که موفق به این نشدم اقدام به سرقت کیف دستی همراه او کرده و از محل متواری شدم.

این خبر در حالی از سوی فارس منتشر شده که ایرانی‌ها به خوبی می‌دانند، پرونده خیلی از جرایم در ایران به نام متهم دیگری بسته می‌شود و متهم در شرایطی قرار می‌گیرد که خود را مسوول هر بی‌بند‌و‌باری در جامعه معرفی کند.

(سارقان خانه موزه رییس‌جمهور شهید دستگیر شدند)

سرکلانتر هفتم پلیس پایتخت ایران در تشریح جزییات این خبر گفت: در ساعت 5 بامداد، روز پنجم تیر‌ماه امسال در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ تهران مبنی بر سرقت از «خانه موزه» یکی از شهیدان معروف، بلافاصله ماموران کلانتری ١٠٩ بهارستان به آدرس خیابان مجاهدین اسلام اعزام شده و با حضور در محل مشاهده کردند سه نفر در کوچه حضور دارند که از موزه خارج شده‌اند که یک نفر از آنها به نام «محمود» ۵٧ ساله را در داخل کوچه دستگیر کرده و دو نفر دیگر به داخل موزه متواری شدند که متهمی به نام «آیت» ٣٧ ساله را داخل زیرزمین و متهم دیگر به نام «محمد» ٣٠ ساله را روی پشت‌بام دستگیر کردند که پس از بررسی مشخص شد، محل مورد سرقت منزل ‏قدیمی شهید «رجایی» بوده که تبدیل به خانه موزه شده است.

در رابطه با این خبر موارد مورد سرقت بسیار جالب است، اموال موزه از قبیل تلویزیون، دوربین فیلم‌برداری، دستگاه ‏DVD‏‏، تلویزیون ‏LCD‏، وسایل آشپزخانه، کیف سامسونت این شهید و قلم وی از محل خود خارج و داخل پرده‌های اتاق پیچیده شده و آماده حمل می‌باشد و اتاق‌ها نیز به هم ریخته بودند که در ادامه با حضور عوامل تجسس و عوامل ‏سرگشت کلانتری در محل از محل سرقت عکس‌برداری و اموال موزه طی صورت جلسه‌ای تحویل مدیریت موزه شد.

آیا در زمان حیات آقای رجایی، منزل وی دارای ال‌سی‌دی و دی‌وی‌دی بوده است؟

(بیش از یک تن تریاک در ایران توقیف شد)

فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی ایران گفت: با اطلاع از تردد محموله سنگین مواد مخدر از مسیرهای فرعی شهرستان طبس، بلافاصله ماموران به محل مورد نظر اعزام شده و مشاهده کردند که دو خودروی وانت نیسان با تغییر مسیر از جاده اصلی به فرعی در عمق کویر اقدام به بارگیری مواد مخدر کردند و هر دو خودرو با هم‌راهی اشرار در محور اصلی در حرکت بودند که در یک اقدام غافلگیرانه با آتش سنگین ماموران مواجه شدند.

فرمانده انتظامی استان بیان داشت: در این درگیری مسلحانه مقدار یک تن و سی‌صد و ده کیلو و دویست و نود و پنج گرم تریاک از قاچاقچیان کشف، دو دستگاه نیسان توقیف و دو متهم دستگیر شدند.

این مواد مخدر در حالی هر روزه توقیف می‌شوند که چندی پیش رسانه‌های دولتی ایران خبر از فراوانی مواد مخدر در ایران و کلان شهرهایش دادند و مواد مخدر گیاهی یا صنعتی در ایران به دلیل حجم بالا، قیمت‌های بسیار پایینی دارند. چنین موردی بیانگر آن است که در رابطه با مواد مخدر در ایران آن‌طور که باید اقدامات لازمه صورت نمی‌گیرد تا جایی که می‌توان به آسانی هر چه را که مورد نظر است را به قیمت کمی خریداری کرد.

یادی از تاریخ

«تفالی‌ به‌ دیوان‌ خواجه‌ حافظ شیرازی برای دفن وی»

«شمس‌‌الدین‌ محمد حافظ» ملقب‌ به‌ «خواجه‌ حافظ شیرازی» مشهور به‌ «لسان‌‌الغیب‌» از مشهورترین‌ شعرای‌ تاریخ‌ ایران‌ و از تابناک‌ترین‌ ستارگان‌ آسمان‌ علم‌ و ادب‌ ایران‌ زمین‌ است‌ که‌ تا نام‌ ایران‌ زنده‌ و پابرجاست‌ نام‌ وی‌ نیز جاودان‌ خواهد بود.

4

با وجود شهرت‌ والای‌ این‌ شاعران‌ گران‌‌مایه‌ در خصوص‌ دوران‌ زندگی‌ حافظ به‌ویژه‌ زمان‌ به‌ دنیا آمدن‌ او اطلاعات‌ دقیقی‌ در دست‌ نیست،‌ ولی‌ به‌ حکم‌ شواهد‌ ظاهرن شیخ‌ در حدود سال‌ ٧٢۶ ه.ق‌ در شهر شیراز، که‌ به‌ آن‌ صمیمانه‌ عشق‌ می‌ورزیده‌، به‌ دنیا آمده‌ است‌. اطلاعات‌ چندانی‌ از خانواده‌ و اجداد خواجه‌ حافظ در دست‌ نیست‌ و ظاهرن پدرش‌ «بهاء الدین‌» نام‌ داشته‌ و در دوره‌ سلطنت‌ اتابکان‌ سلغری‌ فارس‌ از اصفهان‌ به‌ شیراز مهاجرت‌ کرده‌ است‌.

شمس‌‌الدین‌ از دوران‌ طفولیت‌ به‌ مکتب‌ و مدرسه‌ روی‌ آورد و پس‌ از سپری‌ نمودن‌ علوم‌ و معلومات‌ معمول‌ زمان‌ خویش‌ به‌ محضر علما و فضلای‌ زادگاهش‌ شتافت‌ و از این‌ بزرگان‌ به‌ویژه‌ قوام‌‌الدین‌ عبدا… بهره‌ها گرفت‌. مرگ‌ خواجه‌ یک‌ سال‌ پس‌ از این‌ ملاقات‌ صورت‌ گرفت‌ و وی‌ در سال‌ ٧٩١ ه.ق‌ در گلگشت‌ مصلی‌ که‌ منطقه‌ای‌ زیبا و باصفا بود و حافظ علاقه‌ زیادی ‌به‌ آن‌ داشت‌ به‌ خاک‌ سپرده‌ شد و از آن‌ پس‌ آن‌ محل‌ به‌ حافظیه مشهور گشت‌.

نقل‌ شده‌ است‌ که‌ در هنگام‌ تشییع‌ جنازه‌ خواجه‌ شیراز گروهی از متعصبان‌ که‌ اشعار شاعر و اشارات‌ او به‌ می‌ و مطرب‌ و ساقی‌ را گواهی‌ بر شرک و کفر وی‌ می‌دانستند مانع‌ دفن‌ حکیم‌ به‌ آیین‌ مسلمانان‌ شدند. در مشاجره‌ای‌ که‌ بین‌ دوستداران‌ شاعر و مخالفان‌ او در گرفت‌ سرانجام‌ قرار بر آن‌ شد تا تفالی‌ به‌ دیوان‌ خواجه‌ زده‌ و داوری‌ را به‌ اشعار او وا‌گذارند. پس‌ از باز کردن‌ دیوان‌ اشعار این‌ بیت‌ شاهد آمد: قدیم‌ دریغ‌ مدار از جنازه‌ حافظ / که‌ گرچه‌ غرق‌ گناه‌ است‌ می‌رود به‌ بهشت‌.

استاتوس

آخرین آیتم برنامه امروز مانند هفته گذشته در خصوص انتخاب شما از بهترین کامنت در رابطه با موضوع نیاز ایران به وزارت‌خانه ازدواج است، خانم «هدیه لو» در این رابطه این‌طور نوشتند که:

(برای نماینده‌های ایران تنها نیم‌متر جلوی پایشان مهم است و هرگز نگاهی به آینده نداشته اند، از این رو تصمیماتشان کودکانه و عجولانه است.)

در این هفته نیز از شما سوال می‌کنیم که آیا نمایندگان کنونی مجلس ایران، همان نفراتی هستند که نماینده واقعی ملت ایران هستند یا خیر؟

مطالب مرتبط

آیا نیاز امروز مردم ایران تشکیل وزارت‌خانه ازدواج است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,