Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
پس از فاجعـه

 «عزاداری آبادانی‌ها برای برزیل»

2014 July 10

گزارش / رادیو کوچه

منبع: شهروند

مردم آبادان از زمان‌های بسیار دور تیم صنعت نفت این شهر را با تیم بزرگ برزیل مقایسه می‌کردند.  لباس‌های این تیم همانند لباس‌های تیم برزیل است.  شعارهای هواداران زردپوشان نیز در نوع خود جالب است که می‌توان به شعارهای «آبادان برزیلته»، «نه بارسا، نه میلان، فقط برزیل ایران»، «آبادان نه قرمزه نه آبیه برزیلیه» و «… یادت باشه، آبادان برزیلته» اشاره کرد. در کلیپ کوتاهی که ۲‌سال قبل برنامه  «۹۰» از آبادان تهیه کرد چند هوادار مقابل دوربین اظهاراتی کردند که تا بدین لحظه فایل آن در بسیاری از رسانه‌ها موجود است و تقریبا بیشتر شهرهای ایران آن را دیده‌اند. در این کلیپ اکبر اودود، یکی از هنرمندان بومی آبادان به همراه چند هوادار معروف تیم صنعت نفت آبادان اینگونه اظهار می‌کنند که آبادان تکه‌ای از خاک برزیل است که به مرور زمان از این کشور جدا شده است و این‌جا برزیل است.

0

بعد از اظهارات اودود تمام مردم که در اطراف آن‌ها حضور داشتند، شعار «هو هو هو، دنیاهو آبادان» را به مدت طولانی سر دادند.  وقتی به بازارهای این شهر مراجعه می‌شود در بسیاری از مغازه‌ها به‌ویژه بوتیک‌ها پرچم برزیل موجود است که تقریبن از هر ۵مغازه یک مغازه پرچم برزیل را در ویترین خود دارد. در بین دست‌فروشان به‌طورحتم دمپایی ابری با پرچم برزیل به فروش می‌رسد که این دست‌فروشان همیشه مشتریان خود را دارند. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، نقاشی پرچم برزیل در بسیاری از محله‌های آبادان است به صورتی که در بیش‌تر خیابان‌ها و کوچه‌ها توسط طرفداران برزیل در آبادان و به‌طور خودجوش نقاشی شده‌اند. در تاکسی‌های این شهر، روکش صندلی‌های جلو پرچم برزیل است یا دستمال پرچم این کشور روی داشبورد قرار داده شده است. در فروشگاه‌هایی که روتختی می‌فروشند، همیشه روتختی پرچم برزیل جزو کالای اصلی آنها بوده که مردم آبادان از آن استقبال می‌کنند. اما در سال‌های گذشته به غیراز موارد اشاره شده، حرکتی در آبادان صورت گرفت که در نوع خود بی‌نظیر بود.  در این اقدام   روی تابلو ورودی این شهر که در جاده اهواز به آبادان قرار دارد، فردی با یک افشانه رنگ مشکی پایین آن نوشته است برزیلته.

1

به صورتی که عبارت آبادان چاپی و عبارت برزیلته به‌طور دست‌نویس به آن افزوده شده است. این عکس که در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مثبت و جالبی را در پی داشت در ذهن مردم آبادان و ایران جاودانه شد و حتی میهمانان نوروزی که هرساله از این شهر بازدید می‌کنند با این تابلو عکس می‌گیرند و هم اکنون نیز در موتورهای جست‌وجوگر اینترنت قابل دسترسی است. براساس قرعه‌کشی فیفا، رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴فوتبال به میزبانی برزیل رسید و همین امر کافی بود که باز هم مردم آبادان عشق و علاقه خود را این دفعه جهانی کنند.  تلویزیون گلوبو تی وی کشور برزیل گروهی مستندساز را به اقصی نقاط جهان که تیم‌های آنها موفق به حضور در رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ شده بودند اعزام کرد و در کشور ایران، شهر آبادان از سوی آنها انتخاب شد. وقتی این گروه مستندساز در آبادان حضور پیدا کردند و پرچم‌های کشور برزیل را با تعداد بسیار بالا در ورزشگاه مشاهده کردند مورد استقبال‌شان قرار گرفت و مردم نیز از همان ابتدای بازی شعارهای برزیلی خود را سر می‌دادند.

2

در رقابت‌های جام‌جهانی برزیل مردم آبادان در کنار تیم‌ملی کشورمان به حمایت از تیم کشور برزیل پرداختند. برزیل در این تورنمنت عملکرد نسبتن خوبی از خود نشان داد و مردم آبادان از بابت این موضوع بسیار خوشحال بودند ولی یک اتفاق ناگهانی کافی بود تا مردم آبادان در کنار مردم برزیل عزادار شوند. در بامداد چهارشنبه تیم‌ملی برزیل در مقابل ژرمن‌های اروپایی نتوانست بر آنها مقابله کند و نتیجه ۷بر یک را به صورت ناباورانه‌ای برای خود رقم زد. این بازی که به صورت زنده از بوستان‌های آبادان پخش می‌شد باعث ناراحتی شدید مردم آبادان شد. از صبح روز چهارشنبه مردم آبادان به یکدیگر پیام تسلیت ارسال می‌کردند به صورتی که با حضور در حتا مرکزی‌ترین نقطه این شهر شرایط به صورتی بود که احتمالن آن روز تعطیل است.

عبور و مرور مردم در نوع خود جالب بود و شهر در سکوت کامل به سر می‌برد و اگر فردی از شهر دیگری وارد آبادان می‌شد برای او غیرقابل باور بود که این شهر دومین شهر بزرگ استان خوزستان است. در چهارراه امیری که مرکزی‌ترین نقطه آبادان است در ساعت ۱۳بعدازظهر روز چهارشنبه(روز بعد از بازی) هیچ‌گونه ترافیکی وجود نداشت.

4

مغازه‌داران آبادانی در ساعت ۱۱الی ۱۲بعدازظهر که اوج فروش آن‌ها در ساعات صبح است، تعطیل کرده بودند! خبر عزای عمومی در آبادان دقایقی طول نکشید که به صورت چشم‌گیری در بین اذهان عمومی این شهر در گردش بود و این موضوع به‌حدی جدی بود که واکنش عزیزاله شهبازی فرماندار ویژه آبادان را در پی داشت. او در جلسه شورای ورزش آبادان که در محل سالن اجتماعات فرمانداری ویژه این شهر برگزار شد، اظهار کرد:  همه مردم آبادان از باخت تیم برزیل ناراحت هستند. بی‌شک این موضوع ناشی از علاقه‌مندی و تعصب جدی مردم آبادان به کشور برزیل است و انتظار می‌رود مسئولان آبادان با اتخاذ تدابیر لازم همچون ساماندهی و برنامه‌ریزی تیم نفت آبادان، گامی دیگر را برای فوتبال‌دوستان آبادانی بردارند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,