Saturday, 18 July 2015
08 July 2020
عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران

«در همه موضوعات مهم مذاکرات اتمی اختلاف نظر وجود دارد»

2014 July 13

خبر / رادیو کوچه

 

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ به وین سفر کرده، از وجود شکاف عمیق در این گفت‌وگوها خبر داده است.

آقای کری که پس از گفت‌وگو با دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان در کابل به وین سفر کرده، صبح روز، یک‌شنبه سیزدهم ژوئیه در وین به خبرنگاران گفت: ما اختلاف‌های بسیار عمیقی داریم. باید ببینیم آیا می‌توانیم پیشرفتی داشته باشیم.

وی همچنین بیان کرد، آن‌چه برای ما حیاتی است این است که مطمئن شویم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد و برنامه اتمی‌شان صلح‌آمیز خواهد بود.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران نیز در وین به شبکه العالم گفته است که تقریبن در همه موضوعات مهم اختلاف نظر وجود دارد و دو طرف نتوانسته‌اند در هیچ موضوعی اختلاف را کم کنند.

eraghchi

آقای عراقچی ابراز امیدواری کرده که این اختلافات کاهش پیدا کند، اما گفته نمی‌توان به صورت قطع گفت که نتیجه‌ای حاصل خواهد شد.

در همین حال  آقای عراقچی به خبرنگار واحد مرکزی خبر ایران نیز گفته که «اگر مذاکرات وین تا ۲۹تیر به نتیجه نرسد، تمایل چندانی به تمدید بلند(مدت) نیست و طرف ایرانی هم تمایل چندانی به تمدید مذاکرات ندارد، مگر این‌که تا ۲۹تیر به این نتیجه برسیم که مذاکرات صرفن چند روز تمدید نیاز دارد.»

سخن‌گوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌تر اعلام کرده بود که وزیران خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا و مقامات ارشد وزارت امور خارجه روسیه و چین روز یک‌شنبه به وین‌ می‌آیند تا پیشرفت مذاکرات هسته‌ای را  را که از یازدهم تیرماه در وین جریان دارد ارزیابی کنند.

ایران و نمایندگان آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان و نماینده اتحادیه اروپا از یازده روز پیش دور تازه مذاکرات خود را در وین آغاز کرده‌اند. این مذاکرات در راستای دستیابی به «توافق جامع هسته‌ای» انجام می‌شود و ایران امیدوار است چنین توافقی به تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبه پایان دهد.

مطالب مرتبط

رهبر جمهوری اسلامی: به تیم مذاکره کننده و دولت اعتماد دارم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,