Saturday, 18 July 2015
03 August 2020
سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان

«ده‌ها نفر در ادارات دولتی آلمان برای آمریکا جاسوسی می‌کنند»

2014 July 14

خبر / رادیو کوچه

 

براساس گزارش برخی از رسانه‌های آلمان، جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در آلمان بسیار وسیع‌تر از حدی است که تاکنون به نظر می‌رسیده است.

وب‌سایت «دویچه‌وله» روز دوشنبه چهاردهم ژوئیه، به نقل از روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» گزارش داده است ده‌ها نفر از کارمندان دولت آلمان برای آمریکا جاسوسی می‌کنند.

براساس این گزارش، روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» روز یک‌شنبه سیزدهم ژوئیه نوشته است، مقامات «سی‌آی‌ای»، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، چهار وزارت‌خانه دفاع، اقتصاد، کشور و کمک‌های عمرانی آلمان را زیر نظر دارند.

بنابه به نوشته، این روزنامه، وزارت کمک‌های عمرانی آلمان برای سی‌آی‌ای مهم است، زیرا از این راه نفوذ مخفی سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) در دیگر کشورهای جهان صورت می‌گیرد.

در گزارش این روزنامه همچنین آمده است که از سال‌ها پیش جاسوسان آمریکا در این وزارت خانه‌ها کار می‌کنند، اما چندی است که ارتباط آن‌ها با مقامات آمریکایی قطع شده، زیرا چند مورد از این جاسوسی‌ها فاش شده و نظر مقامات آلمان به این نمونه‌ها جلب شده است.

us-gr

همچنین در مقاله روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» آمده است که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در نظر دارد سیستم جاسوسی خود را به پراگ و ورشو منتقل کند و از آن‌جا هدایت امور را به دست گیرد.

آن گونه که روزنامه «بیلد آم زونتاگ» به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا نوشته است سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) که مرکزش در برلین است، به این اقدامات سی‌آی‌ای واکنش نشان داده و مدتی است کارمندان سفارت آمریکا در آلمان را زیرنظر گرفته است.

دادستانی آلمان روز چهار‌شنبه نهم ژوئیه گزارش داد که یک متهم دیگر در آلمان به جرم جاسوسی برای آمریکا دستگیر شده است. این فرد در بخش نظامی فعال بوده و اطلاعاتی از وزارت دفاع آلمان را به نهادهای جاسوسی آمریکا منتقل می‌کرده است.

ماموران سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) روز چهارشنبه دوم  ژوئیه نیز یک مامور ٣١ساله این سازمان را که در بخش ارتباط‌های خارجی در شهر پولاخ آلمان فعالیت می‌کرد، به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت کردند.

این مامور متهم است در ازای دریافت ۲۵هزار یورو بیش از ۲۰۰سند محرمانه از سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) را به یک مامور مخفی سی‌آی‌ای تحویل داده است.

دولت آلمان روز پنج‌شنبه دهم ژوئیه سرانجام در رابطه با عملیات جاسوسی جدید آمریکایی‌ها در آلمان واکنش نشان داد و نماینده ارشد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را از این کشور اخراج کرد.

«کلمنس بینینگر»، رییس بخش کنترل پارلمانی در مجلس نمایندگان آلمان «بوندس تاگ» در این باره گفت دولت آلمان این فرد را در واکنش به عملیات جاسوسی جدید سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از این کشور اخراج کرده است.

مطالب مرتبط

موضع‌گیری مرکل در رابطه با جاسوسی آمریکا از آلمان

احضار سفیر آمریکا در آلمان پس از بازداشت یک جاسوس آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,