Saturday, 18 July 2015
18 May 2021

«جامعه مدنی بدون زن یعنی هیچ»

2010 March 08

شیرین دهقان / رادیو کوچه

«شکوه میرزادگی» از اواخر دهه چهل خورشیدی، فعالیت خود را در زمینه داستان‌نویسی، شعر و روزنامه‌نگاری از نشریه «فردوسی» و سپس روزنامه «کیهان» شروع کرد و ظرف چند دهه اخیر، چه ایامی که در ایران بود و چه در سال‌های تبعید، آثار متعددی در زمینه‌های ادبی و فرهنگی داشته است. دو مجموعه قصه به نام «بی‌قراری‌های پایدار» و «آغاز دوم»، یک کتاب حاوی دو نمایش‌نامه به نام‌های «تبعیدی سال 3000» و «من حرکت می‌کنم پس هستم»، سفر نامه‌ای با نام «سعی هاجر»،  و چند کتاب کودکان که مهم‌ترین آن‌ «گل و آفتاب» است و ده‌ها مقاله ادبی، فرهنگی، و اجتماعی و سردبیری نشریه «تلاش» حاصل فعالیت‌های شکوه میرزادگی در ایران است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم میرزادگی زن ایرانی تا چه حد در این روز نقش دارد؟

در واقع به نظر من روز 8 مارس روز جهانی برای تمامی زنان جهان است. فرق نمی‌کند که این زنان کجا زندگی کنند. از ابتدا تا الان نزدیک به صد سال می‌شود که تفکری برای بوجودن آمدن 8 مارس روزی به نام روز زن بوده است. و دراین صدو واندی سال آن‌چه که زنان دنیا بدست آوردند در واقع همان اهداف بوده ولی زنان ایران در کوچه‌های اول حقوق برابری زن  و مرد قرار دارند و هم‌چنان باید برای ابتدایی‌ترین حقوقشان تلاش کنند، روز 8 مارس  روزی است که زنان بتوانند دور هم جمع شوند و خواسته‌های خود را در ارتباط با برابری زن و مرد  که زنان ما ندارند،خواستار شوند.

به نظر شما چه درصدی  از زنان جامعه ایران امروز از موقعیت و مقام خودشان به نسبت زنان دیگر کشور‌های پیشرفته جهان آگاهی دارد؟

از آن‌جایی‌ که به دلیل ممنوعیت‌های موجود نمی‌شود آمار درستی را در کشور به دست آورد، اما بر اساس درصد زنان با سواد ما و کمبود آموزشی که در ایران برای برابری‌خواه  زنان  وجود دارد، می‌توانم به‌طور کلی بگویم که اکثریت زنان ما می‌دانند که حقوقی ندارند. ولی اقلیتی از زنان ما برای این‌که صاحب این حقوق بشوند، می‌دانند که چه باید بکنند. یعنی وقتی در هر گوشه‌ای از سرزمین ما هر زنان ساده معمولی که حتا سواد خواندن و نوشتن ندارند، از همسرشان کتک می‌خورند، می‌دانند که نباید  کتک بخورند. یعنی یک خواست طبیعی و بشری آن‌ها  است. و یا اگر شوهر آن‌ها زنی را به عنوان زن دوم به خانه می‌آورد، می‌دانند که به آن‌ها ظلمی شده است. وقتی بچه آن‌ها را از او می‌گیرند و حق ندارند سر‌پرست بچه باشند، می‌دانند که به آن‌ها ظلم شده است. اما نمی‌دانند چه باید بکنند. اقلیتی از زن‌ها می‌دانند که قوانین مذهبی و قوانینی که بر اساس مذاهب بر آن‌ها مسلط است آن‌ها را از این حقوق منع کرده یعنی حقوقشان را از بین برده است. و این اقلیت زنان هستند که می‌دانند زیر یک حکومت که دین از آن جدا باشد و هر کس مذهب خودش را داشته باشه و قوانین روزمره قوانینی باشند که بر اساس حقوق بشر و مدرن امروزی ساخته شده باشد، می‌توانند به آرامش نفسی بکشند.

اخیرن در مجلس شورای‌ اسلامی لایحه چند همسری را ارایه دادند. این چه عواقبی برای زنان ایران خواهد داشت؟

در واقع این عواقب را قرن‌ها است که پس می‌دهیم. یعنی از قرن‌ها پیش این مساله وجود داشته است. ما می‌بینیم در دوران قاجاریه شاه مملکت چهار‌صد، پانصد و یا هفتصد زن داشته و حتا مردم کوچه و بازار هم که نمی‌توانستند زندگی خودشان و بچه‌هایشان را تامین کنند، اولین کاری که  می‌کردند زن می‌گرفتند و صیغه هم که به آن اضافه می‌شد. در واقع پس از انقلاب مشروطه و در دوران پهلوی دو زنی ممنوع بود ولی مردها تحت شرایطی که دادگاه به‌ آن‌ها اجازه می‌داد، می‌توانستند زن بگیرند. ولی از انقلاب به بعد چند زنه و چند صیغه‌ای قانونی شد. و می‌دانیم  که در مجلس ایران بسیاری از نمایندگان چند زنه هستند و طبیعی است که این‌ها هرگز تصویب نمی‌کنند که مردها اجازه چند همسری ندارند. ولی این یکی از رنج‌هایی است که بر زن‌های ما تحمیل شد و کمتر زنی هست که بتواند با زن دیگر زندگیش راشریک بشود. همان‌طوری که اگر بگویند زن‌ها می‌توانند چند همسر‌ی بشوند، مردها چنین تابی نخواهند آورد. اما نمی‌دانم چرا برای ما زن‌ها همه چیز از دید حکومت اسلامی  رنج بردن  آزاد و در واقع حلال  و برای مردها حرام است.

در یادداشت «چه کسی دیو را به شیشه بر‌می‌گرداند» که آخرین مقاله شما در وب سایت شخصی هست، ارتباط با حقوق‌دانان جنبش سبز چیست این‌ها چه کسانی هستند؟

حقوق‌دانان جنبش‌سبز در واقع کسانی هستند که پیشنهادی برای‌ قانون‌اساسی‌ آینده ایران نوشتند. یعنی همین قانونی که من به آن اشاره کردم که ما زن‌ها چقدر رنج می‌بریم. فقط ما زن‌ها نیستیم  و مسایل فرهنگی هم هست. من به عنوان یک کوشنده فرهنگی که سال‌ها است برای میراث فرهنگی خودمان تلاش می‌کنم، متوجه شدم که در  قانون‌اساسی ما چیزی وجود ندارد که از این میراث حمایت بشود. تازه جمهوری اسلامی میراث فرهنگی ما را به نابودی کشیده است. من با نامه‌ای از حقوق‌دانان جنبش‌سبز تقاضا کردم که در این قانون‌اساسی پیشنهادی خودشان  مواردی را برای بیان حفظ میراث فرهنگی و محیط داشته باشند.  آن‌ها این کا را انجام دادند. من در واقع مقاله‌ای را که در ارتباط با سی و یک سال بی‌قانونی در حکومت اسلامی بود به آن‌ها تقدیم کردم.

نمایشنامه‌ای تحت عنوان«اگر به خانه من آمدید»  و «زنان در مسیر تاریخ » و کتابی تحت عنوان «جاده آهو» در مورد این کتاب‌ها و زمان  چاپ و انتشار آن‌ها توضیحی دهید؟

در حقیقت  تعدادی کتاب چاپ نشده و  تعدادی کتاب‌های نیمه تمام دارم. در طی 5 سال گذشته تمام وقت من صرف مسایل میراث فرهنگی شده و «جاده آهو» هم رمانی است که متاسفانه آخرین نگاه را باید روی آن داشته باشم و یکی دو ماه وقت‌گیر است. امید که بتوانم تمام کنم.

با وجود تمام مقالات و نوشته‌ها و فعالیت‌های فرهنگی که برای زنان انجام می‌دهید و با توجه به تمامی اتفاقات اخیر در ایران و بهمن‌ماه و  آذر‌ماه و هم‌چنین فراررسیدن نوروز چه پیامی برای زنان ایران دارید؟

من به آن‌ها خواهم گفت به فرهنگ ایرانی خودتان نگاه کنید که فرهنگی سرشار از مهربانی خرد‌مداری و سکولاریزم است. فرهنگ ایرانی از دو هزار و اندی سال پیش که کوروش بزرگ مذاهب را آزاد کرد و تبعیض را از بین نژادها برد و  بیگاری را از بین کارگران برانداخت، از آن به بعد ما می‌توانیم  مدعی باشیم که فرهنگی خردمدار داریم که در آن تیعیض نیست. من فکر می‌کنم زنان ما به عنوان حاملین این فرهنگ که آن را قرن‌ها به اکنون رساندند، موظف هستند که هم‌چنان فرهنگ را حفظ کنند و به نسل‌های بعدی دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۳ Comments


 1. mehdi yousefi
  1

  درود بر شما

  بله..و خداوند نمیدانست که چرا زن را آفرید چون خودش هم یک کمی گیج زد.اما مطمئن هستم که پشیمان نشد.


 2. mehdi yousefi
  2

  گاهی وقتها از بی عدالتی هایی که مردها میکنن شرمگین از مرد بودن خودم میشم آخه پس کی میخواهیم آ….د….م بشیم

  خدایا فرشتگانت را در پناه شیطان رجیم قرار مده. خدایا ما را نخور…خدایا بفرما

 3. 3

  ۶x91bR gryzgnruftyr, [url=http://ipazvnuttdex.com/]ipazvnuttdex[/url], [link=http://wxkuohfguons.com/]wxkuohfguons[/link], http://etfwfkacpupt.com/