Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
اقدام برای احقاق حقوق قانونی

«شکوائیه انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به رییس‌جمهوری»

2014 July 15

گزارش / رادیو کوچه

 

در کمال تعجب و تاسف، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، که مطابق با قانون کار و مقررات وابسته مسئولیت قانونی اصلی را در این موضوع دارد، از هرگونه اقدام برای احقاق حقوق قانونی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران استنکاف داشته و حتی همه مکاتبات ما را هم بی‌پاسخ گذاشته است

 

بسمه تعالی

 

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام و احترام پس از گذشت بیش از یک سال از زمانی که با سخنان خود امید بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران را در میان این قشر زحمتکش و خدوم بارور فرمودید، ناچاریم به عرض برسانیم که متاسفانه با وجود تلاش‌های متعددی که در این مدت به عمل آورده‌ایم، هیچ گونه اقدام عملی قانونی و واقعی در این زمینه از سوی وزارت‌خانه مسئول به عمل نیامده و مشکل این انجمن هم‌چنان باقی است.

anjomansenfiroznamehnegaran

اگرچه حسب اخبار منتشره و گفت‌وگوهای به عمل آمده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات نظر مساعد و مثبت خود برای بازگشایی دفتر انجمن را مکررن ابراز داشتند، اما در کمال تعجب و تاسف، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، که مطابق با قانون کار و مقررات وابسته مسئولیت قانونی اصلی را در این موضوع دارد، از هرگونه اقدام برای احقاق حقوق قانونی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران استنکاف داشته و حتا همه مکاتبات ما را هم بی‌پاسخ گذاشته است.

بی‌اعتنایی این وزارتخانه ما را ناگزیر کرده است عرض حال سوی جناب‌عالی آوریم و استدعا کنیم که این وزارتخانه را به اجرای قانون و انجام تکالیف مقرر قانونی دلالت و موکدن یادآوری فرمایید که قصور یا تقصیر در رفع موانعی که این وزارتخانه از۷ سال پیش به ناروا و خلاف مقررات برای استمرار فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران (به عنوان بزرگ‌ترین تشکل صنفی تاریخ مطبوعات ایران) ایجاد کرده است، مغایر و مخالف با قانون حقوق شهروندی جامعه بزرگ و شریف و زحمتکش روزنامه‌نگاری کشور است.‌‌ همان حقوق شهروندی که آن مقام محترم، چه در شعارهای انتخاباتی و چه در برنامه کاری خود همواره مورد تاکید قرار داده‌اند.

جناب آقای رییس جمهوری

دست کم برای پیش‌گیری از شبهه افکنی احتمالی، این را نیز اضافه می‌کنیم که خود واقفیم پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران پس از درخواست وزارت اطلاعات در سال ۸۸ به دستور مقام محترم قضایی انجام شده است. بدیهی است فک پلمپ خارج از حدود اختیارات این قوه است. و این امر ارتباطی به قوه مجریه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تکالیف آن‌ها نمی‌یابد.

matbouat

در این خصوص نیز انجمن امیدوار است مسئولان محترم قوه قضاییه نیز با بذل مساعدت نسبت به رفع مشکلات موجود و فکّ پلمپ دفتر انجمن اهتمام ورزند.

در پایان امیدواریم حال که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ایستادگی در برابر حقوق قانونی روزنامه‌نگاران ایران کمترین اراده‌ای برای پاسخ به تقاضاهای قانونی این انجمن نشان نمی‌دهد، مداخله و دستور مستقیم جناب‌عالی مبنی بر ارسال صورت‌جلسات آخرین مجامع عمومی انجمن جهت نشر در روزنامه رسمی و تمهید تشکیل مجمع عمومی جدید انجمن، هم راهگشای چشم‌های منتظر روزنامه‌نگاران و هم نشان دهنده اراده جدی رییس جمهور محترم به اجرای حقوق شهروندی باشد.

توفیقات روز افزون جنابعالی را از خدای متعال خواستاریم.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,