Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
استاتوس

«زن‌ها دیگر حق کار کردن در مشاغل دفتری شهرداری را ندارند»

2014 July 16

مسیب سروندی و الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سیزدهمین برنامه استاتوس را خواهید شنید، برنامه‌ای که در آن پرده‌برداری از خبری می‌شود که رسانه‌های داخلی کشور بنا‌بر سیاست‌های داخلی‌شان، واکنشی در خصوص این خبر نشان نداده‌اند، در صورتی‌که متن این خبر حکایتی عجیب است از درک امروزی مسوولین شهرداری پایتخت که عقب‌گرد دارند تا زمان زنده به گور کردن دختران!

خبر تنوری

«کنار گذاشتن زنان از مشاغل دفتری شهرداری تایید شد»

معاون رسانه مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران خبر منتشره در مورد تصمیم اخیر شورای معاونین و سازمان‌های شهرداری مبنی بر استفاده نکردن از خانم‌ها در سمت‌هایی مانند مسوول‌دفتری، منشی و تایپیست را تایید کرد.

به گزارش پارسینه، «فرزاد خلفی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد اتخاذ این تصمیم در شورای معاونین و سازمان‌های شهرداری به ارایه توضیحاتی پرداخت و گفت: کارهای منشی‌گری و مسوول‌دفتری زمان‌بر و طولانی است و برای راحتی و رفاه حال خانم‌ها این تصمیم اتخاذ شده است که مسوول دفتر و منشی آقا باشند.

1

سوتی هفته

«با بد‌حجابان مانند قاتلان برخورد کنید»

امام جمعه سپاهان‌شهر گفت: همان‌گونه که نیروی انتظامی به عنوان یک ارگان دولتی در مواردی مانند قتل، جنایت، سرقت و یا مبارزه با مواد مخدر با برخورد ایضایی و انتظامی در برابر اخلال‌گران و قانون‌شکنان می‌ایستد، موظف است با هنجار‌شکنان فضای فرهنگی جامعه نیز به شدت برخورد کند.

به گزارش فرارو، «حجت‌الاسلام علی عبداللهی» در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهارکرد: نفس نظارت بر نحوه اجرای فریضه عفاف و حجاب در جامعه بر عهده دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است به طوری‌که همه اداره‌ها و تشکیلات دولتی موظف هستند به طور کامل در اجرای امر به معروف و نهی از منکر در این زمینه تلاش کنند.

وی تصریح‌ کرد: اکنون دستگاه قضایی کشور وظیفه نظارت بر اجرای درست فریضه عفاف و حجاب در جامعه را بر عهده دارد و نیروی انتظامی نیز با تمام توان به مبارزه با مصادیق عینی جرم مشهود در جامعه می‌پردازد، چرا که اکنون جامعه شاهد مصادیقی از بدحجابی‌های مستهجن و سازمان‌دهی شده است که به قصد زیر پا گذاشتن ارزش‌های دینی فضای فرهنگی جامعه را مخدوش می‌کنند.

امام جمعه سپاهان‌شهر با بیان این‌که دولت در اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حجاب و عفاف کوتاهی می‌کند، خاطرنشان‌کرد: پس از اظهار نگرانی مقام معظم رهبری از وضعیت حجاب و عفاف در کشور مردم و مسوولان نیز به دنبال راه‌کاری برای برون رفت از این چالش افتادند. امید است با پیگیری مستمر همه آحاد جامعه این مشکل پیش روی فرهنگ عمومی جامعه برطرف شود.

عبد‌اللهی ادامه داد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تنهایی می‌تواند نیازهای جامعه درباره عفاف و حجاب را برطرف کند، اما دولت و سایر دستگاه‌های نظارتی نیز باید عزم جدی خود را برای اجرای این مصوبه به کار گیرند.

2

وی افزود: همان‌گونه که نیروی انتظامی به عنوان یک ارگان دولتی در مواردی مانند قتل، جنایت و سرقت و یا مبارزه با مواد مخدر با برخورد ایضایی و انتظامی در برابر اخلال‌گران و قانون‌شکنان می‌ایستد، موظف است با هنجار‌شکنان فضای فرهنگی جامعه نیز به شدت برخورد کند، چرا که این افراد با اهداف ضد انقلابی در جامعه جولان می‌دهند.

یادی از تاریخ

«جشن تیرگان چیست»

جشن تیرگان که بسیار فرخنده و مبارک است داستان دلکشى دارد و راهنماى مطالب سودمند علمى و ادبى مى‌باشد، در تیر ماه است.

در اول تیرماه افراسیاب تورانى بر ایران غلبه کرد و سپاهیان ایران را در طبرستان محاصره نمود و ایرانیان از این واقعه غمگین شدند و آن روز را عزا گرفتند. از آن روز به بعد، اول تیرماه را عزاى ملى نامیدند. روز سیزدهم ایران و توران صلح‌نامه‌اى نوشتند که بسیار به‌ نفع ایران تمام شد و ایرانیان براى نجات منوچهر و سپاهیانش از دست تورانیان جشن گرفتند و شادى کردند و بدین وسیله جشن تیرگان داراى فضیلت دیگرى نیز گردید.

پلوتارک یونانى مى‌نویسد:

از زمان قدیم هم ایرانیان مى‌دانستند که تیر (تشتر) ستاره شعرى یمانى است. مورخ نام‌برده آشکارا به ستوده شدن این ستاره در نزد ایرانیان اشاره مى‌کند.

باید دانست که تشتر یا تیر همیشه در افق دیده نمى‌شود. تابستان و به‌خصوص امرداد و شهریورماه اوقات جلوه کار تشتر است. در تیرماه یعنى ماهى که به‌ نام تشتر است این ستاره طلوع مى‌کند. در آخر ماه مزبور طرف صبح در آسمان دیده مى‌شود، به‌ ویژه در ماه بعد آن، پیش از آمدن خورشید بسیار باشکوه در طرف مشرق مى‌درخشد. در بحبوحه تابستان که دل خاک از تشنگى له‌له مى‌زند، گیاهان سوخته و درختان پژمرده و مردم چشم به بخشایش ایزدى و باران رحمت مى‌دوزند. تشتر مانند پیک خدایى سر از گریبان افق به‌ در مى‌کند و مژده رحمت مى‌رساند.

3

جشن مقدس تیرگان در زمان قدیم میان ایرانیان شکوه و جلال زیاد داشته، خوشبختانه امروز هم احترام سابق آن در میان زرتشتیان محفوظ است. این جشن داراى فلسفه علمى، ادبى، تاریخى و نجومى است. جشن تیرگان وابسته به فرشته تیر و ستاره تیر است که داستان آن بیان شد. این جشن مقدس علاوه بر فضایلى که از لحاظ ارتباط با فرشته و ستاره تیر دارد از نقطه‌نظر داستان بزرگ تاریخى نیز که یادآور فداکارى آرش کمانگیر است داراى فضیلت و احترام مى‌باشد.

درباره فلسفه تیرروز نوشته‌اند که در زمان فیروز جد انوشیروان چند سالى باران نیامد و مردم در خشکسالى بودند. فیروز به آتشکده پارس رفت و دعا کرد در این روز باران زیاد آمد، از آن روز به بعد در میان ایرانیان رسم بود که به‌یاد آمدن باران به‌هم آب مى‌پاشیدند.

حوادث

«زنده شدن کودک فیلیپینی در مراسم خاکسپاری‌اش»

دختربچه سه ساله فیلیپینی که فوت او تایید شده بود در مراسم خاکسپاری‌اش به هوش آمد و زنده شد.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام مقامات داخلی فیلیپین این دختر بچه که به گفته پزشکان به دلیل تب بالا فوت کرده بود و بررسی‌های پزشکی صحت آن را تایید می‌کرد، در حین مراسم خاکسپاری‌اش سرخود را تکان داد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت نیوز،‌ رییس‌پلیس فیلیپین که وقوع این حادثه را تایید کرده بود از انتشار هویت کودک خودداری کرد.

4

«بازی با جان دختر خردسال توسط دامپزشک»

دخترک چهارساله مبتلا به فلج مغزی که از روستایی در کردستان برای درمان توسط یک دامپزشک به تهران منتقل شده بود، به خاطر جهیدن سوزن به مری و حلقش در یک‌قدمی مرگ قرار گرفته بود که پس از انتقال به بیمارستان و انجام عمل جراحی نفسگیر، با تلاش پزشکان نجات یافت.

به گزارش ایسنا، به نقل از «شفا آنلاین»، نماینده اداره بازرسی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: این کودک که از بیماری مغزی رنج می‌برد، چند روز قبل توسط والدینش از استان کردستان به پایتخت منتقل شده تا از سوی یک دامپزشک که به طور غیرقانونی در زمینه طب سوزنی فعالیت می‌کند، درمان شود. دامپزشک نیز پس از ویزیت بیمار به خانواده این دختر گفته که فرزندشان با طب سوزنی درمان خواهد شد. بعد هم از پدر بیمار خواسته که مبلغ هشت میلیون و چهار‌صد هزار ریال به عنوان حق ویزیت و درمان پرداخت کند تا درمان شروع شود.

به گفته نماینده بازرسی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز هم دخترک تحت درمان طب سوزنی از سوی این دامپزشک قرار گرفته است، اما هنوز دقایقی از شروع سوزن‌گذاری نگذشته بوده که ناگهان یکی از سوزن‌ها که روی لب دخترک قرار داشته به داخل گلویش پریده و کودک نیمه‌جان بلافاصله به بیمارستان منتقل شده است. پزشکان نیز پس از بررسی‌های لازم فورن دختر کوچک را به اتاق عمل منتقل کرده و تلاش برای نجات وی آغاز شده است. سرانجام پس از عمل جراحی سخت و نفسگیر، سوزن قبل از ورود به ریه دخترک بیرون کشیده شده و او از مرگ حتمی نجات یافته است.

به گفته این کارشناس، دامپزشک متخلف بدون هیچ‌گونه مدرک معتبر در امور پزشکی، خود را متخصص طب سوزنی دارای مدرک از کشور کانادا معرفی کرده است، در حالی‌که مدرک تحصیلی‌اش دامپزشکی است و به هیچ عنوان حق دخالت در این امور را نداشته است اما طی چند سال اخیر و با تبلیغات گسترده درآمدهای کلانی نیز به جیب زده است.

استاتوس

موضوع برنامه این هفته در خصوص خبر تنوری برنامه است، آیا از دیدگاه شما منع حضور کاری زن‌ها در مشاغل دفتری کار درستی است، در قرن ٢١ و جایی که به آن ٢٠١۴ گفته می‌شود؟

نظرات خود را مانند یک استاتوس برای ما کامنت کنید، تا در برنامه آینده به برترین استاتوس از دید شما بپردازیم.

مطالب مرتبط

آیا نمایندگان مجلس واقعن نماینده مردم ایران هستند

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,