Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
بخش‌های مشترکی از سنت‌های دینی

«گزیده‌ای از سخن‌رانی پرزیدنت اوباما در ضیافت سالانه افطار در کاخ سفید»

2014 July 17

گزارش / رادیو کوچه

منبع: صفحه وزارت خارجه آمریکا

 

هرساله، مراسم افطار ما فرصتی است برای پیوستن به حلقه دوستان قدیمی و جدیدمان و جشن گرفتن تنوع بی‌نظیر ملتمان.

امشب، ما سنت‌های یکی از دین‌های بزرگ دنیا را گرامی می‌داریم. برای مسلمانان، رمضان زمانی برای تامل و یادآوری این موضوع است که نظم و انضباط و ازخودگذشتگی گوهر وجودی دین است. و برای همه ما، دینمان هرچه باشد، رمضان یادآوری این موضوع است که ما چقدر به هم نزدیکیم. ارزش‌هایی چون صلح و نیکوکاری، اهمیت خانواده و جامعه؛ این‌ها ارزشهای جهانی هستند. فرمان محبت به دیگری، حمایت از عدالت و مراقبت از فرودستان؛ این‌ها بخش‌های مشترکی از سنت‌های دین‌مان است.

امشب، ما را به یاد مسئولیت‌هایمان نسبت به یک‌دیگر در داخل و همچنین فرای مرز‌هایمان می‌اندازد. حتا درحالی که ما نکات مشترکات‌مان را گرامی می‌داریم، می‌دانیم که گوشه گوشه‌های بسیاری از دنیا ما شاهد خشونت و وحشت از آنانی هستیم که به جای آباد کردن، نابود می‌کنند. اکنون مخصوصنخاورمیانه در دوران سختی به سر می‌برد. در سوریه، رژیم اسد به بی‌رحمی علیه مردم سوری ادامه می‌دهد و بنابراین ما به کمک به مردم سوریه ادامه می‌دهیم تا دربرابر اسد بایستند و از این بحران انسانی عبور کنند و افراطیون را به عقب برانند. در عراق، جایی که حملات داعش علیه غیرنظامیان و تخریب مکان‌های دینی در جستجوی دامن زدن به آتش تنش‌های فرقه‌ای است، ما هم‌چنان در پی دولت جدیدی هستیم که بتواند عراقی‌ها را متحد کند و به تمام جوامع داخل عراق نشان دهد که آن‌ها می‌توانند از طریق فرایندی سیاسی آرمان‌هایشان را پیش ببرند.

obama

در موضوعی جداگانه، تصاویری که از غزه و اسراییل به دست می‌رسد، قلب انسان را به درد می‌آورد. مردم این‌جا در ایالات متحده عمیقندرباره آن‌چه اکنون آن‌جا اتفاق می‌افتد نگران هستند، و من می‌دانم اظهارنظرات شدیدی به همراه اختلاف نظرات درباره این که ما چطور می‌توانیم پیش برویم وجود دارد که این خود بخشی از دموکراسی آمریکایی ما است. ما از این مناظره استقبال می‌کنیم.

هدف ما صلح و امنیت برای اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها بوده و هم‌چنان خواهد بود.

پس امشب، درحالی که ما جمع شده‌ایم تا رمضان را جشن بگیریم، بیایید بار دیگر تعهدات‌مان را نسبت به یک‌دیگر تجدید کنیم. بیایید خودمان را- به عنوان یک فرد و یک ملت- متعهد کنیم تا به دنبال صلحی باشیم که برای دنیای‌مان می‌خواهیم. و بیایید به خاطر داشته باشیم دین‌مان هرچه باشد، ما خدمت‌گزاران خداوند هستیم که برای مراقبت از برادران و خواهران‌مان فراخوانده شده‌ایم.

ما به مسلمانان سراسر کشور خوش آمد می‌گوییم. من از همه شما برای حضورتان در این‌جا تشکر می‌کنم. رمضان مبارک.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,