شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
خبرهای ورزشی

 «والیبال ایران با شکست برزیل تاریخ‌ساز شد»

۱۳۹۳ تیر ۲۸

خبر / رادیو کوچه

 

تیم‌ملی والیبال ایران با پیروزی مقابل تیم اول رده‌بندی جهان برای نخستین بار در تاریخ، کنار برزیل به جمع چهار تیم بر‌تر لیگ جهانی صعود کرد و روسیه حذف شد.

به گزارش ایسنا، تیم‌ملی والیبال ایران که برای صعود به نیمه‌نهایی نیاز به حداقل دو امتیاز شد با نتیجه ۳بر یک و امتیازهای ۲۵-۲۱، ۲۵-۱۹، ۲۳-۲۵و ۲۸- ۲۶پیروز شد و با ۴امتیاز و با اقتدار به عنوان سرگروه به نیمه‌نهایی رفت.

پیش از این در دور مقدماتی این دو تیم چهار بار به مصاف هم رفته بودند و هر کدام دوبار یک‌دیگر را شکست داده بودند. برزیل با پیروزی ۳بر یک مقابل روسیه در روز گذشته، صعودش را به جمع چهار تیم بر‌تر مسابقات قطعی کرده بود، اما روسیه برای صعود نیاز به باخت ایران داشت، اتفاقی که البته رخ نداد.

بازیکنان دو تیم از حدود یک ساعت قبل از شروع مسابقه در سالن به گرم کردن پرداختند. هم‌چنین بخش قابل توجهی از جایگاه تماشاگران در اختیار تماشاگران ایرانی بود. فریادهای ایران، ایران فضای سالن را پر کرده بود.

تیم‌ملی والیبال ایران با پیراهن سرخ و با ترکیب سعید معروف، سید‌محمد موسوی، مجتبی میرزاجانپور، امیر غفور، فرهاد قائمی و فرهاد ظریف به میدان رفت. هم‌چنین برزیلی‌های زرد‌پوش هم در شروع این دیدار بازیکنانی چون لوکارلی، ساتکامپ، رزنده، کاربونرا، والاس دسوزا، لوکاس و ماریو حونیور را در اختیار داشتند.

1

ست نخست: ۲۵ -۲۱ایران

برزیل از‌‌ همان دقایق ابتدایی بازی کار را پر فشار آغاز کرد. «عادل غلامی» خیلی زود ارزش‌هایش را ثابت کرد و نشان داد برزیل روی کار سرعتی هم‌چنان آسیب‌پذیر است. تا سه امتیاز کار مساوی پیش رفت. اما تمرکز روی آبشارهای قدرتی ساتکامپ و انسجام در دفاع روی تور در ادامه روند بازی را به سود برزیل پیش برد. «لوکارلی» با پروازهای بلند و سرویس‌های فنی خود اختلاف امتیاز‌ها را با ایران بیشتر می‌کرد. برزیل وقت استراحت فنی را ۸بر ۵واگذار کرد. کواچ با بازیکنانش صحبت کرد. «سعید معروف» در این مسابقه هم بیشتر پاس‌هایش را برای غفور می‌فرستاد.

«مجتبی میرزاجانپور» با سرویس‌های تماشایی خود بار‌ها دریافت برزیل را ناکام گذاشت. کاملن مشخص بود که معروف هم‌چنان از آسیب‌دیدگی رنج می‌برد او دقت همیشگی را در ارسال پاس‌هایش نداشت. برناردو رزنده مثل همیشه در کنار زمین داد و فریاد می‌کرد. والاس از منطقه چهار حملات کوبنده‌ای داشت اما در مقابل دفاع سه نفره ایران حرفی برای گفتن نداشت. اشتباه او بازی را در امتیاز ۱۴به تساوی کشاند. دفاع روی تور عالی از «عادل غلامی» ایران را به امتیاز ۱۵رساند. بلافاصله سرمربی برزیل وقت استراحت گرفت. ساتکامپ شلاقی سرویس می‌زد. امیر غفور با تمام توان آبشار‌هایش را به زمین برزیل می‌فرستاد. او دو‌بار اسپک خود را به صورت لوکارلی کوبید. بازبینی تصاویر ویدیویی یک امتیاز به برزیل داد. «فرهاد قائمی» سرانجام در امتیاز ۱۹سرویس‌های تماشایی خود را به نمایش گذاشت تا دریافت کننده‌های حریف نتوانند کاری از پیش ببرند.

ست دوم: ۲۵ – ۱۹ایران

برزیلی‌ها در آغاز ست دوم سه سرویس متوالی را خراب کردند. همین موضوع موجب شد که روند بازی به سود ایران جریان داشته باشد. ایران از منطقه دو و چهار حملات کوبنده و موثری داشت. اما در کارهای سرعتی خیلی موفق نبود. برزیلی‌های میانه تور را با دفاع سه نفره بسته بودند که پایپ‌های میرزاجانپور جواب ندهد. غلامی ‌‌نهایت بهره را از کارهای ترکیبی می‌برد. کاربونرا دریافت‌های خوبی داشت. همین موضوع موجب می‌شد رزنده پاس‌های خوبی برای لوکارلی بسازد و امتیاز بگیرد. ایران با اختلاف یک امتیاز وقت استراحت فنی نخست را به سود خود تمام کرد.

2

بازیکنان ایران با روحیه بالا نبض بازی را در دست داشتند. تماشاگران ایرانی حاضر در سالن لحظه‌ای از تشویق ایران کوتاه نمی‌آمدند. محمد موسوی، دسوزا را دفاع کرد و ایران را به سه امتیاز برتری رساند. برزیل روی پاس‌های کوتاه راحت امتیاز می‌گرفت. ایران در ست دوم مدیون دریافت‌های تماشایی فرهاد قائمی بود. حملات میرزاجانپور هم‌چنان ایران را با اختلاف سه امتیاز برتری پیش می‌برد. سعید معروف اما توپ برگشتی را با یک آبشار طلایی به امتیاز تبدیل کرد و ایران را به امتیاز ۱۶رساند. برناردو رزنده داد می‌زد و با دست به صورتش می‌کوبید. حتا سرویس‌های اولیویرا هم نمی‌توانست برزیل را به بازی برگرداند. قائمی و غفور از منطقه دو راحت آبشار می‌زدند. ریکاردو نمی‌توانست در آن منطقه خوب دفاع کند. هر دو تیم در امتیاز ۲۰اشتباه زیادی در سرویس داشتند. سرمربی رزنده وقت استراحت گرفت تا از آماج حملات ایران بکاهد. حملات غفور و قائمی از منطقه دو چهار ادامه داشت. رزنده باز هم وقت استراحت گرفت. فریادهای ایران ایران در سال نلسون ماندلای فلورانس بی‌امان تکرار می‌شد. تشکری با سرویس‌های تماشایی خود برزیل را به زانو درآورد. ایران ۲۵بر ۱۹ست دوم را هم برد تا تنها یک ست دیگر برای پیروزی و صعود به مرحله نیمه‌نهایی لازم داشته باشد.

ست سوم: ۲۵- ۲۳برزیل

اشتباه در سرویس مهم‌ترین نکته در ست سوم بازی بود. حساسیت زیاد مسابقه برای دو تیم موجب شده که در این ست آمار اشتباه در سرویس زیاد شود. حالا سعید معروف پاسور تیم‌ملی والیبال سعی می‌کرد تا هم‌چنان دور از دست دفاع روی تور مهاجمان ایران را تغذیه کند. ایران با چهار مهاجم کار می‌کرد. تشخیص اسپکر اول ایران برای دفاع برزیل مشکل بود. با این حال عجله بازیکنان ارن در حمله موجب شد تا برزیل وقت استراحت فنی را به سود خود تمام کند. برزیلی‌ها با اختلاف یک امتیاز جلو بودند. اما خطای لورکارلی بازی را در امتیاز ۹به تساوی کشاند. رزنده لوکاس ادواردو را در ست سوم به میدان فرستاده بود. او کلیدی‌ترین بازیکن زرد‌پوشان در این مسابقه بود. مجتبی میرزاجانپور خیلی خوب آبشار می‌زد. جای خالی‌های او بار‌ها بازیکنان برزیل را به زانود در می‌آورد.

در حالی‌که کار در امتیاز ۱۱مساوی پیش‌ می‌رفت، چند اشتباه سهوی در دریافت برزیا را سه امتیاز جلو انداخت. کواچ بالاخره وقت استراحت گرفت. او و رحمان محمدی‌راد با ملی‌پوشان صحبت کردند. سعید معروف با یک جای خالی تماشایی یک امتیاز را جبران کرد. اما دسوزا که نمی‌خواست تیمش دست خالی این مسابقه را تمام کند، بلافاصله یک آبشار کوبنده را در زمین ایران نشاند. دفاع سه نفره ایران شکستنی نبود. برزیل ۱۶بر ۱۴وقت استراحت فنی دوم را برد. تماشاگران ایرانی حاضر در سالن یک صدا تیم ایران را تشویق می‌کردند. رزنده باز هم اولیورا رافائل را به میدان فرستاد. او خوب سرویس می‌زد. در مقابل کواچ آرمین تشکری را به میدان فرستاد، اما سرویس او به آنتن برخورد کرد. برزیلی‌ها بر خلاف دو ست قبل قدر برتری خود را دانستند و این ست را با نتیجه ۲۵بر ۲۳به سود خود پایان دادند.

3

ست چهارم: ۲۸ -۲۶ایران

بازیکنان ایران می‌دانستند که اگر در این ست پیروز شوند به عنوان تیم اول از گروه صعود خواهند کرد. هیچ‌یک از دو تیم نمی‌خواستند در ست چهارم ریسک کنند. بازی با احتیاط در دستور کار بود. امیر غفور مهاجم اول ایران در ست چهارم کار سختی داشت. سه دفاع مستحکم برزیل اجازه نمی‌دادند که او به راحتی کار کند. بازی با اختلاف یک امتیاز برای هر دو تیم پیگیری می‌شد. دریافت‌های ضعیف اجازه نمی‌داد معروف پاس‌های خوبی را برای اسپکرهای ایران بفرستد. او تنها به پاس‌های بلند برای غفور اتکا کرده بود. ۸بر ۷برزیل ست نخست را برد. اما به تدریج برزیل برتری خود را به ایران تحمیل کرد. چند اشتباه فردی در توپ‌های برگشتی کافی بود که ایران سه امتیاز عقب بیفتد. بازیکنان ایران خیلی در سرویس پر‌اشتباه بودند. غفور و میرزاجانپور توپ خود را به اوت زدند. برزیل با دو امتیاز برتری هم‌چنان در حاشیه امنیت بود. آرمین تشکری با دفاع خوب خود ویسیتو نووس را مهار کرد. سرانجام ایران به یک قدمی برزیل رسید. اما باز هم نووس بود که برای برزیل امتیاز گرفت. برزیل ۱۶بر ۱۴وقت استراحت نیمه را به سود خود تمام کرد. مجتبی میرزاجانپور از منطقه چهار حملات طلایی داشت. بازی خوب او باز هم اختلاف را به عدد یک رساند.

رزنده وقت استراحت گرفت. ادواردو لوکاس مهره تعویضی برزیل راحت امتیاز می‌گرفت. او و میرزاجانپور به عنوان دو بازیکن هم‌پستی بیشترن نقش‌آفرینی را در این دقایق ایفا می‌کردند. کواچ رضا قرا را به جای غفور به میدان فرستاد. سرویس خوب او با دفاع تماشایی بازیکنان ایران کار را به تساوی ۱۹بر ۱۹کشاند و ایران در ادامه دو امتیاز دیگر گرفت تا رزنده از خشم به خود بپیچد. برتری ۲۲بر ۲۰در صورتی‌که ایران فقط امتیازهای حمله‌اش را دریافت می‌کرد برای پیروزی کافی بود، اما برزیلی‌ها که بازی را از دست رفته می‌دیدند به سرویس‌های ریسکی روی آوردند و لوکارلی توانست با سرویس خوب دفاع ایران را به هم بریزد. بازی در امتیاز ۲۳مساوی و کار بسیار حساس شده بود. دو تیم یک امتیاز دیگر به دست آوردند تا بازی در امتیاز طبیعی ۲۵به پایان نرسد. ایران سرانجام در امتیاز ۲۸بر ۲۶به پیروزی رسید.

ایران با این پیروزی ۴امتیاز شد و بالا‌تر از برزیل به عنوان تیم اول راهی مرحله نیمه‌نهایی شد تا در مرحله بعد با تیم دوم گروه دیگر که احتمالن آمریکا خواهد بود، دیدار کند. روسیه با وجود برتری برابر ایران از رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی بازماند. ارزش کار ملی‌پوشان زمانی بیشتر مشخص می‌شود که ایران در این گروه با تیم‌های برزیل و روسیه هم‌گروه شده بود. دو تیمی که در رده‌بندی جهانی در رده‌های اول و دوم قرار دارند و در سال‌های اخیر تمام فینال‌های ممکن مانند فینال لیگ جهانی و المپیک را برگزار کرده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,