Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
یا مسلمان شوید یا جزیه بدهید

«خروج مسیحیان موصل از این شهر پس از اتمام ضرب‌الاجل داعش»

2014 July 19

خبر / رادیو کوچه

 

پس از پایان مهلت ٢۴ ساعته داعش به مسیحیان شهر موصل برای مسلمان شدن، پرداخت جزیه و یا ترک این شهر، شهروندان مسیحی موصل شروع به ترک خانه و کاشانه خود کرده‌اند.

به گزارش وب‌سایت خبری «خندان» گروه دولت اسلامی موسوم به داعش که شهر موصل عراق را در کنترل دارد، بعد از ظهر جمعه هجدهم ژوئیه با انتشار بیانیه از مسیحیان این شهر خواسته بود تا برای نجات خود یا اسلام بیاورند و یا جزیه بپردازند و یا این‌که شهر را ترک کنند.

مبلغی که داعش به عنوان جزیه تعیین کرده ٢۵٠ دلار سالیانه برای هر فرد مسیحی است و در صورتی هم که بخواهند شهر را ترک کنند حق ندارند هیچ چیزی از وسایل و یا اموال خود را به همراه خود ببرند.

mwsel

بنابه این گزارش، پیام  داعش که به صورت  بیانیه‌ای پس از پایان نماز روز جمعه، توسط اعضای این گروه میان مردم موصل و حومه آن منتشر شده بود، به مسیحیان هشدار داده که اگر از پرداخت جزیه  یا اسلام آوردن سر باز زنند کشته خواهند شد.

بنابه همین گزارش، هم‌چنین بر روی دیوار تعدادی از خانه‌های موصل حرف نون (ن) به معنای نصرانی و بر روی بعضی دیگر حرف (ر) به معنای رافضی یعنی شیعه نوشته شده است، تا مسیحیان و شیعه‌های این شهر شناخته شوند.

بنابر این گزارش لوئیس ساکو اسقف مسیحیان کلدانی، در تماس با خبرگزاری فرانسه با بیان این‌که بیش از ٣٠ کلیسا در موصل وجود دارد که تاریخ آنها به ١۵٠٠ سال پیش بر می گردد، گفته است که برای اولین بار در تاریخ عراق شهر موصل به این شکل از مسیحیان خالی می شود.

لویس ساکو در باره وضعیت کنونی مسیحیان موصل گفت: تعداد زیادی از خانواده های آواره مسیحی در حال حاضر برای نجات جان خود به سمت دهوک و اربیل در اقلیم کردستان حرکت کردند.

گفتنی است که حکومت اقلیم کردستان از زمان آغاز بحران در مناطق سنی نشین استان الانبار تاکنون هزاران آواره از این مناطق را پناه داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,