Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
براساس اعلام مرکز آمار ایران

«کرمانشاه بیکار، تهران پرجمعیت؛ سیستان و بلوچستان کم‌سواد»

2014 July 20

گزارش / رادیو کوچه

منبع: ایلنا

 

براساس اعلام مرکز آمار ایران میزان جمعیت کشور ۷۷میلیون و ۱۴۹هزار و ۶۶۹نفر اعلام شده است همچنین، در آمار گیری فوق میزان نرخ بیکاری کشور ۱۰. ۵درصد، نرخ رشد جمعیت ۱. ۲۹درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۵. ۴درصد و نرخ باسوادی ۸۴. ۷۵اعلام شده است.

براساس اعلام مرکز آمار ایران میزان جمعیت کشور ۷۷میلیون و ۱۴۹هزار و ۶۶۹نفر اعلام شده است همچنین، در آمار گیری فوق میزان نرخ بیکاری کشور ۱۰. ۵درصد، نرخ رشد جمعیت ۱. ۲۹درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۵. ۴درصد و نرخ باسوادی ۸۴. ۷۵اعلام شده است. این در حالی است که بر اساس تصمیمات مسئولین سیاست افزایش جمعیت اتخاذ شده است و مجلسی‌ها به دنبال یافتن راه‌های مختلف برای اجرایی کردن این سیاست هستند.

البته این تصمیم مقامات ارشد از این منظر که کشور با کمبود جمعیت مواجه است و برای بقا نیاز به سیاست‌های افزایش جمعیتی دارد می‌تواند درست باشد اما مطمئنا هر تصمیمی تنها در یک جمله خلاصه نمی‌شود و ابتدا باید بسترهای لازم از جمله اشتغال و درآمد، خدمات درمانی، محیط زیست و توسعه اقتصاد کشور مهیا شود همچنین، بر اساس تحقیقاتی که ناسا انجام داده است ایران تا ۳۰سال آینده از یک منطقه نیمه خشک به یک منطقه خشک تبدیل می‌شود و بر اساس پیش‌بینی این مرکز تحقیقاتی ایران توانایی خود را در کشت محصولات کشاورزی از دست خواهد داد و به وارد کننده صرف کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی تبدیل خواهد شد که این مهم باید مدنظر تصمیم گیران کلان کشور قرار گیرد.

iranmap

با این اوصاف مسئولان باید در خصوص هرگونه تصمیم گیری تمامی جنبه‌های لازم را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند چرا که در شرایط کنونی که خانواده‌ها از عهده هزینه‌های یک فرزند هم برنمی‌آیند چگونه می‌توانند مایحتاج اولیه ۲تا ۳فرزند را تهیه کنند؟

براین اساس برای بررسی دقیق این مهم به سایت مرکز آمار مراجعه کرده‌ایم تا اطلاعات لازم به تفکیک هر شهر را از لحاظ وضعیت اشتغال، جمعیت، سواد و میزان مشارکت اقتصادی را طبقه‌بندی کرده و مشاهده کنیم که چه شهرهایی دارای بیشترین پتانسیل برای افزایش جمعیت هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا بر اساس اعلام مرکز آمار کرمانشاه، لرستان، گیلان وکهگیلویه‌ و بویراحمد ۴استانی هستند که بیشترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند همچنین کرمان، یزد، سمنان و خراسان جنوبی دارای کمترین نرخ بیکاری هستند.

کرمانشاه دارنده رتبه اول بیکاری در کشور

براساس همین امار استان کرمانشاه با یک میلیون و ۹۴۵هزار و ۲۲۷نفر جمعیت با نرخ رشد بی‌کاری ۲۰. ۷درصدی جدول اولین رتبه بی‌کاری در کشور است، همچنین نرخ رشد جمعیت در این استان ۰. ۶۹درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۵. ۴درصد و نرخ باسوادی ۸۱. ۷۲درصد برآورد شده است. همچنین استان لرستان با یک میلیون و ۷۵۴هزارو ۲۴۳نفر جمعیت و ۱۹. ۸درصد نرخ بی‌کاری در جایگاه دوم قرار گرفته‌ است و براساس اعلام نرخ رشد جمعیت این استان ۰. ۴۴درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۳. ۳درصد و نرخ باسوادی ۸۰. ۴۴درصد است.

kermanshah

بر اساس اعلام مرکز آمار، گیلان با ۱۹درصد بیکاری سومین استان ازمیان ۳۱استان است که بیشترین نرخ بی‌کاری را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که جمعیت گیلانی‌ها نیز به نسبت دو استان دیگر بیشتر است بطوری که اکنون ۲میلیون و ۴۸۰هزار و ۸۷۴نفر را در دل خود جای داده است. همچنین نرخ رشد جمعیت در گیلان۰. ۶۲درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۶. ۹درصد و نرخ باسوادی ۸۴. ۲۹درصد است.

اما سکوی چهارم با ۱۷. ۹درصد نرخ بیکاری به کهگیلویه‌ و بویراحمد اختصاص یافته است که جمعیتی حدود یک سوم استان کرمانشاه را در خود جای داده است و تعداد جمعیت آن حدود ۶۵۹هزار نفر است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این استان ۰. ۷۶درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۲۸. ۷درصد و نرخ باسوادی در این استان ۸۱. ۹۱درصد است.

کرمانی‌ها در صدر رتبه کمترین نرخ بیکاری

گفتنی است استان کرمان در حالی با ۵. ۲درصد کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است که تعداد جمعیت این استان با ۲میلیون‌ و ۹۳۸هزارو ۹۸۸نفر از چهار استانی که بالا‌ترین نرخ بی‌کاری را دارند بیشتر است همچنین نرخ رشد جمعیت این استان ۲. ۷درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۵. ۲درصد و نرخ باسوادی ۸۲. ۲۰درصد اعلام شده است.

استان یزد با یک میلیون و ۷۴هزار و ۴۲۸نفر و نرخ بیکاری ۵. ۶درصد، نرخ رشد جمعیت ۱. ۶۳درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۴. ۲و نرخ باسوادی ۸۷. ۷۸درصد دومین استان از لحاظ تعداد درصد بیکاری شناخته شده است.

kerman

بر اساس این گزارش، نرخ بی‌کاری در استان سمنان ۶درصد اعلام شده است و تعداد جمعیت این استان ۶۳۱هزار و ۲۱۸نفر، نرخ رشد جمعیت ۱. ۳۷درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۷. ۳درصد و نرخ باسوادی ۸۸. ۴۰درصد است.

همچنین خراسان شمالی با ۶. ۷درصد نرخ بی‌کاری چهارمین استان از نظر کمترین میزان بیکاری شناخته شده است و تعداد جمعیت این استان نیز ۶۶۲هزار و ۵۳۴نفر، نرخ رشد جمعیت ۰. ۸۱درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۵. ۲و نرخ باسوادی استان فوق ۸۲. ۴۸درصد اعلام شده است.

تهرانی‌ها در صدر جداول بیشترین میزان جمعیت و نرخ باسوادی قرار دارند

بدون نیاز به آمارگیری هم بر همه مبرهن است که استان تهران با یک اختلاف فاحش گوی سبقت را از دیگر استان‌ها در میزان جمعیت ربوده است و بر اساس اعلام مرکز آمار جمعیت این استان ۱۲میلیون و ۱۸۳هزار و ۳۹۱نفر برآورد شده است و علاوه بر پرجمعیت‌ترین استان با ۹۰. ۴۶درصد نرخ باسوادی، باسواد‌ترین استان کشور نیز به حساب می‌آید همچنین، نرخ رشد جمعیت تهران ۱. ۴۴درصد، نرخ بیکاری ۷. ۳درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ۳۳. ۷درصد اعلام شده است.

tehran

همچنین خراسان رضوی با حدود ۶میلیون نفر رتبه دوم را در پرجمعیت‌ترین استان کشور دارد و نرخ بیکاری در آن ۹. ۷درصد، نرخ رشد جمعیت ۱. ۴۰درصد، نرخ مشارکت اقتصادی ۳۶درصد و نرخ باسوادی ۸۶. ۳۰درصد است.

گفتنی است استان ایلام با ۵۵۷هزار و ۵۹۹نفر کم جمعیت‌ترین استان کشور است و میزان نرخ بیکاری در این استان ۱۱. ۱درصد اعلام شده است و سمنان با ۶۳۱هزار و ۲۱۸نفر از لحاظ کم‌جمعیت‌ترین استان کشور در رتبه دوم قرار دارد و کهگیلویه و بویر احمد با ۶۵۸هزار و ۶۲۹نفر و نرخ بی‌کاری۱۷. ۹درصدی در رتبه سوم و خراسان جنوبی با ۶۶۲هزارو ۵۳۴نفر و ۶. ۷درصد نرخ بیکاری رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

سیستان محروم در صدر جدول استان‌های بی‌سواد

balochstan

بر اساس اعلام مرکز آمار استان سیستن‌وبلوچستان با ۲۸. ۴۴درصد، بی‌سواد‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است و استان کردستان با ۲۲. ۳درصد بی‌سواد در جایگاه دوم قرار گرفته است و ۱۹. ۵۶درصد از جمعیت استان لرستان نیز فاقد سواد هستند آخرین رتبه بی‌سوادی در اختیار استان اردبیل با ۱۹. ۲۳درصد نرخ بی‌سوادی قرار دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,