شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
استاتوس

«ایران دومین کشور غمگین جهان»

۱۳۹۳ مرداد ۰۱

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

با چهاردهمین برنامه استاتوس هم‌راه شما هستیم، برنامه‌ای که در آن از نظر آیت‌اله «مکارم‌» درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها تا کلاهبرداری با راه‌اندازی دفتر بیمه را برای شما بازگو خواهیم کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«ایران دومین کشور غمگین جهان»

مردم ایران حتا برای یک بازی خوب تیم‌ملی فوتبال که منجر به باخت هم شده است در کشور به شادی‌های دسته‌جمعی می‌پردازند که این رفتار نشانه کم بودن فرصت ابراز شادی دسته‌جمعی در کشور است. یکی از فواید ابراز شادی‌های دسته‌جمعی، انتقال احساسات شادی‌آور به دیگران است.

به گزارش سلامت نیوز؛ در سال ٢٠١٣ موسسه «گالوب» گزارشی مبنی بر بررسی وضعیت خشنودی و خوشحالی در بین صد و سی و هشت کشور منتشر کرد که بنا به این گزارش، عراق نخستین کشور غمگین جهان معرفی شده است. بعد از عراق، کشورهای ایران، مصر، یونان و سوریه به ترتیب به عنوان ناشادترین کشورهای جهان معرفی شدند.

در این نظرسنجی از افراد پرسیده بودند آیا در روز قبل از نظرسنجی، آنها احساس عصبانیت، فشار روحی، غم، درد جسمی و نگرانی داشته‌اند یا خیر. پس از جمع‌بندی پاسخ‌های مثبت به این پرسش‌ها، نتیجه‌گیری شد که مردم کدام کشورها بیشتر از بقیه ناشاد هستند.

1

گالوپ در خبری که از این نظرسنجی منتشر کرده، به ایرانیان حق داده تا احساس شادی نکنند و از بی‌کاری، نرخ بالای تورم و تحریم‌های جهانی به عنوان دلایلی نام برده که از نظر این موسسه می‌تواند در احساس نکردن شادی مردم ایران موثر بوده باشند. نکته قابل توجه درمورد این گزارش این است که آیا واقعن ایران پس از کشور عراق جزو ناشادترین کشورها است یا خیر، نکته‌ای که در این گزارش به نظر کارشناسان کشورمان می‌رسد این است که تحقیقات این گزارش علمی و مبتنی بر واقعیت نیست.

دکتر «رضا» دانشمند، روانپزشک در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که معیارها و میزان دقت رتبه‌بندی کشورهای غمگین دنیا از لحاظ علمی مشخص نیست، اظهار کرد: در این گزارش، آمار کشورهایی مانند عراق، لبنان، سوریه و مصر جزو کشورهای غمگین جهان نام برده شده‌اند که به دلیل شرایط ویژه پرتنش و وجود جنگ در این کشورها، این آمار قابل توجیه است، اما با توجه به این‌که ایران با هیچ جنگی روبه‌رو نیست و از شرایط امنی برخوردار است، میزان بالای غمگینی می‌تواند علل دیگری داشته باشد که نیازمند ارزیابی بیشتر است.

سوتی هفته

«نظر مکارم‌ درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها»

آیت‌اله «ناصر مکارم‌شیرازی» مرجع تقلید شیعه در پاسخ به استفتایی نظر خود را درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، متن پرسش و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

پرسش:

نظر «معظم‌له» در مورد حکم شرعی حضور زنان در ورزشگاه‌ها به عنوان تماشاچی چیست؟

makarmshirazi

پاسخ:

جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آنها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود، اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند، بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند به‌خصوص این‌که این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آنها ضرروتی ندارد.

حوادث

«کلاهبرداری با راه‌اندازی دفتر بیمه»

خواهر و برادری که با راه‌اندازی نمایندگی دفتر بیمه در پاکدشت، به بهانه صدور بیمه‌نامه‌های یک ساله مبالغی را از مشتریان دریافت کرده بودند، به بیست فقره کلاه‌برداری اعتراف کردند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، فرمانده انتظامی شهرستان پاکدشت گفت: در پی دریافت اخباری مبنی بر این‌که افرادی با راه‌اندازی نمایندگی یکی از بیمه‌ها و تحت پوشش قرار دادن خدمات بیمه‌ای از جمله بیمه سرمایه‌گذاری عمر، مبالغی را از متقاضیان به صورت نقدی دریافت و از پرداخت این مبالغ به حساب بیمه مرکزی خودداری و یا با تاخیر زیاد اقدام می‌کنند، موضوع در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات و امنیت قرار گرفت.

سرهنگ «فرهاد قدسی» گفت: از آنجا که احتمال سو‌استفاده مالی و ایجاد نارضایتی در بین افراد متقاضی وجود داشت، ماموران پس از تحقیقات گسترده و جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم و شناسایی هفت نفر از افرادی که در همین رابطه مبالغی را به این نمایندگی بیمه پرداخت ولی خدمات و یا سندی برای آنها صادر نشده بود را شناسایی کردند.

2

وی ادامه داد: با هماهنگی مقام قضایی و دعوت از بازرس بیمه مرکزی نمایندگی مربوطه مشخص شد این دفتر تخلفاتی از قبیل دریافت وجه نقد از مشتریان و عدم واریز آن به حساب بیمه مرکزی و یا واریز با تاخیر دو ماهه را داشته و در این بین مبالغی بین پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال را از بیست نفر از مشتریان دریافت کرده است.

سرهنگ قدسی افزود: دو نفر متصدی این دفتر بیمه که خواهر و برادر نیز بودند پس از تکمیل اسناد و مدارک موجود و تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

یادی از تاریخ

«پزشکی در ایران باستان»

وقتی در کاوش‌های شهر سوخته سیستان جمجمه‌ای کشف شد که نشان می‌داد پزشکان آنجا در پنج هزار سال پیش عمل جراحی می‌کرده‌اند، مهر تایید دیگری بر قدمت پزشکی در ایران باستان زده شد. آن‌طور که در شاهنامه آمده رستم که اهل سیستان بود، با روشی پیشرفته به دنیا آمد که امروزه در جهان به سزارین مشهور است. هزاران سال بعد در دوران اسلامی هم ایرانیان به دنبال کشف راه‌های تازه‌تری در جهان درمان و پزشکی بودند؛ چنان‌‌که در قرون وسطا کتاب‌های رازی و ابن‌سینا دست به دست در سراسر دنیا چرخید و ابن‌سین، پدر پزشکی جهان  نام گرفت.

اولین پزشکان ایران باستان روحانیان بودند که به نام مغان مشهورند. مغان در بخش غربی ایران قدیم یعنی سرزمین ماد زندگی می‌کردند. درمان بیماری‌های روحی و جسمی مردم کار آنها بود؛ هم پزشک بودند، هم روان‌پزشک. با ذکر و دعا و سرود،‌ روان‌پزشکی می‌کردند و با دارو و چاقو، پزشکی.

پزشکی در ایران قدیم به ٣ شاخه یا تخصص اصلی تقسیم می‌شد: دارو پزشکی (گیاه پزشکی)، جراحی (کارد پزشکی) و روان‌پزشکی. مادها در قدیم همسایه شرقی اروپایی‌ها بودند. اولین گیاهان دارویی از سرزمین ماد به غرب رفت و کلمه ماد (Media)  بعدها ریشه واژه «Medicine» در زبان‌های لاتین شد.

پزشکی ایرانیان چند تخصص فرعی هم داشت؛ چشم‌پزشکی (کحالی)، شکسته‌بندی (جباری/ ارتوپدی)، زایمان، حجامت (رگ‌زنی)، دام‌پزشکی، پزشکی قانونی (پزشکی دادیگ: داد به معنی قانون) و بیهوشی (هوش‌بری).

shahresokhteh

«رستم» چون نوزادی بزرگ و سنگین بود با زایمان طبیعی به دنیا نمی‌آمد و به کمک جراحی با بریدن شکم مادرش «رودابه» متولد شد. اروپایی‌ها همین داستان را برای سزار پادشاه روم می‌گویند و به همین خاطر این نوع عمل به سزارین مشهور است. سزارین در عربی به «عملیه القیصریه» یا عمل قیصری ترجمه شده (قیصر همان سزار است). فرهنگستان زبان فارسی «رستم‌زایی» را به جای سزارین پیشنهاد کرده است.

اولین بیمارستان‌های تاریخ در ایران و هند ساخته شدند. آنتیوخس دومین پادشاه سلوکی (٢۶١-٢۴۶پ.م) به درخواست اشوکا، پادشاه هند از سلسله مائوری، دستور داد که در سراسر ایران برای مردم و حتا چهارپایان بیمارستان بسازند.

در آن زمان شاخ حیوانات هم ابزار مکیدن خون بود. رگ‌زنی معمولن در حمام‌ها انجام می‌شد. قجرها زمان حجامت را برای قتل «امیرکبیر» در حمام باغ فین کاشان و زدن رگ او برای همین انتخاب کردند. نمونه این ابزار را هم  در موزه تاریخ پزشکی تهران و هم در موزه حمام گنجعلی‌خان کرمان و حمام باغ فین کاشان می‌توانید ببینید.

جمجمه‌ای کشف شده که متعلق به دختر ١٣ ساله‌ای است که ۴٨٠٠ سال پیش در شهر سوخته در سیستان زندگی می‌کرده. بیماری او باعث زیاد شدن فشار بر مغز می‌شده که برای درمان، جمجمه را سوراخ کرده‌اند. ترمیم استخوان‌ها نشان می‌دهد که دختر بعد از جراحی زنده مانده و عمل موفقیت‌آمیز بوده.

استاتوس

آخرین آیتم برنامه امروز مانند هفته گذشته در خصوص انتخاب شما از بهترین کامنت در رابطه با منع حضور کاری زن‌ها در مشاغل دفتری کار درستی است، در قرن ٢١ و جایی که به آن ٢٠١۴ گفته می‌شود، آقای «حنیفی» در این رابطه این‌طور نوشتند که: «در ایران به آن ٢٠١۴ نمی‌گویند و ١٣٩٣هستیم.»

اما موضوع برنامه این هفته در خصوص خبر تنوری برنامه است، آیا از دیدگاه شما ایران دومین کشور غمگین جهان است و چرا این جایگاه را به خود اختصاص داده است؟

نظرات خود را مانند یک استاتوس برای ما کامنت کنید، تا در برنامه آینده به برترین استاتوس از دید شما بپردازیم.

برنامه قبلی این مجموعه

زن‌ها دیگر حق کار کردن در مشاغل دفتری شهرداری را ندارند

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,