Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
انتخاب دومین رییس جمهور کرد در عراق

«دکتر فواد معصوم رییس جمهور عراق شد»

2014 July 24

خبر / رادیو کوچه

 

پارلمان عراق در پنجمین جلسه خود توانست تکلیف پست ریاست‌جمهوری این کشور را مشخص کند و بدین ترتیب «فواد معصوم» با اکثریت آرای نمایندگان رییس جمهور عراق شد، تا جانشین جلال طالبانی شود که برای دو دوره ۴ ساله مسؤولیت ریاست جمهوری عراق را برعهده داشت.

رسانه‌های خبری اقلیم کردستان روز پنج‌شنبه بیست و چهارم ژوئیه گزارش دادند، پنجمن جلسه پارلمان عراق با حضور ٢٢۶ تن از نمایندگان که برای انتخاب رییس جمهور برگزار شد، دکتر «فواد معصوم»، که از سوی ائتلاف کردها در پارلمان عراق برای تصدی پست ریاست‌جمهوری این کشور معرفی شده بود با ٢١١ رای موافق از مجموع ٢٢۶ رای به عنوان رییس جمهوری این کشورانتخاب شد.

کاندیدای دیگر پست ریاست جمهوری عراق حسین موسوی بود که تنها توانست ١٧ رای به دست بیاورد.

«فواد معصوم هورامی» در سال ۱۹۳۸در شهر کویه اقلیم کردستان به دنیا آمد. خانواده وی اهل روستای خرپان هورامان اقلیم کردستان است. وی در اوایل دهه ۵۰میلادی برای تحصیل به مصر رفت و مدرک دکترای خود را در رشته فلسفه به دست آورد.

foadmaasom

دکتر «فواد معصوم»،  پیش از پیوستن به حزب دموکرات کردستان در سال ۱۹۶۴عضو حزب کمونیست عراق بوده است. وی در سال‌های دهه ۶۰در علاوه بر فعالیت‌ها و مسئولیت‌های حزبیش در حزب دموکرات در دانشگاه‌های بغداد و بصره مشغول به تدریس بوده است.

«فواد معصوم» به دلیل آشنایی با دنیای عرب و داشتن رابطه با رهبران مصر در سال ۱۹۷۳از سوی «مصطفا بارزانی» رهبر وقت حزب دموکرات کردستان به عنوان نماینده وی در قاهره انتخاب شد و تا سال ۱۹۷۵به فعالیت خود در این سمت ماند.

پس ازشکست جنبش کردها در سال ۱۹۷۵، وی از حزب دموکرات جدا شد و در سال ۱۹۷۶به همراه جلال طالبانی و چندین چهره دیگر اتحادیه میهنی کردستان را تاسیس کردند.

گفته می‌شود که «جلال طالبانی» و «فواد معصوم» دارای رابطه‌ای حسنه هستند. «جلال طالبانی» وی را یکی از روشنفکران محبوب در میان اعضا و هواداران اتحادیه میهنی کردستان معرفی کرده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,