Saturday, 18 July 2015
16 July 2020
توسط نیروهای امنیتی ایران

«بازداشت تعدادی از فعالان مدنی یارسان در همدان»

2014 July 29

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای امنیتی ایران روز یک‌شنبه پنجم مرداد ماه، در شهر همدان با یورش به خانه «عین‌اله یاری» از فعالان مدنی این شهر وی را به همراه دو فرزندش به نام‌های «پگاه یاری» ٢٣ ساله و «امیرحسین یاری» که فقط ١۴ سال سن داشته است، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

یک منبع آگاه روز دوشنبه ششم مرداد ماه، ضمن اعلام این خبر به «رادیو کوچه» گفت، به فاصله اندکی پس از بازداشت آقای «یاری» و فرزندانش، در همدان، نیروهای امنیتی این شهر دو فعال دیگر یارسان به نام‌های «بحرعلی فرهادی» و همسر وی «سحرناز افروزی» را نیز بازداشت کرده‌اند، که تا کنون از سرنوشت و محل بازداشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

در همین رابطه، «سید امین عباس شاه ابراهیمی» یکی از اعضای هیات مشورتی یارسان به بخش کردی شبکه خبری «روداو» گفته است، افراد بازداشت شده در همدان از طرفداران هیات مشورتی یارسان هستند که مشغول تبلیغ برای گردهمایی روز پنج‌شنبه آینده نهم مرداد ماه، بودند که در سالگرد خودسوزی «محمد قنبری» برگزار می‌شود، بوده‌اند.

bazdasht

آقای «شاه ابراهیمی» همچنین گفته است بازداشت این افراد از سوی جمهوری اسلامی برای ترساندن و زهرچشم گرفتن از مردم یارسان صورت گرفته تا در این گردهمایی شرکت نکنند.

از سال گذشته تا کنون سه تن از مردم یارسان در پی بی‌احترامی به آیین یاری از سوی حکومت ایران اقدام به خودسوزی کرده‌اند که هر سه مورد منجر به مرگ شده است.

در طول یک سال گذشته فعالان مدنی یارسان اقدام به تشکیل جبهه‌ای ملی برای دفاع از حقوق مردم یارسان در مناطق کردنشین ایران در شهر کرمانشاه کرده‌اند به نام هیات مشورتی یارسان، که تا کنون چندین راهپیمایی و گردهمایی را سازمان‌دهی کرده است.

مطالب مرتبط

یکی دیگر از پیروان یارسان خود را به آتش کشید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,