Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
در منطقه قره باغ

«هشت سرباز جمهوری آذربایجان در درگیری با ارمنستان کشته شدند»

2014 August 02

خبر / رادیو کوچه

 

دولت جمهوری آذربایجان می‌گوید هشت سرباز این کشور در درگیری با نیروهای ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کشته شده‌اند.

به گفته وزیر دفاع جمهوری آذربایجان، درگیری زمانی پیش آمد که نیروهای ارتش این کشور از نیروهای ارمنستان خواستند به مرزهایی که تحت کنترل ارمنستان است بازگردند که این درخواست منجر به درگیری دو طرف شد.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز جمعه اول آگوست، ضمن اعلام این خبر نوشته است، این درگیری‌ها سه روز ادامه داشته و در روز جمعه شماری از سربازان جمهوری آذربایجان کشته شدند.

ارمنستان هنوز بیانیه رسمی در این‌باره صادر نکرده است اما یکی از مقام‌های نظامی ارمنستان به خبرگزاری فرانسه گفته نیروهای جمهوری آذربایجان قصد تجاوز به خاک ارمنستان را داشتند که منجر به درگیری شد.

nagorno_karabagh_soldie

بنابه همین گزارش، این مقام نظامی ارمنستان شمار کشته‌های جمهوری آذربایجان را بیش‌تر اعلام کرده است.

دو سال پیش هم در درگیری مشابهی پنج سرباز جمهوری آذربایجان و سه سرباز ارمنستان کشته شدند.

منطقه مورد مناقشه قره‌باغ علیا، از طرف جامعه جهانی جزئی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود اما تحت تسلط ارامنه ساکن این منطقه است.

تخمین زده می‌شود در جریان درگیری‌های دو طرف در فاصله سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ حدود ۳۰ هزار نفر کشته و یک میلیون نفر آواره شده باشند.

اکثریت جمعیت قره‌باغ علیا (ناگورنو قره باغ یا قره باغ کوهستانی) ارمنی هستند. این منطقه به دنبال درگیری‌های خونین میان نیروهای ارمنی و آذری در اوایل دهه ۹۰، تحت کنترل ارامنه قره باغ درآمد.

قره‌باغ تحت تسلط ارامنه اعلام استقلال کرده اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,