Saturday, 18 July 2015
20 February 2020
در دانشگاه‌های ایران

«حذف رشته‌های فلسفه و روانشناسی از مقطع کارشناسی»

2014 August 02

خبر / رادیو کوچه

 

گرایش‌های رشته روان‌شناسی در مقطع کار‌شناسی به صورت کامل حذف و همچنین، از سوی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی پیشنهاد شده که رشته فلسفه در مقطع کارشناسی حذف شود.

خبرگزاری مهر روز جمعه دهم مردادماه گزارش داده است، گرایش‌های کار‌شناسی روان‌شناسی بالینی، کودکان استنثایی، عمومی، صنعتی و حتا رشته مشاوره از مقطع لیسانس حذف شده‌اند و «تمام این گرایش‌ها به مقاطع فوق لیسانس و دکتری» منتقل شده‌اند.

احمد احمدی٬ دبیر کارگروه فلسفه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان این‌که : «دانشجوی مقطع کار‌شناسی رشته فلسفه بعد از اتمام چهار سال تحصیل نه می‌تواند معلم معارف شود و نه می‌تواند شغل مناسبی پیدا کند.» پیشنهادی مبنی بر حذف رشته فلسفه از مقطع کار‌شناسی مطرح کرده است.

ensani

کارگروه مطالعات زنان  این شورا نیز خبر داده  پس از اینکه رشته مطالعات زنان در مقطع کارشناسی با دو گرایش «حقوق زن در اسلام» و «زن و خانواده» اجرا شد، اکنون این دو گرایش در مقطع دکتری نیز راه اندازی شده‌اند، اما مواد درسی آنها همچنان در حال بازنگری هستند. بنا بر اعلام این کارگروه، دیگر رشته‌های حوزه مطالعات زنان در مقاطع ارشد و دکتری، پژوهش محور خواهند بود.

بازبینی و ایجاد تحول در متون علوم انسانی ارایه شده در دانشگاه‌ها،‌ از سال ۱۳۸۸با دستور آیت‌اله «علی خامنه‌ای»، رهبر ایران آغاز شده است و همچنان دنبال می‌شود.

شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با تشکیل ۱۵ کارگروه در حال بازنگری برنامه‌های درسی رشته‌های علوم انسانی است.

مطالب مرتبط

علوم انسانی غربی از بمب خطرناک‌تر است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,