Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
چشم سوم

«رییس دانا: بازی کردن با جان انسان مورد تایید نیست / قسمت اول»

2014 August 02

شادیار عمرانی – بهرنگ زندی / رادیو کوچه

 

متن کامل گفت و گو را در فایل صوتی بشنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سلامی دوباره به شنوندگان عزیز چشم سوم. شادیار عمرانی هستم و از میان آتش و خون عراق این بار به غزه رفته‌ایم. جایی که بشریت کشته می‌شود.

غزه دارد می‌میرد. این روزها این جمله فریاد بسیاری از مردم جهان شده است. این بار مردم دنیا فارغ از گرایشات سیاسی نگاه‌های خود را به نوار باریک غزه انداخته‌اند، جایی که سواحلش به جای موسیقی و گردشگر و آب‌تنی و حمام آفتاب، بمب و خون و مرگ را میزبان است. من بهرنگ زندی هستم و با مجموعه برنامه‌ای جدید حول غزه و حمله گسترده‌ی اسراییل در خدمت شما هستیم.

ما این بار به سراغ خیلی‌ها خواهیم رفت. از صاحب‌نظران، فعالان سیاسی چپ و راست، فعالان ضد جنگ، فعالان حقوق بشری، روزنامه‌نگاران و هر کسی که امروز بیش از آه و ناله در صحنه‌های عملی در راه پایان دادن به مساله‌ی فلسطین گام بر‌می‌دارد. گفتنی‌ها بسیار است اما ما بیش از آن‌که بخواهیم به تحلیل بپردازیم، از صاحب‌نظران خواسته‌ایم که اوضاع را تحلیل کنند. صاحب‌نظرانی که چندان هم با هم هم‌نظر نیستند. و در آخر قضاوت با شما.

chashmesewm

امروز به سراغ دکتر فریبرز رییس دانا، از نام‌آورترین و فعال‌ترین اقتصاددانان و فعالان سیاسی در ایران رفته‌ایم. ما دو روز افتخار میزبانی دکتر رییس دانا را داشتیم. در اولین گفت و گو از ایشان در مورد بیانیه‌ی پرهیاهویی که با عنوان « به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید!» در سایت اخبارروز منتشر شد توضیحات مبسوطی دادند.

برای آشنایی بیشتر شنوندگان در مورد این بیانیه‌ی پرهیاهو که توسط اساتید و نام‌آوران چپ در ایران امضا شده بود و واکنش‌های تندی را از فعالان سیاسی گرفت باید بگویم در این بیانیه حماس و دولت اسراییل، هر دو، محکوم شده‌اند و در بخشی از آن نوشته شده است : « کشتاری که این روزها در فلسطین جریان دارد ناشی از جنگ بین دو دولت جنایتکار و ضدمردمی است و هیچ ربطی به منافع مردم محروم و ستمدیده ی فلسطین ندارد، مردمی که اکنون به راستی گوشت دَم توپ یک جنگ ارتجاعی شده‌اند.» این در حالی است که بسیاری از منتقدان اعتقاد دارند که این یک جنگ دو سویه نیست بلکه اقدام مستقیم اسراییل برای نسل‌کشی و پاک‌سازی فلسطینیان از غزه است و گروهی نیز حماس را مقاومت مردمی و عکس العمل ناگزیر فلسطین در برابر اسراییل در شرایطی است که جای نیروهای مترقی‌تر سکولار در منطقه خالی است. در پی انتشار این بیانیه چندی از امضا کنندگان با انتشار نامه‌های سرگشاده در همین سایت امضاهای خود را پس گرفتند. از میان آن‌ها می‌تواند به آقای محمد علی عمویی، یاشار دارالشفا، رضا شهابی و دکتر ناصر زرافشان  اشاره کرد. سهیل آصفی، روزنامه‌نگار معروف مستقل نیز نقد تندی به این بیانیه نوشت. از دیگرسو، دکتر فریبرز رییس‌دانا توضیحات دیگری داشت.

ما امروز از موضع دکتر فریبرز رییس‌دانا و تبیین او از آن‌چه در غزه رخ می‌دهد می‌پرسیم و توضیحات او را در مورد این بیانیه‌ی پرهیاهو می‌شنویم. با ما همراه باشید.

1

پیشاپیش از کیفیت بد صدا در چند دقیقه‌ی پایانی عذرخواهی می‌کنیم و این به دلیل مشکلات خطوط مخابراتی با ایران بوده است اما به علت اهمیت صحبت‌های آقای دکتر رییس‌دانا از گفت و گو حذف نشده است.

 

فریبرز رئیس دانا:« من بسیار ممنون هستم که این پرسش را پیش از هر چیز مطرح کردید، چون خیلی به ببرون آمدن از ابهام‌ها کمک خواهد کرد. به‌ ویژه در این بیانیه یک عده بی‌عمل، سطحی و وابسته و لاف‌زن فرصت را غنیمت شمردند تا خود را انقلابی جا بزنند و انقلابی‌نمایی کنند. من باید این را بگویم که توابی که با تیرخلاص زدن از زندان بیرون آمده است، حالا این حرف‌ها را انجام می‌دهد و صحبت می‌کند. آن‌چه که در ایران حول این مساله  اتفاق می‌افتد هیچ چیز مهمی نیست. این‌هایی که دل‌خوش دارند به وابستگان این سازمان و این جریان‌های سیاسی که نمی‌خواهم در این‌جا اسم بیاورم و خودشان هم می‌دانند، ذوق بی‌خود نکنند. هیچ اتفاقی این‌جا که شکاف ایجاد کند و آن‌ها کیف بکنند و بعد پاداش‌شان را از دستگاه‌های امنیتی داخل بگیرند، باید بگویم اصلن هیچ اتفاقی نیفتاده است. امضاء پس‌گرفتنی هم در هر صورت در کار نبوده است. من پاسخ متفاوتم اتفاقن به خاطر همین مساله است و این را می‌خواهم عرض بکنم. در مورد آقای عمویی، خب اگر این بیانیه به اطلاع آقای عمویی رسیده است،”حتمن امضا نمی‌کرد”. حق هم دارد، سلیقه‌اش بدین‌گونه است و دوست دارد که بگوید “درچنین شرایطی نقد به حماس مصلحت نبود” یا این‌که “این بیانیه به نوعی این دو تا را هم‌سنگ دانسه است”. خب نظر ایشان است و ایشان یک مبارز قدیمی و مرد بارز و مورد احترام ماست. من مسئولیتش را بر عهده گرفتم برای این‌که من این کار را کردم، من امضای ایشان را گذاشتم. مثل دفع‌ه‌های قبل که ایشان به من علاقه دارد و من به ایشان ارادت دارم، به من همیشه می‌گفت” فریبرز جان هر کاری که لازم است تو بکن”. من این مورد را اشتباه کردم، این از موارد حساس بود، باید به اطلاع این مرد شریف، این رفیق عزیز می‌رسید که من این کار را نکردم. احتمالن یکی، دوتا اشتباه هم در مورد کسانی که نیابتی امضا شده صورت گرفته است، قصدی در کار نبوده است، کلکی نبوده. اصلن همه‌ی این اشتباهات را من بر عهده می‌گیرم تا خیال همه راحت شود. من از اعتبار شخصی‌ام مایه می‌گذارم. در مورد آقای زرافشان هم همین‌طور فکر می‌کنند. زرافشان هم فکر میکند که در آنجا نیش زدن به حماس مصلحت نبوده است و ایشان هم واقعن درست می‌گویند یعنی ایشان که می‌گویند”صفحه دوم را نخواندم و سرم شلوغ بود” من در آن نشست بودم، واقعن سرش شلوغ بود، در حال صحبت بود و وظیفه‌ای بر عهده‌ی او بود. ما آرامش داشتیم، اما ایشان در حین کار نتوانستند که صفحه‌ی دوم را بخوانند و اگر خوانده بودند لابد امضا نمی‌کردند. سلیقه‌ی ایشان است و معنی‌اش این نیست که با ٩۵ درصد این بیانیه توافق ندارند. هم آقای عمویی و هم آقای زرافشان. علت این‌که من این‌طوری پاسخ دادم این است که اصلن دوست ندارم که یک چیزهایی را بپیچونم، یا ابهامی ایجاد کنم و ناراستی و عدم صداقت در کارم باشد. این بیانیه برای من فرستاده شد، خواندم و امضا کردم. ضمن این‌که از همان اول هم می‌دانستم که ما الان فشار را روی حماس می‌گذاریم و می‌گوییم که “حماس بیا فورن به مساله‌ی صلح بپرداز” ، درست است که دل‌مان برای بچه‌های فلسطینی می‌سوزد، اما من می‌دانم که پشت این بیانیه این بود، دل‌سوزی و خواست انسانی برای مردمی که مین الان دارند کشته می‌شوند.

2

حماس دیروز آتش‌بس را قبول نکرد و دوباره اسراییل جنایت‌کار حمله می‌کند و حماس می‌گوید «حالا به خاطر عید فطر قبول می‌کنم». این‌جور بازیگری‌هاست، بازی کردن با جان انسان مورد تایید نیست. ولی از این‌که حماس در آنجا در حال مقاومت است، از این‌که اسرائیل آتش‌افروز است، نژاد پرست است و جنگ‌طلب است، شکی در آن نیست. من آن بیانیه را نگاه کردم و متوجه شدم که این فشار را بر حماس وارد می‌کند، اما این یک مقدار زیاده‌روی‌ست. اما با وجود این امضا کردم، چرا من این کارها را می‌کنم؟ و چرا این کارها را می‌کنیم؟ برای این‌که آن مجموعه‌ی درونی‌مان چندان لطمه نخورد. مگر ما موقعی که برای لغو مجازات اعدام امضا کردیم، من موافق بودم با لغو گام به گام؟ نبودم، گام به گام یعنی چی؟ مجازات اعدام باید همین الان در همه‌ی موارد متوقف شود. ولی از من خواسته شد که یک خورده کوتاه بیا، ما که کتاب مقدس نداریم، ما مبارز در یک سطح واقعی زندگی هستیم. این‌جور خودخواهی‌ها و انفعال و قبیله‌گرایی و پرهیزکاری‌ها کار یک آزادی‌خواه و مبارز جدی نیست. من در مورد مثلن مجازات اعدام آن را امضا کردم، اما بعدن توضیح دادم . ولی ارزش کار این عزیزان و دوستان من آن‌قدر زیاد بود که من پذیرفتم. در این مورد هم همین‌گونه بود، این‌قدر این‌جا اعصاب ما خورد است، این‌قدر شب خواب ناراحت برای بچه‌های غزه داریم، که این بیانیه همه‌ی آن بچه‌هایی که امضا کردند می‌بینید که همه بچه‌هایی هستند که دارای سوابق درخشان مبارزاتی‌اند. یک نفر از آن‌ها نیست که نداند، جنگ‌افروز اسراییل است، ارتش اسرائیل نژادپرست است، نتانیاهو خونخوار است، نتانیاهو شاگرد آریل شارون است، آریل شارون در تمام جنایت‌ها دست داشته است، کسی نیست که این‌ها را نداند. ولی خب این خواست برای این‌که آتش‌بس عاجل صورت بگیرد، این خواست بر اساس روحیه‌ی ضربه‌خورده‌ی همه‌ی آن روشنفکرانی بود که حول این بیانیه جمع شده بودند. حالا یک عده‌ای این وسط انقلابی درآمدند.”نه خیر، ما می‌خواهیم حماس تا آخرش مبارزه کنه”، این عده از میزهای آبجویشان در اروپا بلند نمی‌شوند. خب بچه‌ها دارند کشته می‌شوند، این ١٢ ساعت آتش بس رفتند حداقل ١٠٠ تا جنازه‌ی دیگر در زیر خاک پیدا کردند. در مورد حماس هم بگویم که حماس یک سازمان انقلابی نیست، مقاومت را نتوانسته است که به خوبی سازمان دهد. این بازیگری‌ست، موشک‌پراکنی بی‌هدف، اتکا به دولت قطر از یک طرف و به دولت ایران از طرف دیگر، آن وقت آن‌ طرف‌تر تمام متجاوزین مرتجع به خاک سوریه را مورد تایید قرار می‌دهد. آن‌ها داعش بودند. خب این‌ها هست دیگر منتها جایش الان نبود، خب بله من این اشتباه خودم را گردن گرفتم، نه این‌که بخواهم بازی دربیاورم و بگویم چشمم ندید یا به اطلاع من نرساندند. به اطلاع من رسانده بودند، من اسم آقای عمویی را گذاشتم و از ایشان هم عذرخواهی کردم و دیروز هم به من پیغام داد، صحبت کرد، تشکر کردم و اعلام کرد که ” ما بین‌مون به این سادگی‌ها کسی نمی‌تونه مساله‌ای ایجاد کند”.

3

در مورد آقای زرافشان هم خب این‌طوری فکر می‌کنند، حق خودشان است و درست هم می‌گویند. ایشان وقتی که این واقعه را تعریف می‌کنند که ” من حواسم پرت بود” درست می‌گوید، حواس ایشان پرت بود و من شاهد بودم. ولی من حواسم پرت نبود، بعد هم و در همان موقع هم متوجه شدم که فشاری که این‌طرف‌تر روی حماس می‌گذارند و حماس می‌خواهد که صلح را رعایت کند، این غیرمنصفانه است. منتها به خاطر تمامیت آن بیانیه، به خاطر مردم غزه و به خاطر نسل‌کشی بی‌شرمانه‌ای که ارتش، موساد و صهیونیسم اسرائیلی دارد انجام می‌دهد، ما آن بیانیه را امضا کردیم که در آن متضمن این بود که “تو هم هر کاری می‌تونی بکن حماس”، بله! حماس بخشی از نماینده‌ی مردم هم هست، بخشی از آن حمایت می‌کنند. ولی تو که بهترین روش مقاومت را انتخاب نکردی. الان چپ‌های اسرائیل علیه دولت وارتش نژادپرست اسرائیل دست به تظاهرات زدند، ولی کجا هستند؟ جنبش فلسطین، جنبش چپ‌ها بود، از بازماندگان جرج حبش به این طرف در نظر بگیریم. همه‌ی این‌ها در آن حالت انحصارطلبی مذهبی دود شدند. منتها جایش اینجا نبود که این‌طوری گفته شود، چون حماس به هرحال الان واقعیت این است که در مقابل ارتش اسرائیل مقاومت می‌کند و واقعیت این است که آن مقاومت جز کشته شدن مردم چیزی را ایجاد نمی‌کند. و واقعیت این است که مقاومت سازمان‌یافته‌تر، رادیکال‌تر و مردمی‌تر باشد. مقاومت سلاح‌های خاص خودش را می‌خواهد، مقاومت به تله انداختن متجاوزین را می‌خواهد.»

 

فردا، دوباره میزبان دکتر فریبرز رییس‌دانا خواهیم بود و به تحلیل آن‌چه در غزه رخ می‌دهد خواهیم پرداخت. آقای رییس‌دانا تحلیلی درخور تعمق ارایه می‌دهند. منتظر ما با

برنامه قبلی این مجموعه

عراق، مصاف احزاب عراق با داعش

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۴ Comments


 1. مهرداد
  1

  علی رغم مخالف خانی های طیف وسیعی از چپ سنتی, چپ بورژوایی “ضد امپریالیستی!؟”, بخوان چپ اساسا ضدآمریکایی , علیه حزب توده, از تمام مساماتشان نفیر توده ایسم میترواد!
  امثال رئیس دانا و زرافشان به شکل محیلانه ایی مبارزه توده های فلسطینی جهت احقاق حقوق از دست رفته اشان را با هفتاد من سریشم در لابلای لفاظی هایش به منظور “دفاع از مبارزات فلسطینی ها؟!” به ارتجاع حماس که توسط سرمایه داری جهانی فیلش را هوا کرده اند, وصله و پینه میکنند!
  رئیس دانا و زرافشان باید به جد مصمم گردند که چشم بند عصاری توده ایسم را از چشم خود به کلی بردارد, تا بتوانند, به جای آنکه از مانیفستی که جوانان غزه انتشار داده اند و در آن ارتجاع اسلامی فاشیستی حماس و دولت فاشیستی اسرائیل و دولت آمریکا و حکومت های ارتجاعی منطقه و منجمله ایران و نظیر آنرا که تعفن مومنان مسلمان آدمخواری از قماش حماس و حزب الله را باد میزنند, افشا و طرد نموده اند, دفاع نمایند, به دام ترهات “ضد آمریکایی گری؟!” کمپلکس ارتجاعی و تحمیقگر توده ایستی و اسلام سیاسی و به ویژه حکومت انباشته از چرک و خون و کثافات جمهوری اسلامی حاکم بر ایران در نغلتند!
  عفریتگان جریانات اسلام سیاسی آدمخوار حماس و حزب الله و نظائر آن اساسا توسط بربریت سرمایه داری جهانی از واژن عفونی کاپیتالیسم غرقه در بحران های مرگبار ساختاری لاعاجش که همچون بختک بر سر توده های خاورمیانه و به ویژه توده هایی که در گیر معضل فلسطین میباشند, پرتاب شده, تا جنبش های مطالبه گری جهت آزادی و عدالت اجتماعی در منطقه را به محاق کشانند و به راستی نیز عفریته حکومت اسلام سیاسی ایران برآمده از کنفرانس گوادالوپ در زایاندن و تکثیر ژنوم عفریتگانی نظیر خود سنگ تمام گذاشته است که البته بقایای ارتجاع منحط توده ایسم در زایش و پر وبال دادن به آن همچنان به مثابه بیزون ها چهار نعل میتازند!
  رئیس دانا و زرافشان از سر نادانی و یا به عمد خون توده ایستی اشان به جوش میآید و بار دیگر مثل دوره گردها ترازوی مندرس و مندرس توده ایستی اشان را میزان سنجه قرار میدهد و دری وری های معمول هم کیشان خود را جار میزند!
  چپ سنتی و یک کلام, توده ایسم با ترهات زنگار بسته “تضاد عمده, تضاد خلق با امپریالیسم؟؟؟!!!” که در ورای آن به شکل به غایت رذیلانه ایی مطالبات انسانی و عدالت طلبانه را به “درجه اول و درجه دوم” دسته بندی میکند, تا جنبش های مطالبه گر توده ها را در مسلخ “عفریتگان ضد امپریالیست؟؟؟!!!” قربانی نماید!
  رئیس دانا و زرافشان از درک آنکه حماس همان عفریته حکومت اسلام سیاسی حاکم بر ایران و یا داعش دریا ندیده است, به شدت عاجز است!
  عالیجنابان رئیس دانا و زرافشان! وظیفه عاجل و در درجه نخست توده های ساکن در غزه آنست که علیه هر دو قطب تروریست و آدمخوار, یعنی دولت مذهبی فاشیستی اسرائیل و نیز باند اسلام سیاسی فاشیستی حماس به طور همزمان موضع بگیرند و افشاگری نمایند, ضمن آنکه در صورت امکان و توان بسیج توده ها, لوله های تفنگشان را لزوما و جهت دفاع از توده ها و مطالبات اشان, به سمت هر دو تفاله های متعفن سرمایه داری جهانی نشانه روند!
  وظیفه عاجل امروز مبارزان و آزادگان جهان و منطقه و منجمله ایران آنست که با انتشار و تکثیر “مانیفست جوانان غزه” نه تنها از توده های ستمدیده فلسطینی در مقابل دو قطب فاشیسم حماس و اسرائیلی دفاع نمایند, بلکه ریاکاران کمپلکس توده ایسم و اسلام سیاسی را نیز در داخل ایران افشا و طرد نمایند!
  گاری شکسته چپ سنتی, چپ بورژوایی و یک کلام, توده ایسم, جناح چپ و بعضا در بسیاری موارد, جناح راست جنبش ملی اسلامی است! اما توده ایسم در معیت اسلام سیاسی واپسین زوزه های محتضرش را مدتها است که سر میدهد و به چنان حال نزاری در غلتیده که بیانیه هایش سراسر بوی عفن اسهال خونی عفریته در حال جان کندن اسلامن سیاسی را میدهد!
  درود بر مانیفست جوانان غزه!


 2. sIAMAK
  2

  To Mr.Rayis Dana and others: “You Can’t Be Neutral on a Moving Train”,

 3. 3

  To Mr. Raeest Dana and others who should know better: “You Can’t Be Neutral on a Moving Train”

 4. 4

  اعمال غیرمسئولانه حماس همان جنس اعمالی است نامش راجهادی می گویند