شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
عباس عراقچی

«قسط اول دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شد»

۱۳۹۳ مرداد ۱۲

خبر / رادیو کوچه

 

«عباس عراقچی»، معاون امورحقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران و از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده ارشد در پرونده هسته‌ای این کشور می‌گوید، قسط اول دارایی‌های بلوکه شده ایران بر اساس توافق‌نامه تمدید شده ژنو، به مبلغ ۵۰۰میلیون دلار، آزاد شده است.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران یازدهم مرداد ماهدر گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، «ایرنا»، گفته است،برای واریز این مبلغ به حساب بانک مرکزی ایران، هماهنگی‌های لازم بین دو طرف انجام شده است.

به گفته این مقام دولتی ۵۰۰ میلیون دلار آزاد شده بخشی از دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری است که بر اساس تمدید توافق‌نامه آزاد شده است.

abbas-eraghchi

گزارش‌ها حاکی از آن است که،این اقساط از اول ماه اوت، ماه جاری، به فاصله هر سه هفته، در شش قسط به ایران پرداخت می‌شود.

طبق توافق ایران و کشورهای ۱+۵ برای تمدید مذاکرات، تهران از یک سو به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدودشده‌اش می‌رسد و از سوی دیگر باید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی‌اش را از بین ببرد.

در شش ماه گذشته نیز بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران طی قسط‌هایی که وابسته به رعایت توافق‌ها از طرف ایران شده بود، پرداخت شد.

تهران به موارد بر اساس توافق‌نامه ژنو عمل کرد و در نهایت آخرین قسط از پول خود را نیز به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار، ۳۰ تیر ماه دریافت کرد.

به این ترتیب ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار طی ماه‌های گذشته به ایران پرداخت شده است که پس از واریز شدن قسط تازه این مبلغ به ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

مطالب مرتبط

ایران نتوانسته است حتا یک دلار از دارایی‌های خود برداشت کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,