Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
حسین علی‌زاده در کاخ نیاوران

«ای کاش آقای روحانی کلید سل داشت»

2014 August 04

احسان علی‌رضایی / رادیو کوچه

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، نشست خبری حسین علی‌زاده ۱۲مرداد ماه سال جاری در حالی در کاخ نیاوران برگزار شد. به دلیل این‌که این نشست که با کنفرانس مطبوعاتی محمد حسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری کشور- تداخل پیدا کرده بود سبب شد تا دقایقی این آهنگ‌ساز و نوازنده برجسته تار و سه‌تار در حضور این مدیر به بیان دغدغه‌هایش به پردازد. او در ابتدا گفت: پس از انقلاب اسلامی سفر‌ها و کنسرت‌های ما بیش‌تر به خارج از کشور معطوف شده بود و تعداد اجراهای خارج از کشور ما بیش‌تر بودند و این باعث شد موسیقی ایرانی به خارج از ایران عرضه شود.

او گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا از مکان‌های تاریخی یا موزه‌ها استفاده بهینه می‌شود. آن‌ها در واقع هیچ مکانی را بدون استفاده نمی‌گذارند. مثلن در اروپا کارخانه‌ای قدیمی وجود دارد که بخشی از هویت تاریخی آن‌ها محسوب می‌شود. برای همین به جای این‌که کارخانه را خراب کنند آن را بازسازی کرده و برای سالن کنسرت از آن استفاده می‌کنند.

حسین علی‌زاده افزود: اما وقتی ما به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کنیم حسرت می‌خوریم که آن قدر مکان زیبا داریم اما از آن‌ها چنین استفادهای نمی‌شود. در حالی که این محیط‌ها آن قدر جذبه دارند که حس احترام و آرامش در انسان ایجاد می‌شود. حافظیه یکی از این مکان‌های تاریخی است.

Alizadeh

او خطاب به طالبیان گفت: در خارج از کشور در کوچک‌ترین شهرهای تاریخی جشنواره برگزار می‌کنند و این رویداد هنری باعث می‌شود که آن شهر دیگر جای سوزن انداختن نباشد که شاید هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی به صرفه باشد. بنابراین مکان‌ها باید در اختیار هنرمندان گذاشته شود. ایران استعداد چنین برنامه‌هایی را دارد. اما متاسفانه با گذشت ۳۶سال از انقلاب هنوز این مسایل حل نشده است.

این هنرمند برجسته در ادامه درباره تور جدید کنسرت‌هایش در شهرستان‌ها توضیح داد: خوش‌بختانه از چند سال پیش کنسرت در شهرستان‌ها را آغاز کردیم و این برای‌مان جالب بود. در این سال‌ها در همه شهر‌ها دانشگاه تاسیس شده و دانشجویان در تمام شهرهای ایران هستند. این موضوع باعث می‌شود که بافت جمعیت عوض شود.

او همچنین گفت: گاهی که در شهرهای کوچک کنسرت می‌دهیم در حالی که امکانات زیادی ندارند و حتی سالن‌شان کوچک است وقتی وارد سالن می‌شویم حس قوی و توجه شنوندگان سالن را برای ما در درجه چندم قرار می‌دهد آن حس عاطفی عمیق انگیزه خوبی برای من است. این سفر‌ها برای من سرچشمه الهام‌هایی از مناطق مختلف است و باعث می‌شود با موسیقیدان‌ها، فرهنگ‌ها و شنوندگان مختلف آشنا شویم.

وی با بیان این‌که اجرا در شهرستان‌های مختلف برای او تجربه خوبی بوده است، بیان کرد: پس از ما هنرمندان زیادی شروع به اجرا در شهرستان‌های مختلف کردند. زیرا باید به این نکته توجه داشت که ایران فقط تهران نیست و این موضوع مهمی محسوب می‌شود.

pejman-hadadi-2

حسین علی‌زاده که مدتی است در اجرا‌هایش از صدای محمد معتمدی بهره می‌برد، در این باره عنوان کرد: معتمدی تنها خواننده خوب این مملکت نیست. خوانندگان دیگری هم هستند که قابلیت بالایی دارند و قطعن با افراد دیگری هم هم‌کاری خواهیم داشت. اما انس و الفتی میان ما و محمد معتمدی ایجاد شده است. او انسانی پرانرژی، پرعشق و پرامید است. در تمرین وقتی معتمدی وارد می‌شود همه بچه‌ها لبخند می‌زنند او روحیه خوبی دارد. این رابطه‌ها خیلی مهم است. ضمن آن‌که تراکم برنامه‌ها هم به ما اجازه نداده است که با شخص دیگری تمرین داشته باشیم.

این هنرمند در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در حدود ۳۵سال گذشته تا به حال نشده کنسرتی را اجرا کنیم و تا آخرین لحظه منتظر لغو آن نباشیم. دیگر رویین تن شد‌ه‌ایم. برای من سخت است در کشور خودم صحبت از سخت بودن اجرای موسیقی کنم. اجرا در شهرستان‌ها هم که جای خود را دارد و ریسکش بالا است. گاهی رفتارهای توهین‌آمیزی صورت می‌گیرد که نه درشان هنرمند و نه در خور مردم ایران است و امیدوارم به زودی حل شود.

او در ادامه گفت: ما وزارت‌خانه‌ای به نام فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم که منجی چنین مسایلی است و باید از هنرمند حفاظت کند. قانون مدار‌ترین آدم‌ها در این کشور هنرمندان هستند که به پاس احترام به قانون فقط با مجوز فعالیت می‌کنند، زیرا یا باید با این شرایط کار کنیم یا از مملکت بروی که البته من هیچ وقت به این دومی فکر نکرده‌ام. من این‌جا را خانه و کشور خودم می‌دانم.

HosseinAlizdeh

او گفت: با اینکه مجوزهای وزارت ارشاد باید در تمام کشور معتبر باشد. اما متاسفانه این طور نیست. وقتی پایت را از تهران بیرون می‌گذاری. همه چیز ناامن می‌شود. آدم‌هایی که ذیصلاح نیستند، در کار دخالت می‌کنند که البته ما اجازه دخالت نمی‌دهیم و اگر بخواهد این چنین شود از کنسرت صرفه‌نظر می‌کنیم.

حسین علی‌زاده اضافه کرد: بار‌ها شده است مردم یک شهرستان از کنسرتی راضی بودند و خواستار تمدید آن شدند و در حالی که همه شرایط برای این کار فراهم بوده است مسئولان موافقت نکردند زیرا نمی‌خواستند مردم به چیزی که آن‌ها دوست ندارند توجه کنند.‌ای کاش مسوولان درکشان را بالا ببرند.

او گفت: اگر موسیقی جزو  هنر‌ها نیست و ممنوع محسوب می‌شود به ما اعلام کنند. هنرمندانی هستند که تمام تلاش‌شان را می‌کنند برنامه‌ای برای مردم اجرا کنند اما مسئولین هستند که تمام تلاش‌شان را به کار می‌گیرند تا این برنامه‌ها نباشد.

او ارزیابی خود از رویکرد دولت جدید را این گونه بیان کرد: یک سال از فعالیت این دولت می‌گذرد و در همه عرصه‌ها آماری ارایه شده است و همیشه چیزهای مثبت گفته می‌شود. به هر حال مردم از آن‌جایی که نیاز به امید داشتند در رای‌گیری شرکت کردند. و من آن زمان به شوخی می‌گفتم ‌ای کاش آقای روحانی به جای کلید، کلید سل در دستش می‌گرفت و همین که ما امروز در رابطه ناامنی با کنسرت‌ها صحبت می‌کنیم خودش مشکل است.

hqdefault

او ادامه داد: ۳۶سال است که نمی‌توانیم در حافظیه کنسرت بدهیم. موسیقی مقوله‌ای است که هنوز بین مسئولان جا نیفتاده است. آیا رییس جمهور تا به حال به صورت مستقل درباره موسیقی صحبت کرده‌اند؟ اصلن چرا نباید «ربنا» پخش شود؟ این‌که مجاز‌ترین موسیقی است. بسیاری از مسایل موسیقی حل نشده است زیرا بخشی از آن به موضوع شرع بر می‌گردد.

صبا علی‌زاده پسر حسین علی‌زاده نیز که قرار است با ساز کمانچه پدرش را در این کنسرت همراهی کند، از گرایش خود به کمانچه اصیل سخن گفت و اضافه کرد: برای من افتخاری است که در این کنسرت‌ها در کنار پدرم حضور داشته باشم. او که قرار است در این کنسرت با پژمان حدادی همکاری کند مرا هم در این دوستی موسیقایی سهیم کرده و من بسیار از این موضوع خوشحالم.

در پایان کیوان فرزین که مدیر برنامه‌های این تور کنسرت است در ادامه توضیح داد: این تور «نغمه‌ای در پردهای» نام دارد که ۲۳و ۲۴مرداد ماه در اصفهان، ۲۶و ۲۷مرداد شهر کرد، ۲۹مرداد در آباده، سوم و چهارم شهریور ماه در سنندج، ششم و هفتم شهریور ماه در همدان، هشتم شهریور ماه در اراک، ۱۰و ۱۱شهریور در خرم آباد، ۱۳و ۱۴شهریور در کرمانشاه و۲۷و۲۸شهریور در شیراز برگزار می‌شود. این تور کنسرت در ‌‌نهایت ۲۱و۲۲شهریور به تهران می‌رسد که قرار است این برنامه در مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران برگزار شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , ,