Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
 ادادمه درگیری‌ها در شمال عراق

«داعش بزرگترین شهر مسیحی‌نشین عراق را تصرف کرد»

2014 August 07

خبر / رادیو کوچه

 

گروه اسلام‌گرای تندرو سنی، داعش روز پنج‌شنبه هفتم آگوست، در ادامه پیشروی در بخش‌هایی از خاک عراق، توانستند پس از نبردی شبانه با نیروهای پیشمرگ، شهر قرقوش بزرگ‌ترین شهر مسیحی‌نشین واقع در استان نینوا در شمال عراق را به تصرف خود درآورند.

پیشمرگ‌های کرد در جبهه گسترده‌ای در شمال عراق وظیفه جلوگیری از پیشروی داعش را برعهده دارند و ظاهرن از توان لازم برای مقاومت در منطقه قرقوش برخوردار نبودند.

پیشمرگ‌های کرد مدافع این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند و به گفته شاهدان عینی، هزاران تن از ساکنان این شهر خانه‌های خود را ترک کرده و وحشت‌زده به سوی اقلیم کردستان می‌گریزند.

اسقف مسیحیان کرکوک به خبرگزاری فرانسه گفته است: شهرهای قره قوش،تل کیف، برطله، و کرملش که شهرهایی عمدتن مسحیی نشین هستند  به دست داعش افتاده و ده ها هزار تن از اهالی وحشت‌زده این شهرها به سوی کردستان عراق گریخته‌اند.

daeesh

جوزف توماس، سراسقف کلدانی کرکوک، وضعیت را  فاجعه بار و غیرقابل توصیف خوانده و خواستار اقدام فوری شورای امنیت سازمان ملل شد.

چند سال پیش، مسیحیان آشوری قرقوش به منظور حفاظت از اقلیت مسیحی شمال عراق در برابر خشونت اسلام‌گرایان تندرو توانست همکاری پیشمرگ‌های کرد را برای ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان کمیته حفاظت قرقوش به دست آورد.

قرقوش بین موصل و اربیل، مرکز اقلیم کردستان واقع شده و اکثریت جمعیت پنجاه هزار نفری آن را مسیحیان آشوری و کلدانی تشکیل می‌دهند.

ساکنان تل‌کیف که به اربیل گریخته‌اند گفته‌اند که در ساعات شب گذشته، صدای تیراندازی در نقاطی از شهر شنیده شد و در پی آن، نفرات داعش در داخل شهر دیده شدند.

اکثر ساکنان تل‌کیف را مسیحیان و همچنین مسلمانان شیعه تشکیل می‌دهند و با توجه به بدرفتاری داعش با اقلیت‌های دینی و مذهبی، شرایط آنان باعث نگرانی شده است.

مطالب مرتبط

تشنگی جان چهل کودک آواره ایزیدی شنگال را گرفت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. مریم کمالی
    1

    مسحیان جهان چرا به کمک این مردم بی دفاع نمیروند