شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
31 August 2016
طی نطقی خبری در کاخ سفید

«اوباما اجازه حمله هوایی علیه داعش را صادر کرد»

۱۳۹۳ مرداد ۱۷

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا، بامداد روز جمعه هشتم آگوست، به نیروی هوایی این کشور اجازه داد، تا علیه شبه‌نظامیان اسلام‌گرای تندرو داعش که در شمال عراق در حال جنگ با نیروهای پیشمرگ کردستان هستند، در صورت نیاز و برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان وارد عمل شوند.

«باراک اوباما» در نطقی خبری در کاخ سفید، به پیشروی نیروهای داعش در روزهای اخیر و حمله آن ها به مناطقی که در آن ها اقلیت های ایزدی و مسیحی ساکن هستند اشاره کرد.

رییس جمهوری آمریکا می‌گوید نیروی هوایی این کشور ارسال هوایی کمک‌های بشردوستانه به آوارگان عراقی را آغاز کرده‌اند و در صورت تهدید منافع این کشور در عراق، جنگنده‌های آمریکایی اجازه یافته‌اند به مواضع داعش حمله کنند.

او همچنین با بیان این که سفارتخانه آمریکا، دیپلمات های این کشور و همچنین مستشاران نظامی آمریکایی در «اربیل» هستند، تاکید کرد در صورت حرکت شبه نظامیان به سوی «اربیل»، هدف حملات هوایی آمریکا قرار خواهند گرفت.

obama

 

رییس جمهوری آمریکا با بیان این که در نتیجه حملات شبه نظامیان تندرو، هزاران عراقی آواره و بسیاری از آن ها کشته شدند، به اوضاع شهر شنگال که بیشتر جمعیت آن‌ را کردهای ایزیدی تشکیل می‌دهند اشاره کرد و گفت در این شهر بسیاری از مردم کشته شده و بسیاری بدون آب و غذا رها شده‌اند.

«اوباما» با بیان این که در «شنگال» بسیاری از مردم از تندروها فرار کرده و به کوه ها پناه برده اند گفت: «آن ها یا باید در کوه بمانند و از گرسنگی و تشنگی رنج بکشند یا پایین بیایند و کشته بشوند.»

«اوباما» تاکید کرد که اکنون وظیفه آمریکا است که برای کمک به نیازمندان کمک کند. او گفت: «ما نمی‌توانیم بر آن چه که در عراق روی می‌دهد چشم ببندیم و اجازه دهیم نسل‌کشی روی دهد.»

آمریکا در «اربیل» پایتخت اقلیم کردستان، کنسول‌گری دارد و علاوه بر دیپلمات‌های این کشور که در این شهر مستقرند، افسران نظامی آمریکایی هم در «اربیل» حاضرند و وظیفه آموزش نیروهای عراقی را بر عهده دارند.

گروه اسلام گرای افراطی داعش که در ماه‌ گذشته در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده بود، از روز یک‌شنبه گذشته حمله به برخی مناطق تحت کنترل کردها از جمله زممار، سنجار، قره‌قوش و مخمور آغاز کرده است.

مطالب مرتبط

پیشمرگه‌های حزب دمکرات کردستان ایران عازم جنگ با داعش شدند

داعش بزرگترین شهر مسیحی‌نشین عراق را تصرف کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,