Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
چشم سوم

«شیری: نوار غزه، بزرگ‌ترین زندان باز جهان است»

2014 August 11

شادیار عمرانی – بهرنگ زندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در اولین ساعات پس از پایان آتش‌بس ٧٢ ساعته، حملات به غزه از سر گرفته شد. خبرگزاری‌ها این حملات را در پاسخ به ١٣ راکتی اعلان کردند که این بار نه از سوی حماس بلکه از سوی گروه جهاد اسلامی شلیک شدند. آتش بس در حالی پایان یافت که مذاکرات سه روزه‌ی حماس و اسراییل در مصر با عدم پذیرش اسراییل به پایان دادن به محاصره غزه و بازپس دادن اسرای فلسطینی و نیز عدم پذیرش حماس به خلع سلاح غزه بی‌نتیجه پایان یافت.

به گزارش بی‌بی‌سی، همزمان درگیری‌هایی بین تظاهر‌کنندگان فلسطینی در کرانه باختری و نیروهای نظامی اسراییل آغاز شده است که در نتیجه‌ی این درگیری‌ها دو فلسطینی، یکی روز جمعه در حبرون (الخلیل)  و دیگری روز شنبه در رام الله کشته شدند.

روز گذشته، مرکز لندن شاهد یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها  در حمایت از غزه بود. این راه‌پیمایی بزرگ که در پایان به تجمع و سخنرانی در برابر ساختمان بی بی سی پایان یافت و توسط گروه «ائتلاف توقف جنگ» به رهبری دکتر جان ریس و طارق علی با همراهی طیف‌های مختلف سازمان یافته بود، بازخوردهای بسیاری در رسانه‌های بین المللی داشت. علی‌رغم این‌که این گروه تعداد شرکت کنندگان را بالغ بر ١۵٠ هزار نفر اعلان کرده‌اند، رسانه‌هایی چون بی بی سی و تلگراف از حضور چند ده هزار نفر گزارش دادند. همزمان با پیوستن گروه ائتلاف توقف جنگ در انگلیس به گروه بزرگ دیگری در ایالات متحده با نام کودپینک، ما با رهبران این دو گروه یعنی دکتر جان ریس و خانم میدئا بنجامین هم گفت و گویی داشته ایم که در روزهای آتی به سمع شما خواهیم رساند.

11

و اما به جمهوری آذربایجان رفتیم. باکو. شهری که سال‌هاست میزبان یکی از اندیشمندان نام‌آور است. ابراهیم شیری، اندیشمند، نویسنده و مترجم شهیر، که آثار متعددی را از زبان روسی به فارسی برگردانده است. از میان این آثار، می‌توان به ترجمه‌های متعدد او از آثار لنین  اشاره کرد، که در بین خوانندگان فارسی‌زبان دارای شهرت بسیاری است. وی از صاحب‌نظران فعال در مورد مساله اسراییل و فلسطین، مصر و نیز خاورمیانه و اوکراین است. پس از گفت و گو با دکتر فریبرز رییس دانا و دکتر الکس کالینیکوس، هر یک با نظراتی متفاوت، ابراهیم شیری نیز تبیینی دیگر از مساله‌ی غزه دارد.

بخشی از این گفت و گو را در زیر می‌خوانید و می‌توانید تمام مصاحبه را در فایل صوتی بشنوید.

غزه و کشتاری که در آن در جریان است توجه جهانیان را از گرایشات چپ تا راست به خود جلب کرده است. در تحلیل آن چه در غزه رخ می دهد برخی آن را جنگ بین دولت اسراییل و حماس برمی‌شمرند. و گروهی آن را نه یک جنگ دو سویه بلکه اقدام مصمم دولت اسراییل در نسل‌کشی مردم غزه می‌پندارند. نظر شما چیست؟

ابراهیم شیری: «  این جنگ را که دلیل و بهانه‌اش حماس نبود، قتل مشکوک سه نوجوان اسراییلی بهانه‌ای برای شروع این جنگ بود. این جنگ، جنگ دو دولت نیست. حماس یک دولت خودمختار در منطقه‌ی غزه است  نوار غزه، بزرگ‌ترین زندان باز جهان است، از هر طرف محاصره شده است و در این‌جا باید برنامه‌ها را دید. علت اصلی از کجا شروع شده است؟ علت اصلی این است که در خود غزه و سواحل غزه، منایع عظیم و به‌خصوص گاز و نفت پیدا شده است. ذخایر زیرزمینی و نفت غزه باعش شده است که توجه به غزه و خالی کردن آن در دستور روز دولت‌های امپریالیستی و به‌خصوص آمریکا قرار بگیرد. بر این اساس آمریکا یک برنامه‌ای داشته است و با مصر هماهنگ کرده است که در صحرای سینا یک شهرک برای ساکنان غزه یا کوچاندن مردم غزه مثل همان اردوگاه‌هی صبرا و شتیلا در لبنان، اردن و سوریه دست بکند و غزه را به آن‌جا منتقل بکنند. و این دلیل اصلی جنگ و حمله‌ی اسراییل به غزه بوده است. این حمله‌ی اول اسراییل نبود، در سال ٢٠٠٨ جنگ شروع شد و همان‌طور که می‌دانید به بهانه‌ی آزادی … شریف. این جنگ دو دولت نیست، جنگ یک تروریسم بین‌المللی با یک ملت است. به خاطر منافع نامشروع خودش یک ملتی را نسل‌کشی می‌کند و سرزمینش را می‌خواهد تا آخرین نفر تخلیه کند.»

11

آیا می‌توان گفت که حماس نماینده‌ی مقاومت مردم فلسطین است؟ و آیا واقعا حماس دارد مقاومتی جانانه می‌کند؟

ابراهیم شیری: « این موضوع حماس یک مقدار پیچیده است. حمای با پول قطر و عربستان ساخته شده است. یک نیروی ارتجاعی‌ست. من وسط دعوا نرخ تعیین کردن را کار درستی نمی‌دانم، بدین معنا که ما امروز می‌دانیم که تعداد کشته‌ها از ١٣۵٠ نفر فراتر رفته است و بیش ار ٧٠٠ هزار نفر هم زخمی هستند و بمباران‌ها به شدت ادامه دارد و کشتار همچنان به‌خصوص در میان کودکان، زنان و پیران و جوانان راست قامت ادامه دارد. من فکر می‌کنم طرح مساله‌ی مترقی یا مرتجع بودن حماس درست نیست. اولن حماس در یک انتخاباتی که طبق همان معیارهایی  سرمایه‌داری غرب در یک انتخابات برنده شده است. و حاکمیت قانونی آن که محمود عباس آن را تحمل نکرد، اسراییل آن را تحمل نکرد. بیش‌تر نمایندگان آن‌ها را اسراییل دست‌گیری و زندانی کرد.نخست‌وزیر آن ها را محمود عباس برکنار کرد. بر اساس معیارهای دموکراسی بورژوایی حماس نماینده‌ی قانونی مردم فلسطین است. حداقل در بخش غزه، حالا مقاومتش، واقعیت این است که من از بازی‌های پشت پرده خبر چندانی ندارم. و آیا این‌که قطر و عربستان حماس را وادار کردند برای تخلیه نوار غزه از جمعیت و تحویل آن به اسراییل به کارهایی دست بزند، من در این مورد قطعن نمی‌توانم که چیزی بگویم. ولی این‌که مقاومت مردمی قابل پشتیبانی‌ست، حتی اگر بشود با تشکیل گروه‌هایی مثل اسپانیای دهه‌ی ٣٠ و گروه‌های مقاومت بتوان به آن‌ها کمک کرد، من طرفدار این هستم. این بدین معنی نیست که چون حماس ایراد دارد پس مقاومت مردمی بی‌معنی است. حماس نماینده‌ی قانونی  گروهی از مردم است که طبق همان معیارهای بورژوایی که ما نمی‌‌پسندیم، ولی با این وجود هست. مقاومت حماس تا آن‌جایی که دشمن را واردار کرده تا امروز به صلح تن درندهد شایسته‌ی قدردانی‌ست. باید آن ده ماده‌ای را که حماس اعلام کرده است، بتواند به اسراییل بقبولاند. در این‌صورت می‌توان گفت که حماس یک گام مثبت برداشته است. حماس فعلن بر روی آن ده ماده ایستادگی می‌کند و این ارزشمند است. باید مبارزه را ادامه داد. و هر گونه صلح و سازش در شرایطی که همانند زندان است، در زندان هستی، شکنجه می‌شوی و مجبور به اعتراف و اقرار خواهی شد. در این شرایط بدون قبول آن شرایط ١٠ ماده‌ای حماس، ممکن نیست، مقبول نیست و عملی هم نیست.»

هم‌زمانی حملات داعش در عراق و سوریه و اعلان خلافت البغدادی با حمله اسراییل به غزه گمانه‌زنی‌هایی را در سطح رسانه‌ای به دنبال داشته است. آیا شما ارتباطی بین این دو می‌بینید؟

ebrahimshiri1

ابراهیم شیری

ابراهیم شیری: « من نه تنها بین این دو واقعه ارتباطی می‌بینم بلکه حمله‌ی داعش از سوریه به عراق و آن جنایات وحشتناک و غیرتصوری را که در عراق مرتکب شد. جنایاتی که در اوکراین انجام می‌شود. لیبی که دوباره آن چندصد گروه مسلح بر سر تقسیم غنایم چه فجایعی را آفریدند. همه‌ی این‌ها در پیوند با هم و در یک حمله‌ی سراسری امپریالیسم به مناطق به‌خصوص دارای اهمیت استراتژیک و ثروتمند می‌بینم. این‌ها حلقه‌های یک زنجیر متصل به هم، و همه به دست غرب به خصوص- بگذارید این‌جا یک شخصت حقوقی را اسم ببرم که برای همه نامعبوم است-که به‌خصوص طبق برنامه‌های دولت مخفی جهانی اداره می‌شود. این موضوع در نشست باشگاهی در کپنهاگ ٢٩ ژوئن تا اول ژوئیه امسال بحث شده است و این‌‌ها همه به هم مرتبط هستند. حلقه‌های به‌هم‌پیوسته‌ی یک زنجیر سراسری بر علیه خلق‌های منطقه، که در این منطقه به فکر طرح خاورمیانه‌ی بزرگ آمریکا هستند.»

فعلا کرانه‌ی باختری و خانیونس نسبت به غزه در آرامش بیشتری است. آیا پیش‌بینی می‌کنید که آن منطقه هم مورد حمله قرار گیرد؟

ابراهیم شیری:« من فکر نمی‌کنم که افکار عمومی جهان اجازه بدهد که یک فاجعه‌ی فلسطین تکرار شود. این مساله زمان می‌خواهد. به نظر من آقایان جهان آن‌قدرها هم احمق نیستند. یک اشتباه می‌کنند و یک شوک وارد می‌کنند، منتظر می‌مانند. تا جهان به خودش می‌اید و افکار عمومی به خودش می‌آید و سبک‌سنگین می‌کنند و می‌بیند که کجای تبلیغات‌شان غلط و نادرست بوده است. این افشا می‌شود و دوباره یک ضربه‌ی دیگر وارد می‌کند. من فکر نمی‌کنم که کرانه‌ی باختری مورد حمله‌ مورد حمله قرار بگیرد. غزه، اوکراین و عراق کفایت می‌کند.»

فردا باز می‌گردیم، به لندن می‌رویم و همراه خواهیم بود با دکتر جان ریس. منتظر ما باشید.

برنامه قبلی این مجموعه

مسیحیان عراق، تکرار یک قرن نسل‌کشی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd281180 Viagra Online