Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
به نقل مقام‌های ارشد آمریکا

«تحویل مستقیم سلاح از سوی آمریکا به نیروهای پیشمرگ کردستان»

2014 August 11

خبر / رادیو کوچه

 

پس از آن‌که نیروهای پیشمرگه کردستان روز یک‌شنبه موفق شدند با کمک بمباران‌های مواضع داعش، توسط آمریکا، کنترل دو شهر مخمور و گُوِیر را از داعش بازپس بگیرند،مقام‌های ارشد آمریکایی روز دوشنبه یازدهم آگوست گفتند که دولت اوباما تحویل مستقیم جنگ‌افزار به نیروهای اقلیم کردستان عراق را آغاز کرده‌است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل مقام‌های ارشد آمریکایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود گزارش داده است، که ایالات متحده پیش از این اصرار داشت تا تنها به حکومت بغداد سلاح بفروشد اما هم‌اکنون تحویل مستقیم سلاح به اقلیم کردستان را آغاز کرده‌است.

این مقام‌های آمریکایی مشخص نکرده‌اند که کدام نهاد دولتی آمریکا اقدام به این کار کرده اما یکی از این مقام‌ها گفت که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در این امر دخیل نیست.

با این وجود این مقام‌ها افزودند که دولت آمریکا نزدیک به تصویب یک طرح است که بر پایه آن پنتاگون اقدام به تسلیح کردهای عراق خواهد کرد.

pishmargah

در همین رابطه شبکه خبری «روداو» در اقلیم کردستان نیز روز دوشنبه به نقل از منابعی در وزارت پیشمرگه اعلام کرد، سلاح‌های آمریکایی امروز به اربیل رسیده است.

در پی پیشروی «داعش» در مناطق کردنشین شمال عراق و قتل عام دست‌کم پانصد کرد ایزدی، نیروی هوایی آمریکا طی روزهای گذشته بمباران‌هایی را علیه مواضع داعش در این منطقه انجام داده‌اند.

همچنین بنابه گزارش خبرگزای‌ها در حالی که «نوری مالکی» بامداد روز دوشنبه بر نامزدی خود برای بار سوم برای پست نخست‌وزیری عراق تاکید می‌کرد، «فواد معصوم» رییس جمهور عراق، حیدر عبادی، معاون رییس مجلس و نامزد پیشنهادی ائتلاف ملی عراق را به عنوان نخست وزیر جدید مسئول تشکیل کابینه کرده است.

در این رابطه نوری مالکی، تهدید به محاکمه فواد معصوم رییس جمهوری عراق به اتهام نقض قانون اساسی کرده بود.

مطالب مرتبط

نیروهای پیشمرگه کنترل دو شهر را از داعش باز پس گرفتند

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,